Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зелените политики между мит и реалност

Снимка: istd.bg

Дезинформацията и разпространяването на митове все по-явно руши демократичния процес. Как изглеждаха предизборната кампания и намеренията на кандидатите по отношение на климатичните промени – разговор с Асен Ненов – съпредседател на Института по кръгова икономика и представител на Коалиция за климата – България.

Зелените политики са присъствали като тема в публичния дебат, но с обратен знак, заявява Ненов. Партиите са решили, че народът ще хареса охулването на усилията за справяне с климатичните промени и катастрофата на биоразнообразието, смята екологът.  

 "От проучването на Евробарометър стана ясно, че българите са първенци във възприемате на околната среда като нещо, което трябва да се защити. Тук има някакво странно противоречие и активен процес за разрушаване на това разбиране в българите.", коментира Ненов.

Поне четири парламентарно представени партии у нас и в Европейския парламент обещават да изискат преговаряне на "необмислената" Зелена сделка. По думите на Ненов аргументите, с които си служат тези политици, не почиват на реални данни, а представляват митове.

Екологът изброява част от най-разпространените митове, свързани с климатичните промени и Зелената сделка – забрана на старите сортове, ядене на насекоми, ограничаване на къпането и пътуването. По думите на Ненов е абсолютен мит, че изменението на климата е естествен процес, с който няма смисъл да се борим чрез зелени политики. "Разпространеното схващане, че Зелената сделка ще унищожи енергетиката и земеделието и ще ни направи по-бедни, е заблуда", заявява гостът.

Ненов е убеден, че политиците рано или късно ще бъдат принудени да се отнесат сериозно и отговорно към климатичните промени, защото те ще ни притиснат и няма да има друг избор.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Митев

Владимир Митев за ситуацията в Близкия изток

Владимир Митев е репортер в Румънска редакция на радио "България". Говори свободно румънски език. Отделно от това е завършил "Иранистика" в СУ "Св. Климент Охридски" и създател също на блога "Персийският мост на приятелството". Участник в много и различни международни проекти. Блогът "Персийският мост на приятелството" набра доста популярност по..

публикувано на 28.07.25 в 15:25

Глобалното затопляне и предизвикателствата пред планинския туризъм: съветите на Момчил Цветанов

Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..

обновено на 28.07.25 в 11:42

Акселераторът SCION подкрепя природо-базираните и чисти технологии

В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..

публикувано на 28.07.25 в 10:10
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05