Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Владимир Кънев: Пчелите могат да предскажат много напред времето

| обновено на 20.05.24 в 09:45
4
Владимир Кънев
Снимка: Личен архив

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" обсъдихме живота на пчелите и трудностите по тяхното отглеждане по повод Световния ден на пчелите.

Гост беше Владимир Кънев, когото е трудно да наречем просто пчелар. Ако пчелар е човек, който просто добива мед, то Владимир е много повече. В два пчелина – в село Къкрина и в изоставеното село Дебелцово - той се грижи за благоденствието и най-доброто развитие на крилатите си питомци.

В ефира на предаването Кънев сподели:

"До някаква степен познавам пчелите, но ние, хората, като цяло много малко знаем за живота на пчелите, за самите пчели и за техния свят. Те могат да предскажат много напред времето. Пчелите не разпознават хората, но усещат самия страх в тях, адреналина. Докато човек, който се занимава с тях и ги познава до някаква степен, е спокоен, когато е сред тях, тогава и пчелите са спокойни и изобщо не искат да жилят и да нападат."

Владимир разказа и за трудностите в работата си:

"Случвало се е на ден да ме жилят и над 50 пчели. Това е техният инстинкт да се предпазят, но не е проблем, понеже пчеларите привикват към самото ужилване и не е болезнено. Всичко има въздействие върху пчелите – вълни от телефони и такива неща, всичко има някакво влияние. Моите пчели са спокойни когато съм сред тях, не са агресивни. Но те са и в доста диви райони, в които до някаква степен са по-далеч от всичко, което ни заобикаля от цивилизацията."

Май месец е един от най-натоварените месеци за пчеларите. В този период пчелните семейства са в разгара на своята активност. По думите на Владимир май е най-силният сезон за семействата, защото започва роенето. Сменят се пчели-майки, създават се нови семейства. Като цяло от този месец самите пчели започват да се подготвят за следващата зима. Денят е много натоварен, но Владимир не приема това като работа, а като нещо много повече. Казва, че се стреми да отглежда пчелите по начин най-близък до естествената им среда.

Владимир Кънев показва, че пчеларството е не просто занаят, а призвание и страст, изискващи дълбоко разбиране и уважение към тези удивителни създания.

Чуйте разговора в звуковия файл.


Снимки: личен архив
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Глас, театър и смях – формулата на Милица Гладнишка

В рубриката ни "Разговорът" днес ни гостува една от най-пъстрите личности на българската сцена – Милица Гладнишка . Гласът ѝ е като магия, която може да носи едновременно сила и нежност, да води слушателя от дълбоките пластове на емоцията до експлозивни мигове на радост и свобода. В нейната музика и актьорска игра се преплитат..

обновено на 04.04.25 в 13:18

Как кризите водят до развитие в психологията и обществото?

На 4 април всяка година България отбелязва Деня на психолога – професия, която въпреки своето значение за психичното здраве и емоционалното благополучие на хората, често остава в сянката на ежедневието. Историята на този празник е любопитна и започва още през 1992 г., когато група студенти по психология, събрани на купон, решават да изберат 4..

обновено на 04.04.25 в 12:43
проф. Илин Савов и Анелия Торошанова

Какви са предизвикателствата пред киберсигурността?

Какви са предизвикателствата пред киберсигурността? Има ли нови рискове и заплахи за държавите по света в киберсредата?  Проф. д-р Илин Савов има над 25 години професионален опит в системата за сигурност на Република България. Преподавател е в няколко български университета и академии, експерт по киберсигурност.  Консултант е на предаването "Законът и..

публикувано на 04.04.25 в 12:40
Николай Генов

За хранителните кооперативи от първо лице

Николай Генов, родом от Чирпан, но гражданин на света, както сам се определя, е програмист, предприемач и е председател на УС на първия хранителен кооператив в София, както и организатор на фермерския пазар на Римска стена в София. Идеята за чиста храна съвсем естествено го води и до биологичните форми на земеделие и познанието за онези..

публикувано на 04.04.25 в 12:15

Арнау Гарофе Фарас: Испанецът, който намери музикалния си дом в България

Венсан Гайо от Франция: В България се чувствам свободен! От Варшава до София: Историята на преводача, който владее и езика на музиката Едина Жолчак-Димитрова от Унгария: Чувствам се прекрасно в България! Животът на една френска бизнесдама в България Стивън Монтгомъри: Англичанинът, който обикна България Полският рапър Куба..

обновено на 04.04.25 в 10:57