"Когато дойдеш на Чемерна (Чумерна) пред очите ти се появява една твърде чудесна картина. На която и страна да погледнеш, окото ти има на що да погледа и на що да се порадва. Хубава е нашата земя. Аз обичах да седя на това място...от това място се види Сакар планина, види се Едирне, види се от Пловдив, види се Доспат. Погледай и надясно! Види се Елена, види се Беброво, види се Търново, види се Габрово, види се Плевен. Така също от тая планина се види р. Тунджа, покрай която се намират цели полета, насадени с, трендафил. Като погледнеш на юг, видиш полета и много реки, а като погледнеш към Дунава, видиш бърда и шумаци; горите са облени със златните лъчи на българското слънце; керемидите се червенеят измежду зеленото поле, белите къщици надничат измежду сливаците, орешаците, крушаците и вишняците, а реките се лъщят от слънцето като сребърни пояси." – така Панайот Хитов описва Еленския балкан в "Моето пътуване по Стара планина".
За туристическите маршрути и най-атрактивните местности около град Елена в "Нашият ден" говори Стоян Димитров – секретар на ТД "Чумерна".
По думите на Димитров в Община Елена няма кътче, което да не представлява красива природна забележителност. Най-голям интерес за туристите е изкачването на билото на Стара планина и достигането до най-високия връх Чумерна(1536 м.) в Елено-Твърдишкия дял на Средна Стара планина.
Димитров споделя, че еленчани се гордеят с традициите, които имат в организирания туризъм. В първото туристическо сдружение, основано от Алеко Константинов през 1895 г., членуват седем души от град Елена, а през 1901 година е основано първото туристическо дружество в града.
През 1915 година започва строителството на първата хижа в Еленския балкан, но дейността е прекратена поради избухването на Първата световна война. Все пак хижа "Чумерна" е открита през 1926 година и е третата българска хижа след "Скакавица" и "Алеко", разказва Димитров. Стоян Димитров запознава слушателите с някои от възможните начини за достигане до връх Чумерна, както и с природните местности в близост до гр. Елена – с. Костел, с. Мийковци, Марков камък, Раев камък и други.
Тези, които желаят да опознаят туристическите маршрути на Еленския балкан, могат да се свържат с ТД "Чумерна", за да получат съдействие, упътване или водач из местността.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Личността, която ще представим днес е Димитър Еленов – актьор, режисьор и театрален педагог! Вълнението за нас е особено този път, чудехме се как точно да го направим и се спряхме на неговите лични изповеди, както и на неговия ученик Димитър Рачков. Ето какво казва той в книгата за Еленов "Свободен, по-свободен, Димитър": За Митко..
След броени дни актьорите от Драматичния театър "Сава Огнянов" заминават за Истанбул, където от 7 до 16 февруари се провежда Международният театрален фестивал на жените драматурзи. Това е третото издание на театралния форум, организиран от държавните театри в Турция. Освен България, в него ще участват театри от Сърбия, Република Северна..
Станислава Гетова-Смокини е илюстратор и автор на фентъзи романа "Филип и Пясъчният кораб". Тя е също така преподавател и собственик на школата по рисуване "Смокини". Плод на нейната отдаденост и ентусиазъм е и Клубът на художника "Борис Георгиев" към НЧ "Алеко Константинов – 1897". Днес от 18:30 ч. в читалището ще се състои дискусията..
Фотографът Емил Данаилов е гост в "Нашият ден", а поводът е "Без причина" – изложбата с пейзажни фотографии, която се открива днес (12 февруари) от 19 ч. в галерия "Контраст". Данаилов пътува със своя фотоапарат по света и снима пейзажи и хора. Вдъхновява се както от Виетнам, Алжир, Исландия и Алпите, така и от красотата на българската..
За крайните проявления на мъжествеността, нейната токсичност, която достига политическите върхове, образа на завоевателя, вожда и неговия стремеж към доминация, власт, територия – разговор в "Нашият ден" с Владия Михайлова , куратор на изложбата "Мачизмът никога не умира" в галерия "Куб" към Регионалния център за съвременно изкуство..
Неотдавна, при посещението ми в новото ателие на Живка, с удивление разбрах, че това място всъщност е било родният ѝ дом. Да, в София – днес вече..
През 2023 г. Софийска градска художествена галерия получава голямо дарение от Юлия Банкова и нейни близки – наследници на големия художник и скулптор..
Мръсен въздух, сковаващ студ, вятър, мъгли и човешката кожа, уязвима от всички тези природни фактори. Разговаряхме с дерматолога и водещ специалист в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg