Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отзвук от Националната конференция по онкология

Проф. д-р Асен Дудов
Снимка: acibademcityclinic.bg

Национална конференция по онкология се проведе на 14 и 15 юни в София. За отзвука от събитието, за съвременното лечение на ракови заболявания и последните постижения на биологичната терапия – разговор в "Lege Artis" с председателя на Българското онкологично дружество проф. д-р Асен Дудов.

Дълги години класическата химиотерапия е единствена възможност да бъде повлияно злокачествено раково заболяване. След като геномът на човека е разчетен, което е довело до познаване на генетичния профил на туморите, се появява възможността за тяхното биологично лечение, разказва проф. Дудов и допълва, че този тип терапия е изключително ефективна и благоприятна за пациентите.

Националната конференция по онкология е разгледала иновациите и тенденциите в биологичната ракова терапия в Европа и в САЩ, съобщава проф. Дудов – дългогодишен член на Американската асоциация по онкология. По думите на специалиста България върви в крак със световната онкология и новите успешни лечения – биологична терапия и имуноонкологична терапия са достъпни у нас. Все повече стават локализациите, които се поддават на биологично лечение, изтъква гостът.

Ракът на жлъчните пътища и тежката форма на рак на млечната жлеза вече подлежат на биологично лечение. Много е важно пациентите да бъдат генетично профилирани, за да се открие ключът към терапията, подчертава проф. Дудов. Този тип раково лечение се покрива 100% от Здравната каса.

Благодарение на иновативните генетични методи за онколечение дори пациенти в четвърти стадий на болестта успяват да живеят качествено дълги години.

По думите на проф. Дудов у нас няма напредък по отношение на Националния план за борба с рака. Също така все още липсва национална скрининг политика.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как "Дивата София" ни учи да забелязваме природата в града

Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..

обновено на 03.12.24 в 13:14

Как общините могат да създават енергийни общности: ново обучение

В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..

обновено на 03.12.24 в 12:33

Жени и деца бежанци – пътят към успешната интеграция

В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...

обновено на 03.12.24 в 10:22

Персонализирано здравословно хранене: Как работи платформата NutriWell?

В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..

публикувано на 03.12.24 в 09:00

Запомнете: мендокусай!

В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно".  Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем.  Японците например имат термина..

публикувано на 02.12.24 в 18:10