Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

93 години от рождението на Ървин Дейвид Ялом

| обновено на 13.06.24 в 10:33
Ървин Дейвид Ялом
Снимка: Уикипедия

Ървин Дейвид Ялом, американски психиатър, теоретик и практик, преподавател и автор на романи, е роден на днешния ден, 13 юни 1931 г. Той е една от водещите фигури в екзистенциалната психология и груповата психотерапия.

Родителите на Ялом емигрират от Русия в САЩ през 1920-те години. Те се заселват във Вашингтон, където отварят бакалски магазин и живеят над него. Ървин посещава местното училище, а по-късно постъпва в Университета "Джордж Вашингтон", след което се дипломира като медик в Бостънския университет.

Академичната му кариера протича в Станфордския университет, където е щатен професор от 1968 г. Той се посвещава на изучаването и преподаването на екзистенциалната психология и груповата психотерапия. Работата му в тази област е призната и вдъхновяваща за много последователи.

Освен научните си трудове, от началото на 1990-те години Ялом започва да издава и поредица романи. Тези романи са посветени на видни личности, чиито характери са от особен интерес. Един от най-известните му романи е "Когато Ницше плака", който е преработен и филмиран през 2007 г.

В ефира на предаването "Какво се случва“, Пламен Димитров, психолог и личен познат на Ялом, говори по повод преиздаването на книгата "Палач на любовта". В тази книга Ялом изследва базисната тревожност на човека чрез 10 истории, като твърди, че тя произтича от опитите да се справим с четири големи дадености на живота: неизбежността на смъртта, свободата да направим живота такъв, какъвто го желаем, изначалната самота и липсата на явен смисъл и цел в живота.

"Това е част и от задачата на един добър психотерапевт – да достигне до точката на зрялост, в която, без да става принципен еклектик, създава терапевтичен подход за всеки конкретен пациент. Защото той е човек с уникална жизнена траектория. Можем да извадим от скоби всичките си теории, школи и да погледнем живота на този човек през очите му, през неговото преживяване, и едва тогава ще открием как да подходим", споделя Димитров.

Ървин Дейвид Ялом оставя дълбок отпечатък както в психотерапевтичната теория и практика, така и в литературата, вдъхновявайки много хора по целия свят.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екстремно лято

Екстремните спортове са необятна вселена, в която пристъпваме върху дъска за kite surf. Още по-необятна и труднодостъпна вселена са облеклата за екстремни спортове, в частност за кайт сърф. Марианна Калъчева – Мери и Калина Палавеева влизат в тези две вселени почти на шега, с лекотата и свободата на младостта, но и с увереността, че могат..

публикувано на 04.07.24 в 17:30
Мемориалът в планината Ръшмор

В Деня на независимостта на САЩ празнуваме българо-американското приятелство

На днешната дата (4 юли) САЩ отбелязва своя национален празник – Деня на независимостта . През 1776 година след Американската революция бившите 11 британски колонии обявяват своята независимост от британската корона. С подписването на Декларацията за независимостта тогавашният Конгрес поставя основите на американската държава, като "страна на..

обновено на 04.07.24 в 16:25

Европейско финансиране за семейни фирми и креативни индустрии – възможности и успехи

В рубриката “Темата на деня” на предаването “Нашият ден” обсъждаме с адвокат Биляна Тончева възможностите за европейско финансиране за развитие на креативните и творчески индустрии. Европейските фондове предоставят до 150 хиляди лева безвъзмездно финансиране за български предприятия и фирми от творческите индустрии по оперативна програма “Иновации и..

обновено на 04.07.24 в 12:06
Фабриката

Валтер Гропиус: Пионерът на модерната архитектура

Валтер Гропиус (на немски: Walter Gropius) е германски архитект, който е оставил дълбок отпечатък в историята на модерната архитектура. Той е един от основателите на прочутата школа "Баухаус“ и е сред пионерите на модернизма, заедно с Лудвиг Мис ван дер Рое и Льо Корбюзие. В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" говорим за него,..

обновено на 04.07.24 в 10:49

Практика и философия на възстановяването

Регенеративното или възстановителното земеделие набира все повече популярност днес, ако изобщо е подходящо да използваме термина популярност за толкова решаващи процеси като запазването и оздравяването на почвата. Тя, почвата, е на най-важното място в производството на храната, която човечеството консумира, и колкото по-бързо разберем това,..

публикувано на 03.07.24 в 17:40