17-годишният Виктор Лилов покори Международната Менделеева олимпиада по химия в Китай и предизвика фурор в света на научните състезания. "Вече завърших 12-ти клас в Софийската математическа гимназия, от 9-ти клас благодарение на преподавателя си Борис Толев за запалих по химията, а от 10-ти започнах активно да участвам в състезания", заяви в предаването "Следобед за любопитните" Виктор Лилов. В Китай, сподели той, създадохме много приятелства и се запознахме с много интелигентни хора от цял свят.
През последните три години българският отбор по химия е с много успехи, като трима от отбора сме от един випуск, с един и същ преподавател, вероятно и той е допринесъл за това, сподели Виктор. Един от хората, които ни подготвя в 11-ти клас е Евгени Стателов, който е също златен медалист, уточни младежът.
"Менделеевата олимпиада е едно от най-тежките състезания в областта на химията в света, тъй като има три части – две теоретични и една практическа. Освен много добро логическо мислене се изискват и широки познания по химия, за да се представи добре един участник", сподели в предаването Виктор Лилов. Успехите ми от миналата година, ми помогнаха за приема ми в Тринити колидж - Кеймбридж, където ще се занимавам с органична химия, разказа младежът.
Виктор Лилов заедно със съотборника си Преслав Георгиев в момента водят школа по състезателна химия и помагат на учениците в подготовката им по химия.
Цялото интервю на Ани Костова с Виктор Лилов от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.
Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели и религия" в средното училище. Сюжетът не е нов, но беше скандално актуализиран от недобре обоснованото намерение на МОН за спешно въвеждане на нов учебен предмет. В предложението се преплетоха..
Десислава Борисова е докторант и млад български учен, чиято страст към науката и преподаването се превръща в лична мисия. Тя преподава Химия и опазване на околната среда в частното основно училище "Томас Едисън", като същевременно посвещава времето си и като доброволец в престижната школа по химия на Фондация "Миню Балкански". Миналата година Десислава..
В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в студиото бяха трима изтъкнати учени от Факултета по химия и фармация към Софийския университет "Св. Климент Охридски": проф. д.х.н. Георги Вайсилов, проф. Петко Петков и проф. Християн Александров ...
След наскоро приключилото голямо годишно събитие "Добрите практики на фокус" на фондация "Заедно в час" в рубриката "Всичко за образованието" гостува Милена Димитрова, старши специалист "Управление на съдържанието". В годината, в която фондацията отбелязва 15-ия си рожден ден, "Добрите практики на фокус" събра повече от 500 участници – учители,..
OMG, NP, BFF, BTW… Ако имате у дома тийнейджър или работите с деца в тази възраст може и да знаете какво означават тези съкращения, но за останалите речта на младите е загадка, "езикът" на младите – в прекия и в преносния смисъл - е загадка. Дали го разбираме – едва ли твърде добре, дори да полагаме усилия. Как тогава да общуваме с тях, да им..
В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Йорданка Велкова, ръководител на лектората по български език в Университи Колидж..
"Флорална еклектика " е първата колективна изложба, организирана от новата Sofia Green Gallery, разположена на ул. "Сердика". В експозицията са..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg