Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Владимир Симов: Няма граница за човешките мечти и стремежи

Снимка: @iztokzapad

"Старостта е факт, който трябва да приемем доброволно и съзнателно да превърнем в пътешествие, може би най-трогателното и плашещото от всички досега" – пише д-р Владимир Симов в своето голямо изследване "Остаряването". Той смята своя труд за първата крачка към формирането на школа по геронтопсихиатрия у нас и се надява младите му колеги да се заинтересуват от темата. "Демографски ние трябва да предифинираме представите си за живота, тъй като е изчислено, че до 2045 година броят на възрастните хора над 65 години ще бъде по-голям от хората, които са до 15-годишна възраст. – казва д-р Владимир Симов – В момента има огромен рекламен сектор, който се опитва да обхване възрастните хора. Те изведнъж се превърнаха в един желан таргет и за търговците и за политиците."

"Човешката личност е социален конструкт, тя се състои от трайни личностови черти, но и от това, което се нарича темперамент, генетичната заложба. Тоест личността е един многопластов механизъм, който може да се приспособява към начина на живот. Адаптирането към условията на живот е един от основните фактори, които гарантират качествено остаряване. Заедно с доброто физическо здраве. Но ако трябва да вкараме един по-интелектуален акцент, за успешното остаряване е важно животът да има смисъл. Възрастните хора изведнъж се изключват от обществото и се оказват в социален вакуум. Но тези, които съхраняват професията си или се включват в някакви благотворителни организации и други дейности успяват меко да се трансформират, и са по-удовлетворени."– обяснява д-р Симов

Грижите за възрастните хора у нас се нуждаят от много промени и работа на много нива. "Има нужда от геронтопсихиатри, които да работят с определен тип диагностични тестове, да познават добре лекарствата и проучванията. Надявам се, че ще има колеги, които ще допринесат към това. Ние нямаме извънболнични психиатрични служби, нямаме мрежа"– казва Д-р Симов.

Чуйте още от разговора с д-р Владимир Симов в "Какво се случва".


Владимир Симов
завършва медицина, след което специализира психиатрия и психотерапия. Работи в различни психиатрични структури и клиники в София. Сертифициран психотерапевт е по диалектична бихевиорална терапия, терапия на схемите и хипнотерапия. Бил е заместник-председател на Българско общество по аналитична психология "К. Г. Юнг". За изследванията си в областта на психиатрията е отличен с две международни награди.

През последните 15 години работи в чужбина – първоначално във Великобритания, където съчетава работата си като психиатър с преподавателска дейност, а днес живее и работи във Франция.

Наред с медицинското си образование, Владимир Симов завършва театрална режисура в НАТФИЗ "Кр. Сарафов", а по-късно специализира оперна режисура. Има реализирани театрални спектакли и една оперна постановка.

Автор е на романа "Мъж и Жена сътвори го"; есеистичната книга "Пространства на мълчанието" и сборника от разкази "Непокорни пеперуди".

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антоанета Бачурова и нейните хора

"В културната медийна ниша "Умно село" е най-доброто постижение на българските телевизии", казва Георги Лозанов, а Жана Попова определя поредицата като "незабелязаното в забележителните личности".  Самата поредица от портрети на едни от най-важните фигури от нашия културен живот се превърна в култова и любима за зрителите на БНТ, но за съжаление..

публикувано на 03.10.24 в 16:54

Георги Ангелов – преводач на месеца в Столична библиотека

Многобройните почитатели на един от най-добрите водещи в БНТ могат да се срещнат и да разговарят с Георги Ангелов на живо, но преди всичко за неговата работа като блестящ преводач от френски език.  Около 55 заглавия, сред които писатели като Антоан дьо Сент-Екзюпери, Жан Жьоне, Йожен Йонеско, Мирча Елиаде, Жорж Батай, Мишел Турние, Исмаил Кадаре,..

публикувано на 03.10.24 в 16:15

Любен Домозетски в градината на удоволствията

Галерия Little Bird Place представя новата самостоятелна изложба на художника Любен Домозетски "Градината на удовоствията".  Експозицията е интересна и сложна връзка между неговата отдаденост на природата, като източник на идеи, и съвременната картина – като визуална същност.  Изложбата включва предимно живопис и негови илюстрации на същества от..

публикувано на 03.10.24 в 15:50
IV Биенале за съвременно изкуство „Временен баланс - непрестанни трусове“

Четвъртото биенале за съвременно изкуство в Габрово между баланса и трусовете

На третия етаж на Художествената галерия "Христо Цокев" в Габрово вече са наредени артистичните проекти на участниците в биеналето за съвременно изкуство - "Временен баланс - непрестанни трусове". Неговото четвърто издание е чисто кураторски проект, който изследва младежките арт групи и техните прояви в българското културно пространство. През..

публикувано на 03.10.24 в 13:35
Теодора Димова

Теодора Димова: Християнската координатна система е базата на нашата цивилизация

Писателката и драматург Теодора Димова е избрана за член-кореспондент на БАН, стана ясно преди няколко дни. Димова е сред най-успешните съвременни автори у нас, лауреат на кампанията на Българското национално радио "Посланици на културата" . В своите романи "Емине", "Майките", "Поразените" и "Не ви познавам" Димова съумява да пречупи историческите..

публикувано на 03.10.24 в 09:53