Художникът Андрей Янев за експозицията "Атон в рисунки и фотографии", която се открива на 22 май в Рим и Ватикана под егидата на президента на Република България Румен Радев
Изложбата "Атон в рисунки и фотографии" на Андрей Янев и Мирослав Дачев ще бъде представена на територията на Папския латерански университет в Рим по случай Празника на българската писменост и култура. Тя се открива на 22 май във Ватикана под патронажа на президента на Република България Румен Радев и ще продължи до 24 май.
Творбите в експозицията са плод на над 50 експедиции до Света гора в рамките на две десетилетия. Това означава многократно присъствие във всички светогорски манастири и в голяма част от скитовете на монашеската република, усещане за Света гора, доближаване до истинската ѝ същност. Затова подбраните изображения в поредицата от изложби през годините не просто показват, а изразяват вътрешното усещане за Атон, заедно с поклонничеството, с творческия и изследователския импулс.
Зад силуетите на светите обители, застинали в част от рисунките и фотографиите, се крият не географски, а духовни територии. Там протича ежедневието на Света гора и литургичното време – към тези два различни ритъма, а всъщност един и същ, са насочени немалка част от творбите. В този смисъл изложбата разкрива и жанрови ситуации от живота на монасите в Света гора – видимо в портретните и репортажните фотографии от литии, литургии и поклонения, невидимо – зад притулените стени на келията "Достойно ест", скита "Свети Андрей", или зад гордите осанки на манастирите "Великата Лавра", "Ватопед“, "Пантократор”, "Симонопетра“ и "Зограф”.
"Атон в рисунки и фотографии" се опитва не просто да запознае зрителите със Света гора – Атон, а да ги подготви за лично духовно общуване с нейните необятни и съкровени пространства. "Атон в рисунки и фотографии" е картография на нашите духовни пътувания през годините, към които всеки може да стане съпричастен. Атон не е в рисунките и фотографиите, но стаен зад тях, човек може да бъде потърсен, открит и превърнат в част от нашето търсещо спасение "аз" – твърдят авторите.
Андрей Янев е художник, чието име свързваме с множество изложби живопис в България и чужбина, с редица творчески национални и международни проекти, с престижни награди в областта на изкуството. Атон е една от основните теми на неговото творчество, чрез която е разпознаваем както в България, така и в различни европейски държави, в САЩ и Китай.
Мирослав Дачев е професор по семиотика на изкуството в НАТФИЗ "Кр. Сарафов" и член-кореспондент на БАН. Автор на девет тома от поредица "Атониада", която излиза с благословия от Атон и е част от колекциите на всички Светогорски манастири, на различни световни библиотеки и на Ватиканската библиотека.
Събитието се осъществява със съдействието на: Министерството на културата на Република България, на Западно- и Средноевропейска епархия на Българската православна църква – Българска патриаршия, Папския Латерански университет, Посолството на Република България при Светия престол и при суверенния Малтийски орден, Българския културен институт в Рим, БПЦО "Свети Седмочисленици“ в Рим, Център за културни и семиотични изследвания в България и проф. д-р свещ. иконом Иван Иванов Кюмурджийски, църковен администратор за Италия и Малта на Западно- и Средноевропейска епархия.
Димитрина Кюркчиева разговаря с художника Андрей Янев в "Артефир", чуйте разговора в звуковия файл.
На 3 април в 18:00 часа Чешкият център ще отбележи 85 години от рождението на политическия затворник, журналист и поет Георги Заркин, убит без съд и присъда по време на комунистическия режим в България. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския договор в..
"Тази изложба щеше да е кич" е кураторски проект на Андрея Гандева. Събитието е днес от 18:30 часа . С него се открива и новата локация на арт пространството КО-ОП на адрес: бул. "Димитър Петков" № 62, София. Изложбата проследява различни социокултурни политики, процеси и течения, оставили трайни следи във всички аспекти на живота ни. Тя..
До 3 август в Националната галерия "Квадрат 500" е експонирана уникална колекция от западноевропейски текстилни пана (гоблени), създадени между XVI и XVIII в. Старинните гоблени постъпват в колекцията на НХГ през 60-те години на ХХ век от Българската народна банка, като част от фондовете на неосъществената Национална галерия за декоративно и приложно..
На трети април независимата платформата ПУК и Гьоте институт организират поп-ъп изложба с книгите, номинирани за Dummy Award – една от най-важните международни награди за непубликувани фотокниги, която се организира ежегодно от Музея на фотокнигата в Кьолн. PhotoBookMuseum е основан през 2014 г. в Кьолн като неправителствена организация, която..
Едно от основните автентични предназначения на Античен театър Пловдив – да бъде платформа за изява на антични театри, не се е реализирало от векове, след като през IV век част от иначе добре запазения и реставриран Античен театър е разрушен. Връщането на традицията е по инициатива на Античен театър "Огнян Радев " , който организира фестивала Ex..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg