Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трансчовекът в България – документален поглед

Антоний Христов и водещата на предаването "Нашият ден" Люба Константинова.
Снимка: БНР

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" бяха обсъдени част от проблемите, пред които са изправени ЛГБТИ хората в България в седмицата на Прайд-2024. Гост в предаването е режисьорът Антоний Христов, един от малкото открити транс хора в България, който разказа за своя бъдещ проект за документален филм.

Антоний Христов сподели своите мисли в "Нашият ден": "Обичам да казвам и да напомням на хората, че това да си транс не би следвало да бъде доминантата на самоличността на някой човек и не позволявам да бъде доминантата на моята самоличност. Реално съм тук, за да говорим на тези теми, защото има защо да се говори на тези теми специално в България, но не е нещо, което е най-важно за мен." Христов акцентира върху важността на темата, но също така подчерта, че тя не трябва да определя изцяло самоличността на човек.

В своя бъдещ документален филм Христов проследява живота на трима представители на трансобщността в България, включвайки и историите на техните родители. Той разказва за трудностите, през които преминават тези семейства и как това му помага да разбере повече за собственото си семейство: "Филмът обхваща животите на трима транс хора в България. Следвам техния живот и начина, по който се справят с живота си без да сменят своите документи. Виждайки от гледна точка на наблюдател трудностите, през които минават родителите, разбирам все повече през какви трудности са минали моите родители", казва той.

Той успява да смени документите си преди решението от миналата година ВКС, което постанови, че „българската конституция е базирана върху разбиранията за бинарността на пола и твърди, че би било против обществения интерес да позволи на транс хората да сменят своите документи.“ Това решение е тълкувателно и окончателно, което създава значителни затруднения за транс хората в България. Антоний Христов сподели своето мнение относно решението: "Щастливец съм, че започнах транзицията си достатъчно отдавна, за да мога да си сменя документите преди решението на Висшия касационен съд от миналата година."

Христов подчерта, че невъзможността на един транс човек да има документи, които отговарят на неговата самоличност, създава много неудобни ситуации и проблеми: "Когато излезе филмът, зрителите ще могат да видят от първо лице, че всъщност не е против обществения интерес, защото невъзможността на един транс човек да представи лична карта, която отговаря на самоличността на този човек, създава много неудобни ситуации, проблеми и незнание на служители на различни държавни позиции как да оперират, дори в банки." Той разказа за един от персонажите в своя филм, който посещава само един и същи клон на банка, защото служителите там вече го познават и това му спестява неудобства.

Разговорът с Антоний Христов в предаването "Нашият ден" показа колко важни са темите, свързани с ЛГБТИ правата в България, особено в контекста на Прайд 2024. Документалният филм на Христов ще предложи дълбок поглед върху предизвикателствата и борбата на транс хората в България, разкривайки реалните истории зад статистиките и правните решения.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Маттео Де Кринис, пастор Трайчо Стефанов, Ана-Мариа Кръстева,  Александър Йорданов и Белослава Ленчева

Екология на душата

"Екология на душата" е поредния междурелигиозен семинар за младите хора на България. Форумът събра близо 50 участници от 6 религиозни традиции от 13 населени места на България. Той е организиран от сдружение "Мостове" и Национален съвет на религиозните общности в България. Как младите хора, успяват да намерят път към различния, за диалога, за..

публикувано на 31.03.25 в 11:05

Уебинари за младежко участие: Подготовка за активни граждани

Цветелина Раденкова, представител на Младежко сдружение за мир и развитие на Балканите и Националния младежки форум, обсъди важността на младото поколение в процеса на вземане на решения на общинско и държавно ниво. Тя сподели своите виждания и за предстоящата Национална среща "Младежко участие", която ще се проведе през месец юни, както и..

обновено на 31.03.25 в 11:01

Занаяти, изкуство и традиции оживяват в седем български града

Десетото издание на Европейските дни на художествените занаяти в България започва днес, 31 март, и ще премине под мотото "Златната нишка". Идеята за тяхното провеждане принадлежи на Френския институт за умения и занаяти. От 2015 г. координатор на инициативата за България е Регионалното сдружение на общините "Централна Стара планина"...

обновено на 31.03.25 в 09:54

"Пролет в музея": Детска образователна програма в Регионалния исторически музей

Регионалният исторически музей – София организира образователна програма за деца "Пролет в музея" . Повече подробности научихме от редактора Ани Маринова и музейния педагог Ваня Лазарова от отдел "Образователни програми" . Слушайте! 

обновено на 31.03.25 в 08:59
Василена Доткова

Следата на изречените думи

Как частично верни неща могат да бъдат експлоатирани за пропагандни цели? Преди няколко седмици в някои български медии се появиха публикации, в които се твърди, че Върховната рада на Украйна е отхвърлила предложение за удължаване на правомощията на президента Володимир Зеленски. Връщаме се към темата и я използваме като пример, защото този пример би..

публикувано на 31.03.25 в 08:50