Как се възпитава у децата любов към литературата и различните форми на изкуство разказват Ренета Иванова – актриса и сугестопед и Николина Харизанова – актриса, творец и дългогодишен преподавател, по повод откриващата се днес (3 юни) Артседмица на "Артистократи".
В артистичното пространство "Арт къща" предстоят четири артседмици за деца от 6 до 7-годишна възраст. Харизанова споделя, че заниманията, които предстоят, са подчинени на игровия и забавен метод, като идеята е децата да опознаят заобикалящия ги свят чрез нестандартно преживяване. По думите на актрисата и преподавател децата от много ранна възраст развиват интерес и усет към театъра и изкуството, а 6-годишните вече подхождат осъзнато към подобни занимания.
Заниманията в артседмиците включват само част от методите на сугестопедията, тъй като заявката не е да бъде усвоен много материал за кратко време, заявява Иванова. Идеята е децата да натрупват познания в една по-лека, ваканционна форма. Харизанова, която е разработила програма за образователен театър, допълва, че изкуството и образованието трябва да вървят ръка за ръка дори в училище.
Артседмиците са тематични. Иванова разказва, че първата седмица е построена според метода с маски на Жак льо Кок. Този тип игра е разпространен в актьорските школи в Европа. Учениците играят с различни видове характерни маски, докато стигнат до най-малката маска – клоунския нос. Целта е тялото да се освободи от своята характерност и актьорът да усвои невербален език – без мимики и глас. "Маската ти дава една анонимност и възможност да бъдеш всеки. Не се налага да си толкова въвлечен в социалните норми – можеш да бъдеш свободен.", заявява Иванова.
Харизанова споделя, че от магията на маските децата ще преминат към въпроса "Кои сме ние?", изучавайки тялото, гласа, реакциите и импулсите си. Всяко дете ще осъзнае какво носи в себе си като изказ и стихия и ще може да се себеизрази чрез рисунка или игра.
Съвременните деца имат силна дигитална култура, но често се затрудняват с възприемането на класически български текстове. За тях по-старите форми на българския език са подобни на чужд език. По думите на Иванова сугестопедията е добро помощно средство за децата да започнат да се ориентират в класическата литература и в езика. Според Харизанова могат да се намират нови стратегически подходи по пътя от екрана до текста.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Големият български поет Ани Илков, една от значимите фигури в съвременната българска култура издаде книга със събрани стихотворения под заглавие "Бързо насън". Сборникът включва произведения от периода 1989 - 2022 година. Премиерата се състоя в клуб "Писмена" на НБКМ в присъствието на знакови личности от културния ни живот, колеги, приятели,..
Първият превод на български на шедьовъра " МАУС " на Арт Спигелман беше представен в One Book Bookstore. "Баща ми кърви история" и "Тук започнаха мъките ми" са двете части на книгата. Тя е наградена с "Пулицър" и дава начало на термина "графичен роман". Както пишат издателите, историята разказва за "Владек Спигелман, евреин, оцелял в..
Фотографията има силата да разкрива истории без думи или текст, запечатвайки моменти, които иначе биха останали забравени или неизказани поради едни или други социални и политически причини. Такъв е случаят с документалния разказ на Гаро Кешишян, започнат преди повече от 40 години. Една негова фотографска серия се превръща в машина на времето към малко..
"Нашият ден" насочва вниманието на своите слушатели към програмата на Българския културен институт в Берлин в началото на 2025 година – разговор с директора на Института Борислав Петранов . Тази вечер предстои в Берлин да бъде представена книгата на Кристина Патрашкова "Въпреки всичко: Българските писатели в годините на цензурата"...
С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова..
Вечно живият театър и класическата драматургия са неговата страст. Той е български режисьор с европейско измерение като творец, магьосник за актьорите...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg