Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кръвта, греховете и величието на Борджиите

Представяне на романа "В кръвта ми е" – днес в 18 ч. на Пролетния панаир на книгата

Фрагмент от корицата на книгата "В кръвта ми е"

Романът за Лукреция и Чезаре Борджия "В кръвта ми е" от Франческа Петрицо, ще представи днес преводачът Ваньо Попов в 18 ч. на Пролетния панаир на книгата пред НДК.

Черната легенда за Лукреция и Чезаре Борджия, белязана от кръв, отрова, предателство и власт, разказва тосканската писателка и изследовател на епохата – Франческа Петрицио. Издателят Пламен Тотев открехва за слушателите на "Артефир" страниците на този вълнуващ исторически разказ. 

Чезаре е красив, могъщ и безмилостен, а Лукреция е неморална отровителка с хиляди любовници. Връзката на брата и сестрата е силна и нежна, а мълвата за техния живот прераства в черна легенда.

Авторката на книгата е дълбок познавач на Ренесансовата одухотвореност и мрачните краски на рода Борджия. От биографичните факти, претворявани във вековете, Петрицио успява да създаде невероятен роман с висока художествена стойност, по думите на Тотев.

Биографията на Чезаре и Лукреция е изпъстрена с любопитни и скандални факти. Братът и сестрата са незаконни деца на Родриго Борджия, който си купува папската тиара, лично отравя своя предшественик и се превръща в папа Александър VI. По този начин Родриго придобива божествен статут в Западния свят и притежава прекомерна власт. За него децата са пионки в една игра на живот и смърт, а целта е ясна – власт, пари и влияние.

Само на 20 години Чезаре става кардинал и предводител на папската армия. Като една от най-забележителните личности на Ренесанса, именно Чезаре Борджия вдъхновява Николо Макиавели при написването на 'Владетелят"Сложният и загадъчен личен живот на Лукреция също е част от играта на собствения ѝ баща.

Повече по темата чуйте в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Буржоата благородник" на сцената на Сатиричния театър

На 3-ти октомври в Сатиричният театър " Алеко Константинов " е премиерата на спектакъла " Буржоата благородник " от Жан-Батист Поклен Молиер. Режисьор на представлението е актрисата Бойка Велкова, сценографията е дело на Чавдар Гюзелев, костюми – Тита Димова-Вантек, музика – Теодосий Спасов и пластика – Мила Искренова. "Буржоата..

публикувано на 02.10.24 в 15:58
Лалех Барзегар

Минимализмът в изкуството на иранската художничка Лалех Барзегар

Новият артсезон на "Орловска" 10 в Габрово започна с изложбата на иранската художничка Лалех Барзегар "Повторение на формата". Картините ѝ са изследване на минималистични форми и повтарящи се техники. Ето какво споделя тя: "Експериментирах, като намалих детайлите и цветовете, за да видя дали пространството и емоцията могат да бъдат предадени чрез..

публикувано на 02.10.24 в 14:36

"Страст под брястовете" и фанатизмът да притежаваш

Драматичният театър в Търговище гостува на софийската публика с най-новия си спектакъл "Страст под брястовете" от Юджийн О’Нийл. Постановката по пиесата на големия американски драматург, позната на българската публика и под заглавието "Любов под брястовете", е на Денислав Янев. Според неговия режисьорски прочит "Страст под брястовете" не е просто..

публикувано на 02.10.24 в 13:05
Бистра Льошевалие, Ретроспектива, НГ „Квадрат 500“ – „След“, 2024

За мисията и политиката на Националната галерия

"Музей в ефира" се завърна в програма "Христо Ботев" на 23 септември с предаване, посветено на важните събития в художествения ни живот през изминалите летни месеци. А някои от тези събития бяха свързани с Националната галерия. Това някак се подразбира – или би трябвало да се подразбира, когато става дума за такава институция. Тя е музей с постоянна..

публикувано на 02.10.24 в 08:45

Носталгия по бунта

"С криле обърнати към Рая" е дебютната изложба на Георги П. Павлов, която може да се види в пространството на галерия "+359". Тя полемизира факта, че революционният, утопичният и бунтарският заряд на младежките субкултури от миналия век е загубен. "Тези субкултури все пак са успявали да влияят на обществото и да променят някакви неща, а днес..

публикувано на 01.10.24 в 17:10