Театроведът проф. Калина Стефанова е председател на журито в тазгодишното издание на Националния фестивал на малките театрални форми, който се проведе за 34-ти път във Враца. Това е най-старият театрален форум в България, а организатор е Врачанският драматично-куклен театър.
В тричленното професионално жури са още Аве Иванова – театрален критик, и Владимир Петков – режисьор и директор на Драматичния театър в Търговище.
След обсъждане на 14-те спектакъла, участвали в конкурсната програма, журито присъди следните награди:
• За най-добра женска роля – на Мария Стефанова, за ролята на Реджина в спектакъла "Кралицата майка" на Театър "Българска армия"- София;
• За най-добра мъжка роля – на Милко Йовчев в моноспектакъла "Списък на всички страхотни неща" на Театър 199 "Валентин Стойчев" - София;
• За сценография и костюми – на Васил Абаджиев за спектакъла "Винсент в Брикстън" на Театър 199 "Валентин Стойчев" - София;
• За най-добър ансамбъл – на спектакъла "Винсент в Брикстън" на Театър 199 "Валентин Стойчев" - София;
• За най-добро представление от независимия сектор – на спектакъла "Докато смъртта ме раздели" на Спам Студиос - София, в лицето на режисьорката Надя Панчева и актьора Димитър Ангелов;
• За творческо партньорство – на спектакъла "Драма, изгубена във времето" на НЦК "Трайко Прокопиев" - Куманово (Република Северна Македония);
• За музициращи актьори, връчвана от проф. Стефан Драгостинов – на Иван Юруков и Стоян Младенов в спектакъла "Част от колекция", Вагабонти - София.
В звуковия файл можете да чуете разговора в "Артефир" с проф. Калина Стефанова, която сподели впечатленията си от тазгодишното издание на фестивала и коментира най-добрите постижения, отличени с награди.
Рене Жирар (1923–2015) е френски мислител, роден в Авиньон в деня на Рождество Христово. През 1946 г. заминава за САЩ. Преподава френска литература в университетите в Индиана и "Джонс Хопкинс" в Балтимор, а след това и в Станфордския университет, където ръководи департамента по френски език, литература и цивилизация. Автор е на книгите:..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на независимата сцена. Сценичният вариант и режисурата са на младата и талантлива Патрисия Господинова, а публиката ще види актьорите Боряна Маноилова в ролята на Йерма, както и Ахмет Исмаил – като Хуан, и..
Новият документален филм "Пеперуди на Еверест" на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча представя последното артистично пътешествие на международно признатия хиперреалистичен художник Рос Росин. Филмът е посветен на творческата еволюция на Рос през годините, а музикалният му съпровод носи личния почерк на българския артист Андрей Янев, който вече..
В рубриката "Архивите са живи" отправяме поглед към развитието на българския политически живот през вековете, представен чрез едно уникално свидетелство. През февруари 1899 г. чешкият историк и белеатрист – Константин Иречек – публикува статия, в която отразява особености на българската политическа сцена. Ето един цитат от нея: "Българин с българин..
Василена Винценцо - Коломоец не е обикновена актриса. Тя е млад и изключително талантлив човек с дълго портфолио, който се е заел и да бъде собственик на пространството за независим театър Yalta Art Room. Част от личностите, които имат принос към обществото чрез изкуство. Завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през 2012 г. в класа на проф...
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg