Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Снимат филми за влажните зони от Дуранкулак до Казашко

| обновено на 18.06.24 в 09:07
Дуранкулашкото езеро е в списъка на влажните зони с международно значение.
Снимка: БГНЕС

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" се обсъжда новият проект "Непознатият рай", който включва пет късометражни филма за влажните зони по северното ни Черноморие – "Езеро Дуранкулак", "Шабла-Езерец", "Казашко" и "Ятата". Филмите ще представят устойчивите практики за икономическо развитие на тези райони. Свилена Велчева от Обществен център за околна среда и устойчиво развитие – Варна, разказва повече за проекта в ефира на "Нашият ден".

По думите на Велчева петте късометражни филма за влажните зони от Дурнакулак до Казашко са част от по-мащабен проект, наречен "Непознатият рай". Тя обяснява, че хората, които живеят около влажните зони и тези, които активно ги използват за рекреация през летния сезон, споделят колко ценни са тези зони и защо трябва да се опазват.

Идеята за проекта не се е родила спонтанно. Обществен център за околна среда и устойчиво развитие – Варна, работи в региона на Шабла от дълго време. Всяко лято организират палатков лагер за младежи в края на август, като повече от 10 години наблюдават как районът се променя. За съжаление промените не винаги са положителни.

Едно от негативните последствия е настройването на местните хора срещу туристите и новодошлите. Смята се, че туристите идват за кратко, но оставят купища боклуци. Велчева споделя, че целта е да променят тази нагласа. Благодарение на лагерите, организирани всяко лято, те добре познават местните хора и наблюдават как се е променил ландшафтът. От 2010 г. насам, когато започнали да организират лагерите, районът се е застроил значително и местата за диво къмпингуване са намалели.

В момента проектът е на етап проучване. Целта е да се покажат природното и човешкото богатство, поминъкът на местните хора и как се е променил той през годините. Филмите ще бъдат достъпни за свободно гледане и теглене през сайта и каналите на Ecovarna.info, което ще даде възможност на по-широка аудитория да се запознае с проблемите и потенциала на влажните зони по северното Черноморие.

Това начинание е важна стъпка към повишаване на общественото съзнание за значимостта на влажните зони и за насърчаване на устойчиви практики в тези уникални природни резервати.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От египетските папируси до съвременните методи: През историята на пластичната хирургия с д-р Мектубджян

В предаването Lege Artis разгледахме темата за пластичната и възстановителната хирургия с участието на д-р Рупен Мектубджян – специалист по пластично-възстановителна и естетична хирургия в болница „Вита“. В откровен разговор д-р Мектубджян проследи историческото развитие на тази специалност и очерта съвременните ѝ измерения. По думите..

обновено на 16.04.25 в 12:08

Ще останат ли децата без педиатрична грижа в Пета градска болница?

Петима от общо седемината педиатри в детското отделение на столичната общинска Пета градска болница "Княгиня Клементина" са подали оставки в знак на протест срещу ниските им възнаграждения, които не отговарят на увеличаващия се обем работа.  Те настояват за 50% увеличаване на заплатите, в противен случай отделението ще затвори поради липса на..

обновено на 16.04.25 в 11:18
Пораженията в църквата

"Света Неделя" – споменът за една трагедия, която беляза век

На 16 април 2025 г. се навършва точно един век от най-страшния терористичен акт в историята на България — атентатът в софийската катедрала "Света Неделя". По този повод в ефира на БНР, в предаването "Темата на деня коментираме", историкът проф. Момчил Методиев, ръководител на департамент "История" в Нов български университет, припомни ужасяващите..

публикувано на 16.04.25 в 10:32
Инж. Габриела Данаилова, директор на ПГ „Васил Левски“ в Горна Оряховица

На учителя с любов: инж. Габриела Данаилова

Семейството на Професионалната техническа гимназия "Васил Левски" в Горна Оряховица – най-старото професионално училище в област Велико Търново, гостува в "Семейно радио" в лицето на директорката инж. Габриела Данаилова. Поканата е отправена от ученици от випуск 1979 година – част от училищната рок банда "Андромеда". Какви професии усвояват и как се..

публикувано на 15.04.25 в 15:03

Образованието отново в спор: Колко дни да може да извинява родителят?

В последните дни българската образователна система отново се оказа в центъра на общественото внимание – този път поводът е предложението да бъде намален броят на дните, в които родителите могат да извиняват отсъствията на децата си по домашни причини. Само преди година Министерството на образованието и науката (МОН) увеличи този лимит от 10 на 15..

обновено на 15.04.25 в 12:31