"Семейно радио" излъчва директно от сцената в кино "Кабана" на фестивала в памет на актьора, режисьор и театрален педагог Димитър Еленов. Участват негови ученици, деца и тийнейджъри от артателиетата, родители и представители на институциите.
В продължение на три поредни дни от 11:00 до 15:00 ч. на сцената на Кино "Кабана" се провеждат артработилници за деца и тийнейджъри. Родителите могат да присъстват и да доведат децата си по всяко време с вход свободен, и да останат, за да споделят емоцията от преживяването.
Димитър Еленов, който напусна този свят преди три години, беше човек с безупречна актьорска репутация и висок морал. Ето защо, по думите на Еленова, учениците му си поставят целта да съхранят паметта му и да продължат мисията му за възпитание чрез изкуство.
Ето какво каза на откриването Розита Еленова, директор на фондация "Димитър Еленов, в откритото студио на програма "Христо Ботев":
"Откривам третия пореден артфестивал "Workshop Еленов‘24". Този фестивал е с мисия. Мисията му е тези млади обитатели на дигиталната сфера да не са просто зрители в театър на света, а да са главни герои с усет към социална отговорност. Няма да ви изненадам с информацията, че мнозинството от младите българи не ходи на театър, изложби, концерти, даже на кино... По-страшното е, че не пеят, не рисуват, не пишат. Изкуството е претопено от индустрията на развлеченията.
А точно чрез изкуството децата ни се учат да мислят извън стандартните рамки, да намират оригинални решения на сложни проблеми. Изкуството ни представя мощен обектив, през който да изследваме човешкото състояние и ни дава по-дълбоко осъзнаване на нашите емоции, страхове и желания. Чрез изкуството можем да се изправим срещу трудни истини за себе си и света около нас и да бъдем отворени към нови идеи. Животът без изкуство може да доведе до емоционално-интелигентна стагнация. Липсата на културни занимания ограничава нашата способност да разбираме себе си и другите."
Чуйте повече от звуковия файл.Министърът на културата Найден Тодоров заяви в предаването "Семейно радио":
"Имаме една голяма драма в нашето време – агресията в обществото ни. Онова, което ни пречи да вървим напред. Изкуството учи децата на няколко неща – да си по-добър или по-лош не е критерий, критерият е това ми харесва/това не ми харесва, оценяването не върви в изкуството;
В изкуството лошо няма – има това, което ни влияе/не ни влияе. Изкуството ни учи да работим един с друг, да имаме комуникация – всичко онова, което в днешното общество е загубено. Цялата тази агресия съществува не защото хората са лоши, а защото са се отучили да комуникират един с друг.
Изкуството учи на това, че всеки един е важен и всеки един зависи от другите."
Чуйте повече от звуковия файл.
Три невероятни дами са свързани с мисията и светогледа на Димитър Еленов. Това са Деляна Хаджиянкова, Светлана Янчева и Йоанна Темелкова.
Деляна Хаджиянкова: "През последните години мисията да възпитаваш децата през изкуството става все по-трудна. Една игра в театъра за детето е някакъв мъничък социален експеримент. Когато то минава през тази зададена игра/задача, цялата му природа възпитава и правила, и свобода, и готовност да реагира в живота си по-лесно и с повече чувство за хумор. Надеждата тук е голяма, защото днес виждаме много събрани деца."
Светлана Янчева: "Аз се надявам тази инициатива да продължи във времето и да се разраства все повече, защото наистина има смисъл. Смятам, че при изграждането си една личност трябва обезателно да се докосне до изкуството, независимо дали това ще продължи в бъдеще. Това по някакъв начин ще даде на детето някаква друга гледна точка към живота. Това е и в памет на Димитър Еленов – наш учител. Аз съм това, което съм, благодарение на него."
Йоанна Темелкова: "Този фестивал ме вълнува и се радвам, че го има. Поздравявам Розита за търпението и страстта, с които прави този важен фестивал. Мисля, че няма човек, който да се занимава с изкуство и да е лош човек. Освен това талантът има нужда от свобода. Това бяха ценните неща, които Димитър Еленов даваше на децата в студиата – да се развиеш, да откриваш."
Чуйте повече от звуковия файл.
Снимки – "Workshop Еленов‘24" и БНР
Историкът Петър Николов-Зиков разказваза съдбата на престолонаследника от Шишмановата династия Иван Стефан в книгата "Людовико – императорът на България". Трудът разкрива съдбата на царя в изгнание. В изданието авторът продължава да изследва родната история от XIII и XIV век след неговите трудове "Истинската история на Видинското княжество" и "Домът..
Старозагорският драматичен театър ще представи тази вечер най-новата си премиера – спектакъла "Многострадалната Геновева или летопис на едно въстание". Първата среща с публиката ще се състои на сцената на Античния форумен комплекс "Августа Траяна" в Стара Загора . Постановката е резултат от съвместната работа на утвърден екип: драматизацията е дело..
Предстоят три дни приключенско кино под звездите в "Лятна филмомания " . Фестивалът в Банско ще предложи избрани филми от миналогодишното издание на Банско филм фест. Селекцията включва най-добрите планинарски, приключенски и екстремни филми през последната година. Жителите и гостите на Банско ще се насладят на 9 филма от България, Полша, Италия,..
Габровската художничка Пепа Църова представя в Троян, в "Серяковата къща", от 18:00 часа своята самостоятелна изложба "Разговор за градини и поляни". Изложбата е съвместен проект на галерия "Серякова къща" – Троян, и галерия "Орловска 10" – Габрово, и поставя начало на бъдещо сътрудничество между двете експозиционни пространства. С авторката Пепа..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в близките населени места – в БиблиоПощата, в парк "Владикина бахча", на сцената на крепостта "Баба Вида", на жп гарата, в Културния център "Жул Паскин" и в читалищата на някои съседни села. Днес в..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg