Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Литературни маршрути представиха "Софийските страници на Лора Шумкова"

| обновено на 31.05.24 в 13:10

Фондация "Прочети София" стартира своите първи литературни разходки в града, които се развиват в две издания, всяко от които с шестмесечна програма. Всяка година литературните маршрути се обновяват с нова и напълно безплатна литературна програма, което ги прави уникални и разнообразни за любителите на литературата.

Лора Шумкова е фигура, която е водила най-много литературни маршрути от самото им създаване. Литературовед и литературен историк, тя е известна със своите изследвания на градската култура. Освен това, Лора е била редактор, преводач, блогър и есеист. В памет на нейните заслуги и принос към литературната сцена, преди дни в Докторската градина бе открит нов маршрут, наречен "Софийските страници на Лора Шумкова".

Литературният критик Катя Зографова, която е съставител и редактор на книгата "Лора и градът", споделя повече за проекта в интервю за "Нашият ден": "Това заглавие избрах, защото е по-атрактивно, иначе дисертацията на Лора се казва "Литературна антропология на града 1919 – 1939 г.". Въпреки че е дисертация, това е много четивна и умна книга, която е изключително стойностна в научно отношение. Лора знаеше много езици и първо следваше теоретична математика преди да запише семиотика."

Катя Зографова подчертава, че този маршрут е бил е наистина различен. Той започнал в Докторската градина и е завършил на площад "Славейков", като новото културно пространство "Светофар" също е било част от маршрута. Валентин Дишев, издателят на втората посмъртна книга "Лора и градът", е очаквал участниците с нов тираж на книгата.

Зографова описва Лора Шумкова като "красиво, слънчево, добронамерено и почтено същество", чието наследство ще продължи да вдъхновява бъдещите поколения. Тези литературни разходки са не само в памет на Лора, но и възможност за хората да се потопят в богатството на градската култура и литература, което тя толкова страстно е изследвала и популяризирала.

Чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екстремно лято

Екстремните спортове са необятна вселена, в която пристъпваме върху дъска за kite surf. Още по-необятна и труднодостъпна вселена са облеклата за екстремни спортове, в частност за кайт сърф. Марианна Калъчева – Мери и Калина Палавеева влизат в тези две вселени почти на шега, с лекотата и свободата на младостта, но и с увереността, че могат..

публикувано на 04.07.24 в 17:30
Мемориалът в планината Ръшмор

В Деня на независимостта на САЩ празнуваме българо-американското приятелство

На днешната дата (4 юли) САЩ отбелязва своя национален празник – Деня на независимостта . През 1776 година след Американската революция бившите 11 британски колонии обявяват своята независимост от британската корона. С подписването на Декларацията за независимостта тогавашният Конгрес поставя основите на американската държава, като "страна на..

обновено на 04.07.24 в 16:25

Европейско финансиране за семейни фирми и креативни индустрии – възможности и успехи

В рубриката “Темата на деня” на предаването “Нашият ден” обсъждаме с адвокат Биляна Тончева възможностите за европейско финансиране за развитие на креативните и творчески индустрии. Европейските фондове предоставят до 150 хиляди лева безвъзмездно финансиране за български предприятия и фирми от творческите индустрии по оперативна програма “Иновации и..

обновено на 04.07.24 в 12:06
Фабриката

Валтер Гропиус: Пионерът на модерната архитектура

Валтер Гропиус (на немски: Walter Gropius) е германски архитект, който е оставил дълбок отпечатък в историята на модерната архитектура. Той е един от основателите на прочутата школа "Баухаус“ и е сред пионерите на модернизма, заедно с Лудвиг Мис ван дер Рое и Льо Корбюзие. В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" говорим за него,..

обновено на 04.07.24 в 10:49

Практика и философия на възстановяването

Регенеративното или възстановителното земеделие набира все повече популярност днес, ако изобщо е подходящо да използваме термина популярност за толкова решаващи процеси като запазването и оздравяването на почвата. Тя, почвата, е на най-важното място в производството на храната, която човечеството консумира, и колкото по-бързо разберем това,..

публикувано на 03.07.24 в 17:40