Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Борбите за паметта – тема на новия градски форум на КОЙ

"Който владее миналото, той владее и бъдещето. Който владее настоящето, владее миналото.

Тази фраза сме чували безкрайно често, до втръсване. Но няма как да му се отрече на Оруел, уви, прав е. И в този ред на мисли, не са учудващи многобройните спорове за това как трябва да пазим, показваме и осмисляме миналото си.

В града конфликтите около миналото се материализират в напълно "видими резултати" – това пък е едно неприятно клише, което незнайно как се промъкна в този текст… Може би просто защото "малко бутафория ще допринесе много за туризма". 

Наскоро това изказване на един министър на културата и визуален артист ни беше припомнено покрай работата на друг визуален артист, чужд, гостуващ за кратко и без никаква власт, който в момента строи своята малка софийска бутафория.

Клеменс Бер, който отказва да говори пред всички български медии и предпочита да се изказва с помощта на флекса и монтажната пяна, издигна в двора на Гьоте-институт шестметрова скулптура от дърво и различни строителни материали, която съвсем директно си говори с хотела отсреща – построен върху останките на Сердикийската арена, и отдавна заключен.

Междувременно споровете за това как София трябва да съхрани историята, архитектурата и атмосферата си продължават все по-официално. В последните шест месеца подобни дебати, дискусии и лекции организират повечето културни институти и доводите в тях ясно разкриват политическата ориентация на участниците. Другаде с ентусиазъм градят античност и средновековие за чудо и приказ – с конници, крепости, опълчения и маратонки, шити от родопски одеяла.

Този петък, 21 юни, от 10:00 в София, в РЦСИ "Топлоцентрала" под мотото "Оспорвано наследство, смутно бъдеще: войните за паметта в градската тъкан" започва третото издание на градския форум на Колектива за обществени интервенции.

В "Какво се случва" социолозите д-р Жана Цонева и д-р Георги Медаров от Сдружение КОЙ ни срещат с още гледни точки към градското минало.

Чуйте разговора с Жана Цонева и Георги Медаров

Разговор на Яна Пункина с Жана Цонева и Георги Медаров в "Какво се случва"


Снимка – РЦСИ "Топлоцентрала

По публикацията работи: Милена Очипалска
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47