Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стефан Диомов: Най-голямото чудо в моя живот е усмихнатата, пееща публика

Мюзикълът "Здравей! Как си приятелю!" идва в Бургас на 20 юни

Стефан Диомов
Снимка: БНР

Стефан Диомов е един от музикантите с най-голям принос към българската популярна музика. За музикалния живот, за родния Бургас и за нестихващото вдъхновение – разговор в "Нашият ден" с композитора, създал репертоара на редица обичани български изпълнители като група "Тоника", Ева и Гого, Ваня Костова и Тони Димитрова.

"Музиката е моят живот. Музиката е огънят, от който непрекъснато взимам топлина. Изпитвам невероятна радост от това, че създавам песни, които усмихват хората. Ако трябва да преживея живота си отново, пак бих правил музиката, която правя. Най-голямото чудо в моя живот е усмихнатата, пееща публика", споделя Диомов.

Бургас е град с традиции, и то във всяка сфера на културата. Ето защо преди време, след 16-годишно пребиваване в София, Диомов се е завърнал в родното си място край морето, за да допринася за неговото развитие. Един от най-големите приноси на музиканта към града е възстановяването на култовия конкурс "Бургас и морето". Диомов разказва за първото издание на фестивала през 1994 година, когато тръпнещ зад сцената е очаквал реакцията на публиката. Бургаският композитор е известен и със своите вълнуващи коледни концерти, превърнали се в любим празник за музиканти и публика.

"В Бургас живеем един напрегнат живот през лятото. И умираме от скука през зимата", заявява шеговито Диомов.

Мюзикълът "Здравей! Как си приятелю!" на Националния музикален театър е спектакъл, включващ 23 любими песни от творчеството на Стефан Диомов. Композиторът споделя, че мюзикълът е едновременно сбъдната мечта и изненада за него. Идеята за спектакъла е на Еделина Кънева, а либретото е на Юрий Дачев. Диомов разказва, че е вълнуващо и за него, и за публиката да види и чуе познатите песни в една нова светлина. Едно нещо остава непроменено – публиката продължава да пее.

На 20 юни мюзикълът "Здравей! Как си приятелю?" ще бъде игран в Бургас, а на 23 юни – във Варна. Спектакълът ще открие и тазгодишното издание на фестивала "Аполония", съобщава Диомов, който се радва на успеха, постигнат с много труд и любов.

"Бургас е един свещен град. Има неща, които тепърва ще бъдат надградени, но аз бих искал от бургазлии да бъдат по-усмихнати и по-горди от това, че живеят в Бургас. Градът става все по-красив и по-примамлив", казва Димов.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41

Да нарисуваш надежда

"Хоуп и Морето" е нова детска книга на българския книжен пазар, която е специална освен със своята история, така и с българското участие в нея. Текстът е от американския автор Андрю Хакет, илюстрациите са на българката Светла Радивоева. Преводът на български език е на Катя Перчинкова. Сюжетът разказва за момиченцето Хоуп, което си играе само и тъжно..

публикувано на 17.07.25 в 14:53