Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Александър Шахов: На Атон срещнах монаси от Конго и Кения

10
Българският манастир „Свети Георги Зограф“

Света гора! На малката площ на автономната монашеска република поклонниците могат да се помолят в 20 православни манастира. Заедно с тях има 12 скита и над 600 килии. Общото население на Атон е близо 1500 души. Правилата за посещение не са сложни, но няма да бъдете допуснати ако сте от женски пол или не сте получили виза. В случай, че изпуснете ферибота до святото място, трябва да чакате до следващия ден или да наемете лодка. Скромното облекло с покрити ръце и крака е задължително. Пушенето е забранено почти навсякъде на Атон, освен на строго определени места. Внасянето на алкохол и месни продукти също не е препоръчително. Ще трябва да се задоволите с постните манастирски гозби два пъти дневно. И не бива да забравяте, ме монасите не са гидове или обекти за фотоси. Можете да ги снимате само с изричното им разрешение, а въпросите към тях трябва да са почтителни. Защо ви ги разказвам тези неща? Ами понеже в звуковия файл по-долу ще чуете разговора ми с Александър Шахов, който е посещавал Атон четири пъти и наистина има какво да сподели за своите усещания и наблюдения в монашеската обител.


Аз ще добавя само, че трябва по-отрано да попълните документите за виза. Позволено е да се издават общо 130 разрешителни на ден: 100 от тях за гръцки граждани и 30 православни християни от други страни. Заявленията от представители на други религии, желаещи да направят пътуване до Атон, се разглеждат индивидуално. Между другото, всички тези правила са подробно обяснени на сайта на българския манастир "Свети Георги Зограф", който е доста добър.

Лозето от гроба на свети Симеон
Бях изненадана да науча от Александър Шахов, че наистина не пускат жени в Света гора, но рестрикциите спрямо женските животни изобщо не са верни. Според моя събеседник там монасите отглеждат и кози, и овце за мляко. А понеже ловът и оръжията са забранени, наоколо има дивеч в изобилие. И не е трудно да се срещнеш очи в очи с миролюбива лисица. Аз обаче се поинтересувах човек може ли свободно да разпита монасите какъв е подтика им да се откажат от мирския живот. Александър каза, че в нашия манастир е общувал с отец Климент, който е преподавал икономика в Белгия.

Понякога пътят към Бога е последна инстанция на надеждата, но мнозина търсят отговори, мир и възвишено вълнение. Вярата отвежда Александър Шахов отново и отново в българския манастир "Свети Георги Зограф", където често помага и с труд.

Българският манастир „Свети Георги Зограф“
Нашият манастир води началото си от края на девети и началото на десети век. Най-ранният документ за съществуването му е датиран от 980 година. Според преданието той е основан от трима братя – Мойсей, Аарон и Иоан Селима от Охрид през 919 година. Монасите не знаели кого от светиите да изберат за покровител. Те приготвили дъска, върху която да изобразят лика му, поставили я в църквата и с молитви призовали Господ да им открие името на светеца. На сутринта с голяма почуда видели върху парчето дърво образа на свети Георги. Поради чудотворното „изографисване“ на иконата и манастирът е наречен Зограф. На Атон знаменията свише са навсякъде.

Отецът от Кения
Александър Шахов, разговорът с когото ни отведе в Света гора, казва, че си заслужава човек да отиде там, стига да го вълнува. А и в нашия манастир може да се види неръкотворната икона на Свети Георги.  Преданието твърди, че в мига, когато тя се появила на Атон, в един сирийски манастир (Фануилската света обител), образът на свети Георги от иконостаса изчезнал ненадейно. Тогава монасите чули глас от небето, който им казвал, че великомъченикът си е избрал нов манастир и те трябва да го последват там. Това се оказала Зографската обител в Света гора. А Фануилската чудотворна икона, и до днес се съхранява в съборната църква. Може би същия глас чуват владиците от Демократична република Конго и от Кения, които Александър е срещнал в Света гора.

Снимки: Александър Шахов
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31
Медресето Хатуние в Караман

Караман – истории от Анадола

"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..

публикувано на 19.02.25 в 13:05
Носител на наградата

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...

публикувано на 17.02.25 в 17:00
Александър Александров

Медици от "резерва"

В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..

публикувано на 17.02.25 в 15:51