Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фондация "Елизабет Костова" – мост през океана на езиците

Снимка: Фондация "Елизабет Костова"

Литературната фондация "Елизабет Костова" е мост през океана на езиците, чрез който българската литература се среща с англоезични издателства и автори.

В студиото на "Нашият ден" гостуват Милена Делева, президент на Борда на фондация "Елизабет Костова", и Румен Павлов, преводач и поет, за да разкажат за току-що приключилата Международна поетическа конференция в Копривщица и фестивала "СтолицаЛитература".

Международната поетическа конференция, преминала под надслов "Застрашена природа", събра на едно място както млади, така и утвърдени поети, издатели, редактори и преводачи от България и англоезичния свят, разказват гостите в предаването.  

Кристин Димитрова, Линда Грегърсън, Ник Лиърд, Оливър де ла Пас, Надя Радулова, Джеймс Апълби, Антония Атанасова, Шон Карлсън, Свилен Иванов, Камелия Панайотова, Анастасия Стоева – това са част от учатсниците в изминалия поетически форум.

По думите на Делева живото присъствие е най-краткият път към културната дипломация, а преводът е средство да припознаем различното като нещо свое. Конференцията е била пресечна точка между разнообразни теми и световни тенденции в поезията.

В България преводната поезия трудно си проправя път до издатели и читатели. Според Павлов това явление до голяма степен е въпрос на традиция и възприятие. В България все още схващането за поезия е доста традиционно, органично в класиката, изучавана в училище, заявява преводачът.

"Има огромно друго поетично поле, което не звучи по този начин – то не звучи естествено за българското ухо. В съвременната американска поезия границата с прозата е много тънка. Чете се само от хора с много силен интерес в областта.", казва Павлов.

Тази вечер предстои последното събитие от 16-то издание на фестивала "СтолицаЛитература". Антония Антонова и Цветелина Вътева, които стоят зад "Вайръл стихове за секс и драма", ще се срещнат с читатели от  18:30 ч. в книжарница Elephant.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Снежана Симеонова представя изложбата "Посоки"

Проф. Галина Лардева нарича Снежана Симеонова "голямата лейди на българската скулптура". И допълва: "Тя е един от най-прекрасните ни автори, скулптори. Силна и мека, фина и категорична. Много смела и в същото време много женствена". А в своя статия Диана Попова отбелязва, че нейните експозиции "винаги проблематизират важни аспекти на изкуството и..

публикувано на 17.05.25 в 14:20

Нова изложба на Павел Койчев

Вчера в зала "Райко Алексиев", СБХ пред многобройна публика беше открита изложбата на големия скулптор Павел Койчев – "Мъжки, женски, среден род, единствено и множествено число". Година и половина след предишната му изложба в същата зала "Homo sapiens – възпоменание" се срещаме с неговите фигури на жената, мъжа, децата, които са от стиропор и..

публикувано на 16.05.25 в 17:40

Отличие за литература на името на проф. Тодор Боров

Фондация "Тодоров" учреди отличие за българска наука и литература. Идеята е на акад. Иван Тодоров. Първите отличия ще бъдат връчени на церемония на 20май 2024 г. от 18.00 ч. в зала "Проф. Марин Дринов" в Централната сграда на БАН, ул."15 ноември" №1. Ще се състои представяне на фондация "Тодоров" и връчване на нейните отличия на името на акад...

публикувано на 16.05.25 в 17:00
Wiyaala и The Yaga Yagas

За първи път отбелязваме Деня на Африка с цяла седмица събития

На 17 май се открива първото издание на Седмица на африканската култура в София . Пълната програма за фестивала можете да намерите тук . Седмицата на африканската култура в София е продължител на вече над десетгодишната традиция в отбелязването на Деня на Африка – 25 май, датата, на която в 1963 г. е основана Организацията за африканско..

публикувано на 16.05.25 в 16:27

Премиера "Наведнъж" от Стефан Икога

"Наведнъж" са текстовете, събирани в продължение на седем години след дебюта на Стефан Икога – "Непукистика", пише за книгата Йордан Д. Радичков. Задъхани, разхвърляни между кварталите и улиците на София и българското Черноморие, стиховете му рисуват картини на хармоничното съществуване, на споделеност, както и картини на истерията, гнева и..

публикувано на 16.05.25 в 15:59