Философ, художник, илюстратор, графичен дизайнер, фотограф – Лиляна Дворянова е творец, който обитава различни острови на изкуството и живота.
Нейната последна изложба, озаглавена "Едновремие", може да бъде видяна в галерия "Етюд" до 22 юни. Художничката гостува в "Нашият ден", за да разкаже повече за световете, които създава, и за своето нестихващо вдъхновение.
В изложбата "Едновремие" присъстват библейски сюжети, апокалиптични видения, влияния на средновековната миниатюра и иконописта, разказва Дворянова. Всеки, който иска да научи повече за многосюжетните и приказни картини в изложбата, може да посети галерия "Етюди" тази вечер и да се срещне с художничката лично.
Тревожното време, в което живеем, Дворянова разглежда по артистичен и философски начин. Философията ѝ е дала основна представа за света, споделя художничката – дъщеря на художника Орлин Дворянов и писателката Емилия Дворянова. Още в ранното си детство художничката израства в артистична среда, заобиколена от бои, картини, карнавални декори и философски разговори. Днес Дворянова често преплита творческия си път с този на своите родители.
"Слончето, което искаше да лети" е първата детска книжка на художничката – важна и смела творческа стъпка за Дворянова, която не се определя като писател.
Книгата "Острови" е визуална книга с графични илюстрации на Дворянова и текст, написан от майка ѝ. Проектът е носител на литературната награда "Златен лъв" за 2023 година.
"Моите острови са моето семейство, децата ми и работата ми", споделя художничката.
В края на разговора Дворянова пожелава на слушателите повече спокойствие и изслушване, във времето, в което всички сме като самотни острови.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Веселин Ранков намира гласа си, докато върви мислено из бомбичките прах, които бухват между пръстите на крачетата по пътищата на Добруджа. И оттогава за много от нас е разказвачът. В приказките, в радиопиесите, в аудиокнигите, в образите, в които въплъщава живот не сцената и на екрана. "Така се открива гласът – може би трябва да има..
Най-новото издание на поредицата Poiesis / Polemos, в която един поет представя друг, беше посветено на поетесата Мария Вирхов. Форматът цели да стимулира задълбочения публичен разговор върху българската поезия и поетите от последните десетилетия. Да посвети вечер на Мария Вирхов е избор на поетесата Албена Тодорова, която казва за нея: "Въпреки..
В епизод 591 "Трамвай по желание" прави поклон пред един от големите артисти на народа – фокусникът легенда Мистар Сенко. Най-пълноценният начин за тази почит е новоизлязлата биографична книга на писателя сатирик Михаил Вешим "Мистер Сенко. Един живот на фокус". "През 2025-а се навършват 120 години от рождението на Мистер Сенко. Преди половин век..
Проф. Галина Лардева нарича Снежана Симеонова "голямата лейди на българската скулптура". И допълва: "Тя е един от най-прекрасните ни автори, скулптори. Силна и мека, фина и категорична. Много смела и в същото време много женствена". А в своя статия Диана Попова отбелязва, че нейните експозиции "винаги проблематизират важни аспекти на изкуството и..
Вчера в зала "Райко Алексиев", СБХ пред многобройна публика беше открита изложбата на големия скулптор Павел Койчев – "Мъжки, женски, среден род, единствено и множествено число". Година и половина след предишната му изложба в същата зала "Homo sapiens – възпоменание" се срещаме с неговите фигури на жената, мъжа, децата, които са от стиропор и..
Село Долни Луковит се намира в община Искър, област Плевен и в него живеят около 1700 човека. На около един километър от селото е съществувало римско селище..
Неотдавна легендарната ни световна рекордьорка и олимпийска медалистка в скока на височина Йорданка Благоева се завърна от Перу, след като непрекъснато..
Защо се провали срещата между Украйна и Русия в Истанбул? Как това ще се отрази на войната в Украйна и останалия свят, коментира в "Мрежата" по..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg