Лесно ли е да създадеш усещане за женственост, красота и вълшебство, преплетени с характера на българската природа споделят студентките по стенопис Габриела Петрова, Калина Иванова и Виктория Бакърджиева от Националната художествена академия? Основна задача пред студентите бе разработване и представяне на проекти за стенопис на част от фасадата на фабрика на водеща българска козметичната марка в град Ихтиман.
Какво е подтикнало трите студентки да изучават специалност стенопис и какво се изисква да измислиш проект в мащаб? Какъв е животът в академията и какво означава да участваш в конкурс, който реално ще реализира идеята ти разказват те в "Домът на музите".
"Това е една много интересна специалност. Лично за мен изпълнена с много изразни средства, които са много важни в изкуството, защото това е един начин по който изразяваме нашето мнение и можем да поставим доста послания за хората", твърди Калина Иванова.
И допълва, че стенописът е по-важен за публиката отколкото за артиста.
"Най-хубавото на стенописите, че е за разлика от кавалетните произведения на човек не му се налага да отиде в галерия. Той е изложен на стенописите без значение дали иска или не", казва Габриела Петрова. Тя е зае първото място в конкурса "Вълшебната градина на Билка".
Според нея за стенописите няма граници, реално ти можеш да си навсякъде в пространството.
Виктория Бакърджиева споделя, че доста се лутала докато достигне да своята декоративна композиция с цветя, която представя богатството на цветове през призмата на кръвоносната система. И колко е важна грижата на всеки за себе си. Пчелите са водещи в композицията на Калина Иванова, която се е опитала погледне през очите на медоносните насекоми. Хармонията с архитектурата да в основата на "вълшебната градина" създадена от Габриела Петрова.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Съвсем не на шега на 1 април в галерия "Ракурси" Валентин Ангелов подреди изложба със свои картини под името "Понякога вали през април". Това е неговата 13 експозиция в галерията и е поглед към търсенията му през последната година. Посетителите ще се насладят на серия от маслени платна, акварелни рисунки и графики. Сюрреалистичните му..
Когато чуем израза "двойнствен живот", често си представяме човек, който може би не води много честен такъв. В контекста на професиите обаче, това може да вземе невероятни обрати, които будят повече възхищение, отколкото съмнение. Такъв е случаят и на Ния Атанасова. Основното ѝ занимание е детската хирургия, но извън него е развила страстта да..
Константин Павлов е признат като оригинален творец със силно влияние върху модерната българска поезия и култура. Той е между най-значителните български поети на XX век. Поетът, драматург и киносценарист е роден на 2 април 1933 година. Завършва гимназия през 1952 г. Следва право в Софийския държавен университет . Работил е като редактор в Радио..
Четем будистки приказки за щастие. Те са от сборника "Отвори сърцето си" с вдъхновяващи истории за надеждата, любовта и прошката, за превъзмогването на страха и освобождаването от страданието, които отразяват мъдростта на будизма. Авторът е Аджан Брам , англичанин, завършил физика в Кеймбридж, който решава да стане будистки монах в Тайланд и..
В рубриката Културен отпечатък на предаването Terra Култура акцентът този път пада върху изключително любопитно заглавие – дебютния роман на легендарния музикант Пийт Таунзенд, "Тревожни години" . Повод за разговора е излизането на българското издание, а специален гост в студиото е редакторът на книгата Юлия Петкова. Издателство..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg