Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сладкият живот

7
Снимка: stefanodibattista.eu

La Dolce Vita ("Сладкият живот") е новият албум на италианския джаз саксофонист Стефано Ди Батиста, издаден на 19 април 2024 година.

Заглавието му навява спомени от класическия едноименен филм от 1960 година на режисьора Федерико Фелини, с автор на музиката Нино Рота.


За този албум Стефано Ди Батиста се спира на класически италиански песни и мелодии от филми, както и такива от поп музиката.
В албума La Dolce Vita Стефано Ди Батиста не е сам.

Неотлъчно до него са музикантите: пианистът Фред Нарден, контрабасистът Даниеле Сорентино, ваятелят на ударните инструменти Андре Чекарели и тромпетистът Матео Кутело.
Така сформираният квинтет ни очарова с елегантност, с почитане на традицията, безгранична любов към музиката и красивата хармония. И не на последно място – с висок професионализъм в интонирането и импровизацията.


Стефано Ди Батиста е от творците, които отдавна благоговеят пред музикалната история на родината си Италия.

Албумът му от 2002 година озаглавен "Около Рим" (Round About Roma) в акомпанимент на симфоничния оркестър "Парижките лъкове", с аранжор и диригент Винс Мендоса, също е с поглед към миналото и делото на предците. Не е лесно да се опише с думи великолепието на тази музикална продукция, радвала не веднъж и слушателите на програма "Христо Ботев".
В него италианският джаз саксофонист разкрива отново дарбите си в композирането и висш пилотаж в интерпретирането на пиесите.


През 2021 година Стефано Ди Батиста отдаде почит и към творчеството на друга голяма личност – Енио Мориконе, с албума си Morricone Stories ("Историите на Мориконе") – продукция, която и до днес се радва на голям успех.

La Dolce Vita от 2024 година изобилства от италиански шедьоври както от филми, така и от популярната музика. Техни автори са композиторите Никола Пиовани, Ренато Каросоне, Армандо Тровайоли, Илер Патачини, Доменико Модуньо, Паоло Конте, Франческо Сартори, Лучо Дала, Енио Мориконе.


Голяма част от мелодиите са познати на българската публика. "Ди Батиста квинтет" ги изпълняват достатъчно разпознаваемо, въпреки шеметните импровизации и рехармонизацията в аранжиментите.

"Обръщането към миналото ни кара да се чувстваме много малки", споделя за медиите Стефано.
"Тази музика впечатлява с ниво на артистичност, което изглежда много трудно за постигане в днешно време. Самият процес на съживяване на тези произведения ми достави истинско удоволствие. Исках да ги "вкуся", да надникна вътре в тях, да ги изследвам. Дадоха ми простор и свобода да импровизирам, да изградя връзка с корените си и с моята италианска култура, но и да погледна отвъд. Установих, че работата ми по тези композиции ме отведе в един красив свят и най-добрият подход е да оставя мелодиите да ме водят и да открия същността им за моята импровизация."

Нека погледнем и ние отвъд музиката със "Стефано Ди Батиста квинтет" и вкусим от сладкия живот на 30 май, четвъртък, от 11.00 ч. в предаването "Музикална мрежа" по програма "Христо Ботев".

Снимки: стоп кадър YouTube и Instagram
По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Григор Паликаров

Григор Паликаров дирижира "Немски реквием" от Йоханес Брамс за Великден

В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..

публикувано на 15.04.25 в 10:24

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 30 април 2025 г.

16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..

публикувано на 15.04.25 в 09:10
Даниеле Феббо

Даниеле Феббо в света на музиката

Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..

публикувано на 15.04.25 в 08:35
Jullzie

Нестандартната певица Jullzie

Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..

публикувано на 14.04.25 в 15:20

Шведската дарк метъл сензация Eleine най-сетне пристига у нас за хедлайн шоу

"Ние сме заедно в това. И ще преминем през него. Докато стоим заедно!" , е простото, но силно верую, което музикантите от "Елейн" (Eleine) следват при записите на актуалния си студиен албум We Shall Remain, сътворен от прекрасни разрушителни сили. Шведската дарк симфоник метъл сензация "Елейн" (Eleine) най-сетне пристига у нас за хедлайн..

публикувано на 14.04.25 в 10:37