Темата за защитата на животните в рамките на изминалата предизборна кампания в "Нашият ден" коментира Стефан Димитров от организацията "Невидими животни".
По думите на активиста темата за правата на животните придобива отчетливо място в политическия дискурс у нас. Гражданската инициатива на "Невидими животни" е срещнала подкрепа в лицето на редица политически партии и надеждата е, че скоро ще има положителни законодателни промени, заявява Димитров.
Гостът изброява някои от политическите сили, заявили своята подкрепа по време на предизборната кампания – коалиция "Солидарна България", ПП-ДБ, "Зелено движение". Кандидатите на БСП и ГЕРБ-СДС в европейските парламентарни избори също са изразили готовност да се ангажират с проблема на европейско равнище, допълва Димитров.
Основните акценти в дебата са забраната на клетъчно отглеждане на животни в индустриалното животновъдство, забрана на фермите за норки и лисици и преминаване към наука без експерименти върху животни.
Европейските граждански инициативи са начин за пряко участие в демократичните процеси в ЕС, изтъква Димитров. ЕК е отвърнала положително на инициативите, свързани със защитата на животните, и се очаква в новия мандат на Комисията да бъде прието законодателство в тази област. Димитров изразява надежда, че избраните евродепутати ще отстояват гласа на българските граждани в този процес.
Във връзка с насилието над домашни животни Димитров заявява, че се очакват законова регулация на развъдниците – особено на тези, които произвеждат специфични породи домашни любимци.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
В кюстендилското село Слокощица се намира семейната занаятчийска работилница на Искра и Антон Стоилови. Преди години семейството решава да заживее на село. Съпругът Антон до тогава е работил в дърводелски фирми, бил и крояч на обувки, а Искра – в цехове за производство на кожени изделия. След това решили да не работят за други, а да се опитат..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg