Философията може да бъде разглеждана като разговор с нашите предци. "Смелост за истината" е събитието, с което ще бъде отбелязана 40-годинината от смъртта на Мишел Фуко – един от най-значимите и цитирани философи на изминалия век. За съвременното звучене на Фуко и предстоящото събитие в "Нашият ден" разказва проф. Стоян Ставру от секция "Етически изследвания" към Института по философия и социология на БАН.
На 25 юни се навършват 40 години от смъртта на големия европейски мислител. По този повод утре (19 юни) от 17:30 ч. в Театрална зала, Ректорат на Софийския университет, ще се състои публичната лекция, озаглавена "Смелост за истината". Това е името на последния курс лекции (1983-1984), който Мишел Фуко изнася непосредствено преди смъртта си – неговото своеобразно завещание, пояснява проф. Ставру.
Събитието е организирано от Издателска къща КХ – ИК "Критика и хуманизъм", Културния център на СУ и Секция "Етически изследвания" към Института по философия и социология, БАН.
По думите на проф. Ставру цикълът лекции се занимава с въпроса какво основание се дава, за да може в демократичната игра истинният дискурс да надделее над лъжливия. Как разбираме кое е истина в нашите демократични общества, пита Фуко. Въпрос, който проф. Ставру намира за все по-актуален и объркващ.
Фуко свързва истината с етоса, като, без да заема ясна позиция, изследва генеалогиите на самото понятие "истина". В съвременното демократично общество, в което всеки има право да говори публично, истината се заявява не от най-добрите, а от най-многобройните, коментира проф. Ставру.
Понятието паресия, което произхожда от гръцки език и означава "говорене на истината" също е въведено от Фуко. Паресията се отнася както до смелостта да кажеш всичко, което трябва да бъде казано за истината, така и до способността да се изправиш пред истината – дори когато тя е болезнена.
Истината започва от вътрешната грижа за себе си – от подготовката да говориш смело за нея. Това, по думите на госта, е вид критика към демокрацията, която е основана на мнението на мнозинството, без да дава трибуна на тези, които полагат тази грижа към себе си и истината. Проф. Ставру изразява мнението, че все по-рядко срещаме подобно явление в политическите взаимодействия, а етиката на добродетелта, която разглежда Фуко, е маргинализирана.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
В галерия "Астри" за трети път Алберт Хаджиганев представя своя живопис – пейзажи и интериори. Изложбата е в два цикъла: "Моят дом" – интериори от дома и ателието му в Нормандия и пейзажите му от тази магична част на Франция, някои от които се показват за първи път тук. Галеристката Вихра Пешева пише за житейския му и творчески път: "Когато през..
Динко Стоев за четвърти път представя своя изложба в пространството на галерия "Стубел". Това са творби от последните няколко години, обединени тематично в няколко поредици – "Захапка“, "Пилинг“, "Катерушки“, "Летящи найлони“. В тях отново се срещаме с таланта на художника да внушава "новия ужас", ако перифразираме Константин Павлов и стихотворението..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" представя изложбата "Три поколения немски художници" и кани ценителите на съвременното изкуство на едно пътешествие през времето с произведенията на три поколения визионери, чиито произведения носят духа на своето време. Експозицията обединява класическа прецизност, модернистична експресия и..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната литература и критика. В разговора, проведен в ефира на предаването "Нашият ден", четирима ученици от различни гимназии споделиха своите впечатления и виждания относно литературата, литературната критика..
Във връзка с Месеца на книгите, организиран от Асоциация "Българска книга", започнал на 2 април – Световния ден на детската книга, и продължаващ до 23 април – Световния ден на книгата, Искра Джанабетска , директор на Софийския международен литературен фестивал за деца и младежи и на платформата "Книговище", сподели своите мисли за значението на..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg