Концерт на Йестин Дейвис и ансамбъл The English Concert представяме в предаването "Музика хисторика" благодарение на Европейския съюз за радио и телевизия. Събитието, което се е състояло на 25 август 2023 г. в "Роял Албърт хол" в Лондон, съчетава две кантати от Йохан Себастиан Бах, които композиторът създава през 1726 – няколко години, след като бива назначен за капел майстор в църквата "Свети Томас" в Лайпциг. Бранденбургски концерт № 3 в Сол мажор допълва програмата.
Британският контратенор Йестин Дейвис е носител на две отличия "Грамофон" и една награда "Грами". След като учи археология и антропология в Кеймбридж, получава музикалното си образование в Кралската академия за музика в Лондон. През 2017 г. кралица Елизабет II му връчва отличието "Член на Ордена на Британската Империя".
На Дейвис партнира ансамбълът от исторически инструменти The English Concert, който миналата година отпразнува своята 50-годишнина. Създаден през 1973 от известния диригент и клавесинист Тревър Пинък, съставът е един от първите, представящи музика от Барока и Класицизма на исторически инструменти, като репертоарът му се простира от Монтеверди до Моцарт.
За изпълнението от фестивала "Промс" миналото лято ансамбълът е под ръководството на Кристиан Безойденхаут. Роден в Южна Африка, но отраснал в Австралия, пианистът специализира в свиренето на исторически клавирни инструменти. През годините е работил с диригенти като Джон Елиът Гардинър, Филип Херевеге, Франс Брюген и Джовани Антонини, както и с ансамбли като Фрайбургския бароков оркестър, Кончерто Кьолн, Collegium Vocale Gent и "Лез Ар Флорисан".
Този вторник (28 май от 14 часа) в предаването "Музика хисторика" слушаме изпълненията на Йестин Дейвис – контратенор, Том Фостър – орган, и ансамбъл The English Concert под ръководството на Кристиан Безойденхаут.
Снимки: ФС на Йестин ДейвисБългарският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg