В рубриката "Културен отпечатък" на предаването "Terra Култура" по програма "Христо Ботев" д-р Пламен Димитров обсъди значението на изборите и ролята на "нямото мнозинство" в обществото.
Д-р Димитров и неговият екип изследват хора, които системно не гласуват, като последните шест избора показват увеличаване на тази група. Той отбеляза, че това е мощен сигнал, който политиците не винаги разчитат правилно.
През март, април и началото на май, д-р Димитров и екипът му провеждат фокус групи с представители на негласуващата общност, изследвайки над 1800 икономически активни хора. Те разбират, че въпреки активната им роля в живота, тези хора не участват в изборите. На въпроса какво би ги накарало да гласуват, те получават множество качествени отговори чрез интервюта и групови дискусии.
Според него по време на последната кампания, хората не са чули нещата, които биха променили тяхната позиция. Напротив, проблемите се задълбочават. Викът, който звучи от нямото мнозинство е ясен: "Не се променихте, поемете отговорност".
Д-р Димитров посочва, че нямото мнозинство не е апатично и уморено. Тези хора представляват различни начини на живот и мислене. Те биха могли да формират мощна алтернатива, ако се обединят. Те живеят качествено, имат идейни предпочитания, но не припознават никой от съществуващите кандидати.
Д-р Димитров усеща, че предстои промяна, тъй като има „резервоар от обществени сили, който изчаква появата на истинско лидерство“. По неговите думи тези хора изискват реални доказателства, а не само билбордове и медийни участия. Важно е какво се прави между изборите, тъй като активността на гражданите не трябва да спира.
Д-р Пламен Димитров подчерта значимостта на активното участие и ангажираността на гражданите не само по време на избори, но и в ежедневието. Според него "нямото мнозинство" може да се превърне в ключов фактор за промяна, когато бъде чуто и включено в обществените процеси.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg