Романът за Лукреция и Чезаре Борджия "В кръвта ми е" от Франческа Петрицо, ще представи днес преводачът Ваньо Попов в 18 ч. на Пролетния панаир на книгата пред НДК.
Черната легенда за Лукреция и Чезаре Борджия, белязана от кръв, отрова, предателство и власт, разказва тосканската писателка и изследовател на епохата – Франческа Петрицио. Издателят Пламен Тотев открехва за слушателите на "Артефир" страниците на този вълнуващ исторически разказ.
Чезаре е красив, могъщ и безмилостен, а Лукреция е неморална отровителка с хиляди любовници. Връзката на брата и сестрата е силна и нежна, а мълвата за техния живот прераства в черна легенда.
Авторката на книгата е дълбок познавач на Ренесансовата одухотвореност и мрачните краски на рода Борджия. От биографичните факти, претворявани във вековете, Петрицио успява да създаде невероятен роман с висока художествена стойност, по думите на Тотев.
Биографията на Чезаре и Лукреция е изпъстрена с любопитни и скандални факти. Братът и сестрата са незаконни деца на Родриго Борджия, който си купува папската тиара, лично отравя своя предшественик и се превръща в папа Александър VI. По този начин Родриго придобива божествен статут в Западния свят и притежава прекомерна власт. За него децата са пионки в една игра на живот и смърт, а целта е ясна – власт, пари и влияние.
Само на 20 години Чезаре става кардинал и предводител на папската армия. Като една от най-забележителните личности на Ренесанса, именно Чезаре Борджия вдъхновява Николо Макиавели при написването на 'Владетелят". Сложният и загадъчен личен живот на Лукреция също е част от играта на собствения ѝ баща.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
На корицата е рядката пощенска картичка, на която са тримата – Толстой, Чехов и Горки. Те са във фокуса на изследването на проф. Людмил Димитров под заглавие "Драматургия на разотиването". Тримата писатели са известни и значими фигури в руската литература от края на XIX и началото на XX век и авторът разглежда отношенията им в творчески и личностен..
Последното премиерно заглавие в репертоара на Народния театър "Иван Вазов" е спектакълът на режисьора Тимофей Кулябин "Хеда Габлер" по едноименната пиеса на Хенрик Ибсен. В тази версия на Кулябин действащите лица са много повече, отколкото в прочутата пиеса на Ибсен. И това не са единствено хората, които главните герои срещат, не са и тези,..
Във Варна до 7 юли продължава Международното триенале "Духът на акварела" по проект на фондация "Международно акварелно общество – България" . От 8 юли в Пловдив започва и III Международен младежки фестивал на акварела. Селма Тодорова, художник и куратор, разказва в "Артефир" за двете събития. По думите на Тодорова в последните години..
В последното издание на литературния салон на "Хумор и сатира" четем "Хамлет". Не само защото има страници, които трябва да четем често, много, до полуда. Не само защото търсим онзи катарзис, който, както ни обещава Аристотел, проблясва някъде пред нас, след страха и съпреживяването. А защото това е "Хамлет" в два много различни, но същевременно..
Паметна плоча на основателя на " Щурците " Кирил Маричков беше открита на фасадата на дома му в София. Инициативата е на д-р Ваня Тагарева, зам.-председател на Столичния общински съвет, и на семейството на музиканта, което организира и официалната церемония. Проектант на паметната плоча е архитект Станислав Константинов. Фронтменът на "Щурците"..
Защо САЩ спират оръжейните доставки за Украйна и как това ще се отрази на войната там, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" проф. Тодор..
"Чорлав Петър" от Хайнрих Хофман излиза за първи път на български език в превод на Любомир Илиев. Детската класика се ражда като идея малко преди..
Онази, другата Америка – разговаряме в "Нашият ден" с актрисата Ванина Кондова за живота на един български артист в САЩ, как се промени страната на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg