Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отзвук от Националната конференция по онкология

Проф. д-р Асен Дудов
Снимка: acibademcityclinic.bg

Национална конференция по онкология се проведе на 14 и 15 юни в София. За отзвука от събитието, за съвременното лечение на ракови заболявания и последните постижения на биологичната терапия – разговор в "Lege Artis" с председателя на Българското онкологично дружество проф. д-р Асен Дудов.

Дълги години класическата химиотерапия е единствена възможност да бъде повлияно злокачествено раково заболяване. След като геномът на човека е разчетен, което е довело до познаване на генетичния профил на туморите, се появява възможността за тяхното биологично лечение, разказва проф. Дудов и допълва, че този тип терапия е изключително ефективна и благоприятна за пациентите.

Националната конференция по онкология е разгледала иновациите и тенденциите в биологичната ракова терапия в Европа и в САЩ, съобщава проф. Дудов – дългогодишен член на Американската асоциация по онкология. По думите на специалиста България върви в крак със световната онкология и новите успешни лечения – биологична терапия и имуноонкологична терапия са достъпни у нас. Все повече стават локализациите, които се поддават на биологично лечение, изтъква гостът.

Ракът на жлъчните пътища и тежката форма на рак на млечната жлеза вече подлежат на биологично лечение. Много е важно пациентите да бъдат генетично профилирани, за да се открие ключът към терапията, подчертава проф. Дудов. Този тип раково лечение се покрива 100% от Здравната каса.

Благодарение на иновативните генетични методи за онколечение дори пациенти в четвърти стадий на болестта успяват да живеят качествено дълги години.

По думите на проф. Дудов у нас няма напредък по отношение на Националния план за борба с рака. Също така все още липсва национална скрининг политика.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отговорността да бъдеш наследник на Васил Левски

Дни преди датата 19 февруари, когато българите честват годишнината от обесването на Апостола на свободата, отдаваме почит на неговите живот и дело. За отговорността да си наследник на Васил Левски в "Нашият ден" говори Христина Богданова , една от наследниците му, която прави много да не бъде делото му забравено, а паметта за него изкривена...

публикувано на 06.02.25 в 10:14

Акъл за всички

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме за всички, че и ще остане.  Ето например достатъчно акъл как да бъде изградена бързо и без особени вложения от наша страна стратегическата магистрала до Видин.  Отговорните за това фактори, разните там магистралостроители и давачите на обещания да взимат по лист и химикалка и да си водят записки. Чуйте за..

публикувано на 05.02.25 в 16:45
д-р Цветеслава Гълъбова

Изписани, но изоставени: Психично болните и проблемите на системата

На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София.  В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..

обновено на 05.02.25 в 13:33

Открито заседание по сигнал за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето

Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева , генетик и член на сдружението "Общност Мостове". Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето...

публикувано на 05.02.25 в 12:47
Доц. Жана Попова

Училищните медии на фокус: Академична инициатива обединява младите журналисти

Катедра "Радио и телевизия" към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира среща с училищните медии в страната в рамките на своя годишен фестивал. Това обяви доц. Жана Попова в ефира на предаването "Нашият ден" . Според нея инициативата цели да обедини всички форми на училищна..

обновено на 05.02.25 в 11:57