Обертонове, полусенки, оттенъци. С философски поглед над живота и наблюдателно око на художник Людмил Тодоров създаваше светове в литературата и киното – същевременно магични, автентични и съвременни.
Людмил Тодоров е режисьор и сценарист на филмите "Миграцията на паламуда" (2012), "Шивачки" (2007), "Емигранти" (2002), "Двама мъже извън града" (1998), "Приятелите на Емилия" (1996), "Любовното лято на един льохман" (1990), "Бягащи кучета" (1989), "Цветове в тъмнината" (1987).
Българските читатели го познават и като автор на книгите "Да изгубиш Мечо Пух" (1988), "Хроника на една любов" (1993), "Хроника на едно пропадане" (2000), "Шлеп в пустинята" (2013), "Скептици" (2013), "С череша се задави косът" (2016). Миналата година излезе романът му "Смяна на оптиката".
Днес от 19 ч. в рамките на Пролетния панаир на книгата пред НДК Кристин Димитрова ще представи новия сборник с новели на Людмил Тодоров – "Посланичката". Това е поводът за разговор в "Артефир" с преводачката, радиоводещ и поетеса Златна Костова – съпруга на Тодоров.
Сборникът съдържа три новели – "Хроника на едно пропадане", "Разговорът" и "Посланичката". Един от героите в книгата казва: "Важните разговори се водят винаги на неподходящо място." Костова вярва, че разговорът за настоящата книга е важен, а времето и мястото за творбите на Людмил Тодоров винаги е било подходящо. "За радост той никога не направи компромис и всичко, което е оставил е чисто злато. Той беше перфекционист във всичко, с което се захванеше в изкуството, и имаше много високи стандарти.", споделя Костова.
"Хроника на едно пропадане" е най-старият роман, включен в сборника. Писан е може би преди 15-20 години. През последните години Людмил се беше хвърлил сърцато да препрочита и редактира книгите си и тази е почти пренаписана – затова реши да я сложи в тази трилогия.", заявява Костова. По думите ѝ "Посланичката" е автопортрет на Тодоров – обхваща го от всичките му страни и говори на теми, които са му били близки.
Както в литературното, така и в екранното творчество на Людмил Тодоров се открояват тревога и добронамереност към младото поколение. Костова изразява съжаление, че все повече млади хора изненадват със своята незагриженост към живота и с неграмотността си.
"Едни се радват на живота, други го понасят стоически." – това е написал Людмил Тодоров в "Посланичката". А коя е Посланичката и кои са хората, радващи се на живота – това авторът загатва в своя разказ за една България на ръба на XXI век. Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg