Лесно ли е да създадеш усещане за женственост, красота и вълшебство, преплетени с характера на българската природа споделят студентките по стенопис Габриела Петрова, Калина Иванова и Виктория Бакърджиева от Националната художествена академия? Основна задача пред студентите бе разработване и представяне на проекти за стенопис на част от фасадата на фабрика на водеща българска козметичната марка в град Ихтиман.
Какво е подтикнало трите студентки да изучават специалност стенопис и какво се изисква да измислиш проект в мащаб? Какъв е животът в академията и какво означава да участваш в конкурс, който реално ще реализира идеята ти разказват те в "Домът на музите".
"Това е една много интересна специалност. Лично за мен изпълнена с много изразни средства, които са много важни в изкуството, защото това е един начин по който изразяваме нашето мнение и можем да поставим доста послания за хората", твърди Калина Иванова.
И допълва, че стенописът е по-важен за публиката отколкото за артиста.
"Най-хубавото на стенописите, че е за разлика от кавалетните произведения на човек не му се налага да отиде в галерия. Той е изложен на стенописите без значение дали иска или не", казва Габриела Петрова. Тя е зае първото място в конкурса "Вълшебната градина на Билка".
Според нея за стенописите няма граници, реално ти можеш да си навсякъде в пространството.
Виктория Бакърджиева споделя, че доста се лутала докато достигне да своята декоративна композиция с цветя, която представя богатството на цветове през призмата на кръвоносната система. И колко е важна грижата на всеки за себе си. Пчелите са водещи в композицията на Калина Иванова, която се е опитала погледне през очите на медоносните насекоми. Хармонията с архитектурата да в основата на "вълшебната градина" създадена от Габриела Петрова.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg