Новите опасности в планините, свързани с промените на климата – разговор в "Нашият ден" с Момчил Цветанов, планински водач и инструктор по оцеляване.
По думите на Цветанов климатичните промени представляват нормален природен процес, въпреки че хората ги възприемат като сериозна заплаха. Опасностите за човека насред природата не са нови, но сякаш са по-изявени, затова е добре да бъдем бдителни по време на излет.
Цветанов изброява някои от насекомите, от които човек трябва да се пази. Боровата процесионка е вид молец, който през зимата прекарва в гнездо по върховете на иглолистните дървета като черния бор. Около март месец гъсениците падат на земята и започват да пълзят една зад друга подобно на процесия. Тези насекоми представляват силен алерген и за домашните животни, и за хората, тъй като телата им са обсипани с множество микрокосъмчета.
Сколопендрата или гигантската стоножка е друго насекомо, което трябва да избягваме при досег с тревни площи.
Особено опасни са и стършелите, чиято популация расте. Стършелите са разузнаващи и любопитни животни и могат да бъдат привлечени от светлината на челник или от миризмата на различни спрейове и кремове по кожата, предупреждава Цветанов. Планинският водач съветва хората да не ходят с голи крайници из планината и да бъдат добре екипирани.
Още една заплаха в природата представляват и змиите. Пепелянката има рогче на носа и се среща в каменисти, напечени места. Усойниците живеят високо в планината на поляни, където се срещат туфи по-висока трева.
Растенията също могат да предизвикат тежки алергични реакции, заявява Цветанов. Росенът, макар и красив, има изгарящ ефект и оставя сериозни мехури по кожата.
Цветанов призовава слушателите да бъдат внимателни и дисциплинирани в природна среда.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
В днешната рубрика "Епизоди от живота" обръщаме внимание на една тревожна тенденция, свързана с празничната пиротехника, и нейното въздействие върху дивите животни. Сигналът бе подаден чрез публикация в социалните мрежи с многозначителното заглавие "За пиратките, фойерверките, празниците, хората и животните...". В навечерието на новата година екипът..
Каква е връзката между специфичните начини на вярващия човек за справяне с предизвикателствата и различните измерения на стреса. Доколко важна част от живота на човека е вярата? Как приема религиозните си убеждения? Дали се осланя на Бога в трудна ситуация, или разчитате на собствените си усилия? Дали се стреми към по-близко общение с Бога? За..
Темата на подкаста "Импулсът в мен" този път са новогодишните обещания – успяваме ли да ги спазим? Най-ранните известни новогодишни обещания били тези, направени от древните вавилонци, които обещавали пред владетеля да изплатят дълговете си и да върнат взетото назаем. Но защо тази древна практика се проваля толкова често? Според..
На 25-ия ден от месец Кислев по еврейския календар, в продължение на осем дни еврейската общност по целия свят празнува Ханука – празникът на светлината. През отминалата 2024 г. той започна от залез слънце на 25 декември и продължи до нощта на 2 януари тази година. Това е един от най-важните еврейски празници. В продължение на 8 дни във всеки..
На 6 януари, един от най-светлите християнски празници - Богоявление, отбелязваме 177 години от рождението на Христо Ботев по нов стил. В рамките на рубриката "Коментарът" в предаването Terra Култура, екипът направи директно включване от Калофер с колегата Димитър Владимиров от Радио Пловдив. Калофер, родният град на великия поет и революционер, на..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
На 6 януари България чества 177 години от рождението на гениалния поет, публицист, воевода Христо Ботев, чието име звучи като клетва за всеки българин...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg