Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Надежда Джакова: Местното изкуство е интересно за света

| обновено на 27.05.24 в 08:18

Венецианското биенале на изкуствата е един от най-известните и стари форуми, където световната арт общественост мери ръст и тенденции пред авторитетно жури. Провежда се на всеки две години почти без прекъсване от 1893 година. Събитието играе ключова роля в развитието на съвременното изкуство. Произведенията, представени от участниците и оценявани от международно жури, пишат историята на световното творчество и съществено влияят върху тенденциите. На 60-ото издание на Биеналето, по мнение на експертите, е най-успешното участие на България до този момент с проекта "Съседите".


Авторите и кураторът са като емблема на "Покана за пътуване" – събрали са се от целия свят, за да интерпретират художествено травмата от това да бъдеш чужденец в собствената си страна през комунизма, време през което не са били родени. 


Кураторът Васил Владимиров е завършил бакалавърска степен по модерна история и политика в Royal Holloway, в Лондонския университет и магистратура по политическа социология в Прочутия London School of Economics and Political Science.

Красимира Буцева е визуален артист, изследовател и писател, живее между София и Лондон. Тя е старши лектор в Лондонския колеж по комуникации.

Лилия Топузова е професор по история в Университета на Торонто. Тя е историк и режисьор, чиято работа третира историята и паметта, особено във връзка с политическото насилие, мълчанието и травмата.

Лилия Топузова с Папата

Джулиан Шехирян е мултимедиен артист, изследовател и писател. Той е докторант по история на науката в Принстънския университет. В своята художествена практика Джулиан създава пространствени мултимедийни инсталации чрез артистични намеси, видео, звук и експериментални технологии.

Но основен двигател на проекта и "виновник" за отличните отзиви на критици от цял свят е комисарят на българското представителство на Биеналето д-р Надежда Джакова, изкуствовед и куратор. Тя разказва пред БНР за нашия павилион, проекта "Съседите" и свободния дух, който властва на световния арт форум. Дамата е завеждащ филиал "Софийски арсенал – Музей за съвременно изкуство" към Националната галерия. Реализирала е повече от сто изложби. Изнасяла е лекции за съвременно изкуство в България, Германия, Великобритания, Русия и Китай.Член на Международната асоциация на арт критиците. 


Тя бе сред малцината комисари, поканена на специална среща с Папа Франциск при неговото посещение на най-големия форум за съвременно изкуство. Тази среща е огромно признание за България и Българския павилион,, споделя д-р Надежда Джакова и допълва: "Съседите" дава изказ на невидимите, анонимните, маргинализираните. Проектът визуализира спомена, придава му плътност, образ и звук, запечатващ се в паметта на зрителя. Нека видим и чуем тези истории, защото авторитарните режими от миналото застрашават и бъдещето ни."

В разговора ми с комисаря на българското участие на Биеналето на изкуствата във Венеция попитах Надежда Джакова следва ли логично продължение на блестящия старт и какви събития са предвидени в нашия павилион през предстоящите месеци.


На мен ми направи впечатление, че докато преди години европейското изкуство е доминирало на Биеналето, в 60-ото му издание изпъкват инсталациите на страни от Африка и Южна Америка. А австралийският проект дори получи голямата награда.

В "Покана за пътуване" д-р Надежда Джакова дава отговор на въпроса необичайно ли е това и на какво се дължи.

Ако имате път към Венеция до 24 ноември, разгледайте Биеналето на изкуствата и българския павилион в зала Тициан на  центъра Дон Орионе. Проектът "Съседите" е поставен в Топ 10 на задължителните за посещение места на световния форум. А на миналото издание на Биеналето през него са минали над 800 хиляди гости.


Снимки: Павел Червенков, VaticanMedia, Българския павилион

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Мориел Георгиева, Елина Кешишева, Велин Манов и Нора Христова

Силата на жените чрез изкуството в изложбата "Контакт" на Елина Кешишева

Изложбата "Контакт" в галерия One на световно известния фотограф Елина Кешишева е вдъхновена и посветена на жени, преживели насилие. Заедно с фондация "Импрув" те призовават за промяна чрез свързване със света на другите. Кешишева представя своя човешки и творчески интерес към темата за силата на жените и тяхното умение да преминават от..

публикувано на 02.07.24 в 17:15

Завръщане – фотографска изложба на Силвио Томов

Силвио Томов споделя, че: "Темата за завръщането може да се разглежда от много аспекти. Основният от тях е, че фотографията ни помага да (съ)преживеем отново и отново определена емоция, настроение или миг. Образите, това са тези късчета спомени, които остават завинаги запечатани в съзнанието ни. Според големия режисьор Андрей Тарковски детството на..

публикувано на 02.07.24 в 16:25

Петя Кокудева: Срещите с хора по света са като терапия

"Патагонци, тролове и още мои роднини" е най-новия пътепис на детската писателка и поетеса Петя Кокудева. Той ни отвежда до 24 различни места по света, под формата на кратки разкази, щрихи, срещи или наблюдения за човешката природа и силата на културните различия. "Стори ми се честно още в увода да призная, че винаги има трудности и..

публикувано на 02.07.24 в 11:15

Отвореното поле за културен обмен между Централна и Източна Европа и Китай

За пътя към сътрудничеството в областта на креативните и творчески индустрии между Източна и Централна Европа и Китайската народна република – разговор с Юлия Томова и Влад Гицоайка . Повод за срещата в студиото на "Нашият ден" е проведеният Пети форум на културните и творчески индустрии между Китай и Централна и Източна Европа . Юлия..

публикувано на 02.07.24 в 10:18

Лятото на "Тротоара 2020": Музика, култура и TRAP Fest Open Air 2024

С настъпването на лятото читалище "Тротоара 2020" представя своята вълнуваща лятна програма, в която ключово събитие е TRAP Fest Open Air 2024. Председателят на читалището Деян Янков разказва повече за инициативата. Всички събития са с "вход свободен" и предоставят уникална възможност за младежите да бъдат активна част от организацията, публиката и..

обновено на 02.07.24 в 10:08