Как се възпитава у децата любов към литературата и различните форми на изкуство разказват Ренета Иванова – актриса и сугестопед и Николина Харизанова – актриса, творец и дългогодишен преподавател, по повод откриващата се днес (3 юни) Артседмица на "Артистократи".
В артистичното пространство "Арт къща" предстоят четири артседмици за деца от 6 до 7-годишна възраст. Харизанова споделя, че заниманията, които предстоят, са подчинени на игровия и забавен метод, като идеята е децата да опознаят заобикалящия ги свят чрез нестандартно преживяване. По думите на актрисата и преподавател децата от много ранна възраст развиват интерес и усет към театъра и изкуството, а 6-годишните вече подхождат осъзнато към подобни занимания.
Заниманията в артседмиците включват само част от методите на сугестопедията, тъй като заявката не е да бъде усвоен много материал за кратко време, заявява Иванова. Идеята е децата да натрупват познания в една по-лека, ваканционна форма. Харизанова, която е разработила програма за образователен театър, допълва, че изкуството и образованието трябва да вървят ръка за ръка дори в училище.
Артседмиците са тематични. Иванова разказва, че първата седмица е построена според метода с маски на Жак льо Кок. Този тип игра е разпространен в актьорските школи в Европа. Учениците играят с различни видове характерни маски, докато стигнат до най-малката маска – клоунския нос. Целта е тялото да се освободи от своята характерност и актьорът да усвои невербален език – без мимики и глас. "Маската ти дава една анонимност и възможност да бъдеш всеки. Не се налага да си толкова въвлечен в социалните норми – можеш да бъдеш свободен.", заявява Иванова.
Харизанова споделя, че от магията на маските децата ще преминат към въпроса "Кои сме ние?", изучавайки тялото, гласа, реакциите и импулсите си. Всяко дете ще осъзнае какво носи в себе си като изказ и стихия и ще може да се себеизрази чрез рисунка или игра.
Съвременните деца имат силна дигитална култура, но често се затрудняват с възприемането на класически български текстове. За тях по-старите форми на българския език са подобни на чужд език. По думите на Иванова сугестопедията е добро помощно средство за децата да започнат да се ориентират в класическата литература и в езика. Според Харизанова могат да се намират нови стратегически подходи по пътя от екрана до текста.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Ивинела Самуилова е обичана съвременна българска авторка, по образование богослов. Издала е 12 книги с художествена и нехудожествена проза, отличени с различни награди от читателите, сред които "Любима книга на България", "Книгата, която ме вдъхновява" и др. В навечерието на Великден излезе книга втора на нейните "Гатанки от небето" , която има..
На Светли понеделник в "Terra Култура" се срещнахме с писателя Владимир Зарев и последният му роман "И аз слязох". В търсене на паузата в историята на Иисус от Назарет – от рождението му в пещерата до 33-та година, писателят отчита и половин век от своя собствен човешки живот. Вътрешният монолог през годините е воден от познанието за саможертвата на..
Нежно и интимно, красиво и цветно е настроението на новата стихосбирка "Пролетни танци" от писателката и художничка Евгения Михалска. Юлияна Томова представя авторката и книгата, чиято официална премиера предстои ма 29 април (вторник) от 18:30 ч. в Литературен клуб "Перото" при НДК. Специален музикален акцент в събитието ще бъде Константин..
"Отвъд и вътре в спомена" е изложбата, която Долорес Дилова представя в галерия "Българи". Експозицията включва два цикъла, които изобразяват емоционалната връзка на художничката с пейзажа, с тишината и конкретните повторяеми географски дадености на любимите за нея места. "Отвъд спомена" е свързан с магическото място Болата в Каварна, а "В..
През 1984 г., в чест на 40-годишнината от социалистическата революция, се организира първата българска експедиция към най-високия връх на планетата – Еверест. Осемнайсет алпинисти се готвят да щурмуват върха по Западния гребен – най-смъртоносният маршрут, известен като "жестокия път". Изключителното усилие е съпътствано от героични дела и..
А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе..
В навечерието на Световния ден на Земята заедно с учени от Геологическия институт на БАН обсъждаме основните природни ресурси, върху които се гради..
Последното заглавие в репертоара на театър "Възраждане" е приказката "Бременските музиканти" по братя Грим. В тази адаптация на класическия текст..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg