Философията може да бъде разглеждана като разговор с нашите предци. "Смелост за истината" е събитието, с което ще бъде отбелязана 40-годинината от смъртта на Мишел Фуко – един от най-значимите и цитирани философи на изминалия век. За съвременното звучене на Фуко и предстоящото събитие в "Нашият ден" разказва проф. Стоян Ставру от секция "Етически изследвания" към Института по философия и социология на БАН.
На 25 юни се навършват 40 години от смъртта на големия европейски мислител. По този повод утре (19 юни) от 17:30 ч. в Театрална зала, Ректорат на Софийския университет, ще се състои публичната лекция, озаглавена "Смелост за истината". Това е името на последния курс лекции (1983-1984), който Мишел Фуко изнася непосредствено преди смъртта си – неговото своеобразно завещание, пояснява проф. Ставру.
Събитието е организирано от Издателска къща КХ – ИК "Критика и хуманизъм", Културния център на СУ и Секция "Етически изследвания" към Института по философия и социология, БАН.
По думите на проф. Ставру цикълът лекции се занимава с въпроса какво основание се дава, за да може в демократичната игра истинният дискурс да надделее над лъжливия. Как разбираме кое е истина в нашите демократични общества, пита Фуко. Въпрос, който проф. Ставру намира за все по-актуален и объркващ.
Фуко свързва истината с етоса, като, без да заема ясна позиция, изследва генеалогиите на самото понятие "истина". В съвременното демократично общество, в което всеки има право да говори публично, истината се заявява не от най-добрите, а от най-многобройните, коментира проф. Ставру.
Понятието паресия, което произхожда от гръцки език и означава "говорене на истината" също е въведено от Фуко. Паресията се отнася както до смелостта да кажеш всичко, което трябва да бъде казано за истината, така и до способността да се изправиш пред истината – дори когато тя е болезнена.
Истината започва от вътрешната грижа за себе си – от подготовката да говориш смело за нея. Това, по думите на госта, е вид критика към демокрацията, която е основана на мнението на мнозинството, без да дава трибуна на тези, които полагат тази грижа към себе си и истината. Проф. Ставру изразява мнението, че все по-рядко срещаме подобно явление в политическите взаимодействия, а етиката на добродетелта, която разглежда Фуко, е маргинализирана.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Пиесата "Муа у тупан" от Боян Папазов е първата премиера за новата година във Варненския драматичен театър "Стоян Бъчваров". Постановката по комедията на големия български драматург, сценарист и режисьор е дело на режисьора Николай Кенаров, когото познаваме и като актьор във варненската трупа. "Тази пиеса е много актуална, според мен. Ние в..
Литературният клуб на Столична библиотека навърши десет години, а на 16 януари е представянето на известния писател Деян Енев в новия формат "По следите на изгубената поезия". Досега Елена Алексиева, Владимир Зарев и Цанко Лалев бяха гости в поредицата. На срещата с Деян Енев тази вечер ще бъде и приятелят и колегата му Бойко Ламбовски – двамата..
"Добро утро! Книжарницата е мъртва! Да живее книжарницата!" Така шеговито в стила си Дани Радичков е огласил промяната, която претърпява книжарницата една книга One Book Bookstore и от днес се превръща в One Book Bookstore – няколко книги. Ето какво пише той в обявата си: "След четири години риене в калта и безсмислени движения се превръщаме в..
"Твоя е истината –/ и моя, и наша, и капка/ не остана от нея", пише в едно от неозаглавените си стихотворения Александър Христов, кръстил новата си стихосбирка "Не". Читателят ще се сблъска с поезия, която не спестява отрицанията си на "древната игра/ на глашатаи и придворни", на фалша и грубостта, които ни обграждат, на обезценяването на думите,..
Изложбата "Фотографът Цочо Бояджиев" се открива днес (15 януари) в Музея на фотографията в Казанлък . Николай Трейман и Александър Иванов ще говорят за фотографското творчество на проф. Бояджиев. След Пловдив 24-те черно-бели фотографии, сред които и една цветна, ще останат в изложбеното пространство до 5 февруари. След това те ще гостуват в..
"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка...
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врати в дома на художници във великотърновското Ново село. Всъщност това е колекцията на Даниела и..
На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg