Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Десето юбилейно издание на Фестивал и Академия Алегра през юли

10 години водовъртеж от музика, емоции, приятелства, предизвикателства, аплодисменти!

От 6 до 22 юли София посреща водещи имена на класическата музикална сцена с богата програма от концерти и майсторски класове.

За десета поредна година Фестивал и Академия Алегра вдигат високо летвата за таланта и добрия вкус с амбициозна и богата програма, в която се включват водещи гост звезди от световната сцена на класическата музика. Юбилейното издание на фестивала е истинско предизвикателството не само за големите професионалисти в жанра, за които Алегра е доказана територия за смели експерименти, но и за създателя си, Петър Найденов, който надгражда елегантно ДНК-то на фестивала всяка година.

Разнообразната програма с интересни акценти и необичайни тандеми на сцена ще провокира отново меломаните да запазят в календарите дните, в които столицата ще вибрира на честотата на вечната класика.

Десетгодишният юбилей на Фестивал Алегра, който с гордост застава на световната фестивална сцена на класическата музика, е повод на родната музикална сцена да се представят произведения на класическата музика, които са далеч от клишетата и представят фино необятността ѝ. 

През годините екипът на Алегра превърна участниците във фестивала и академията в една голяма фамилия, която споделя мисията и удоволствието от музиката. Приемствеността е посока, в която Алегра интегрира не само концертната програма, но и модулите в майсторските класове на академията.

В продължение на десет дни публиката ще се наслади на разнообразие от музика, обхващаща целия спектър на класиката – от дует, квартет, октет, до камерен и симфоничен оркестър, и от Хайдн, през Моцарт, Бетовен до Глазунов, Курт Вайл, Корнголд, Пиацола и Майлс Дейвис.

По традиция откриващият фестивала концерт прави деликатен мост между предишното и актуалното издание, с идеята, че в музиката, както и в изкуството, приемствеността е основен принцип. На сцената българската публика ще аплодира големия си любимец от миналогодишното издание – украинския виртуоз Валерий Соколов и големият приятел на фестивала – диригента Йоханес Шлефли. Те ще представят любопитна програма с произведения на Йохан Щраус, Волфганг Амадеус Моцарт и Антонин Дворжак.

Три дни по-късно, на 15 юли,  Екарт Рунге, виолончело, и Жак Амон, пиано, ще ни пренесат в атмосферата на Берлин от 20-те години на ХХ век. Концертът под надслов "Светлините и сенките на 20-те години на ХХ век" обхваща късната романтика, загатва новите ритми на джаза и достига своята кулминация в разнообразието на еклектиката от танга, джаз и филмова музика.

Концертът, който винаги остава в историята на фестивала като crème de la crème, е на 17 юли. Тогава на сцената на Военния клуб ще излязат Борис и Елена Гарлицки, Йокю Джанполат, Симоне Грамалия, Константин Хайндрих и Петър Найденов, за да съберат в сегашно време Моцарт и Макс Брух.

18 юли е запазена територия за оркестър The Next Generation Orchestra, Борис Гарлицки и Константин Хайдрих, а в програмата са включени брилятният челов концерт №1 на Хайдн и великолепният секстет от Чайковски "Спомен от Флоренция", изпълнен във варианта му за струнен оркестър.

С много закачлив въпрос – "Kакво открадна свраката?", се открива концертът на 19 юли, когато Албена Данаилова и диригентът Николас Паске ще потърсят отговора му с изпълнение на увертюра Крадливата сврака от Джакомо Росини и ще запазят този ритъм с останалите произведения – Концерт за цигулка в ла-минор на Александър Глазунов и Симфония №3 в ла-минор "Шотландска" на Феликс Менделсон Бартолди.

Отново в духа на приемственост между поколенията и международен диалог чрез музиката, като мост на култури, е затварящият фестивалния цикъл концерт с програма от произведения на Владигеров, Брух и Бетовен. Във финалната вечер на 20 юли в столичната зала "Биад" е предвиден истински музикален експеримент. Концертът на симфоничен оркестър, в който ученици от НМУ "Любомир Пипков" ще си партнират с техни колеги от швейцарския град Винтертур, е уникален за България и съвсем в близко бъдеще, след финала на фестивал Алегра, ще бъде представен и пред публиката във Винтертур.

Чрез организирания конкурс за стипендии VIRTUOSO фондация Алегра и тази година не изневерява на социалния си ангажимент към българските участници в академията. Голяма чест и отговорност за екипа на Алегра е, че за изминалите девет издания са предоставени 125 стипендии на талантливи български музиканти.

За повече информация, следете официалния уебсайт на фестивала и профилите му в социалните мрежи. 

Билети за концертите на Алегра вече може да намерите в мрежата на Eventim, на касата на зала "България", както и на официалния уебсайт на фестивала.

Фестивал и Академия Алегра се провеждат под патронажа на Посолството на Швейцария, с финансовата подкрепата на Столична община, Италиански културен институт и в партньорство с Национално музикално училище “Любомир Пипков”.

Димитрина Кюркчиева разговаря в "Артефир" с Мария Абрашева и Петър Найденов – чуйте повече от звуковия файл.

Снимки и информация – Фестивал и Академия Алегра
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Коледен музикален ден на Еврорадио

Всяка година Коледният музикален ден на Еврорадио се очаква с нетърпение от слушателите в цяла Европа и извън нея. В неделя преди Коледа радиоорганизациите на Европейския съюз за радио и телевизия допринасят с концерти на живо или отложени музикални концерти, фокусирани върху темата за Коледа. Това е едно от най-популярните предложения на Еврорадио..

публикувано на 14.12.24 в 14:49

"Седмица на израелската музика" в НМА "Проф. Панчо Владигеров"

От 10 до 14 декември, Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" си партнира с Посолство на Израел и организацията Youth and Music Israel, за да осъществи съвместна дейност между музиканти от Израел и България. "Седмица на израелската музика" включва работилници и майсторски класове, ръководени от изявени преподаватели от Консерваторията..

публикувано на 14.12.24 в 09:35

"Жената без сянка" се връща в Метрополитън

Операта на Рихард Щраус "Жената без сянка" се завръща на сцената на Метрополитън опера, Ню Йорк. С нея бе открит на 7 декември настоящия сезон на директните съботни излъчвания. Световната оперна къща възстановява продукцията на режисьора Херберт Вернике от 2001 г. Това е четвъртата съвместна опера, която композиторът Рихард Щраус и либретистът Хуго..

публикувано на 14.12.24 в 07:55

Джазът и свещите си отиват

Българският джазмен Боби Вълчев ще предложи на почитателите си два коледни концерта на свещи, посветени на благотворителна кауза. Събитията ще се състоят на 14 декември в Драматичен театър Пловдив и на 16 декември в City Mark Art Center в София. Тази година концертите подкрепят инициативата "Училище за надежда", която предоставя образование на деца..

публикувано на 13.12.24 в 15:52

Подкаст за меломани: "Музика за масите" започва с инди рок акцент

Във време, в което културата е все по-осезателно изтикана в ъгъла, БГНЕС стартира собствен подкаст - Music for the Masses, който дава заявка да се превърне в сигурно място за стойностната музика.  В подкаста Music for the Masses водещият Тодор Тодоров ще говори със своите гости за музиката, която остава във времето и кара фенове като него да..

публикувано на 13.12.24 в 11:55