Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Детска приказка за... възрастни

Проф. Венета Божинова
Снимка: Национален конгрес по неврология

Твърде артистично заглавие на фона на сериозните проблеми, които поставихме в поредния брой "За здравето". Но… това бе подходът ни да "стигнем" по-лесно до съзнанието на родителите, а и на децата.

Най-общо говорихме за педиатрия и за неврологичните здравословни проблеми в ранната възраст, за симптомите, които родителите трябва да следят, за отговорността на всички ни за детското здраве. Основен гост бе проф. Венета Божинова, тя е изявен невролог в областта на педиатрията и се включи директно от Националния конгрес по неврология.

Проф. Владимир Пилософ
Гост бе и проф. Владимир Пилософ, който е отдал живота и кариерата си на детското здраве, дълго ръководител Българската педиатрична асоциация, а сега неин почетен председател. В реалистичен и прагматичен коментар нашият събеседник не бе оптимист за състоянието и за бъдещето на българската педиатрия. И като възможности, и като база, но най-вече като човешки ресурс и потенциал. Проф. Пилософ изтъкна огромната липса на детски лекари и сестри, а и честото политизиране на проблема. Всичко това неизменно води до една перманентна криза, призна той.


В диалога с проф. Венета Божинова, експертът по детска неврология очерта най-честите болестни симптоми и неврологични заболявания в детска възраст. Тя посочи техния характер и проява, както и произходът им – вродени или придобити. Особен интерес и внимание в хода на предаването отделихме на епилепсията – една често срещана и твърде разпространена болест. За успокоение на специалисти и родители терапевтичните схеми и подходи в лечението на епилепсията са успешни и ефективни. Разбира се, фармацевтичната индустрия продължава да работи и открива иновативни медикаменти. Един от тях, чиято формула съдържа есликарбазепинов ацетат, вече е в употреба и голямото негово предимство е, че се приема еднократно в денонощието.

С проф. Божинова говорихме за много аспекти на епилепсията – за нейния генезис, разпространение, диагностициране, различните й видове и прояви. Специалистът – детски невролог, очерта и най-ефективните методи за диагностициране на заболяването. Сред тях задължителният ядрено-магнитен резонанс за потвърждение и ЕЕГ за проследяване.


В разговора с проф. В. Божинова очертахме отново ефективността на терапията и позитивното ѝ повлияване върху хода на заболяването и подобряване на качеството на живот.

Проф. Димитър Младенов
В края на среща ни от Сандански се включи проф. Димитър Младенов – уролог и организатор на традиционните национални урологични симпозиуми. Следващата събота ще дискутираме с него и с колегите му именно върху проблемите на урологичното здраве на малки и големи, на жени и мъже.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Политическото убийство – грозен исторически инструмент

На 3 юли 1895 г. (стар стил) Стефан Стамболов е зверски ранен и по-късно умира от раните си. Политическите убийства в България обаче нито започват, нито – уви, завършват с това жестоко покушение. Кое мотивира този начин на политическо действие, постигат ли подобни убийства целите си? Христо Белчев, Алеко Константинов, Александър Стамболийски, Гео..

публикувано на 03.07.24 в 17:33

Какво да правим, ако се натъкнем на змия?

Образът на змията през вековете е натоварен с разнообразна символика, но и до днес в повечето хора поражда най-вече ужас. Какво да правим, ако се натъкнем на змия, докато се разхождаме на открито или пък я видим в двора си? Защо не бива да я убиваме и какво кара някои хора да отглеждат змии като домашни любимци – питаме в "Нашият ден"  Антон..

публикувано на 02.07.24 в 11:43
Проф. д-р Кузман Гиров

Консилиум "Лято 2024"

Под това мото дискутирахме с различни специалисти в последното юнско издание "За здравето". Първият ни гост бе съдовият хирург от ВМА проф. Кузман Гиров. Той подчерта особеностите на съдовата болест и факта, че човек е на толкова години, на колкото са неговите кръвоносни съдове. "Вените не "обичат" жегата, а артериите – студа" – подчерта проф. Гиров,..

публикувано на 02.07.24 в 08:50

Дрехите, които се доближават до природата

В предаването "Домът на музите" разговора е за мода или по-точно за дизайнерската марка за дрехи Minoar , създадена от младите творци Теодора Спасова и Йоан Гълъбов. Преди около 10 години двамата създават нещо ново и много различно, от това, което сме свикнали да виждаме по световните дефилета и в модните магазини у нас, и в чужбина. В основата на..

публикувано на 01.07.24 в 15:06

Проф. Сергей Герджиков: Две седмици в Мексико са недостатъчни

Проф. Сергей Герджиков е претворил в книгата "Мексико – 1001 чудеса на света" пътешествието си из Мезоамерика. Мексико винаги е любопитна тема, особено с вещ в антропологията и във философията на науката човек като проф. Герджиков. Изследванията му са залегнали в близо 150 научни труда. Пътешествието му е започнало от столицата Мексико сити – град с..

публикувано на 01.07.24 в 08:05