Асоциацията за жените адвокати чества своя 10-годишен юбилей. За това време тя работи в няколко основни насоки – Защита срещу насилието (в частност срещу домашното насилие); Електронно правосъдие; професионално и духовно развитие на членовете. Целите на Асоциацията са разнородни, но могат лесно да се трансформират в помощ и защита на българските граждани.
Адв. Елка Пороминска – председател на Асоциацията за жените адвокати, основен и дългогодишен консултант на предаването "Законът и Темида", разказа в ефир повече за историята и делата на Асоциацията:
"Сдружението на жените адвокати всъщност възникна по идея на мъж – това е адв. Марио Топчийски. Той подхвърли една идея, аз се разрових в интернет и видях, че е наистина много разпространено, в Щатите, в Италия, в Испания, има такива организации на жените адвокати и на жените юристи. Заех се, за моя радост на учредителното събрание дойдоха над 20-30 души с такива идеи, които развихме във времето и затвърдихме като наша основна дейност.
Няма такава друга асоциация в България. Благодарение на основните членове учредители тази асоциация – Веселина Благоева, Мария Ганчева, Надя Банчева и включилата се след това Мариела Павлова и аз – наистина успяхме да анаправим много неща, които са единствено и само в полза на гражданите.
За десет години имаме над 25 партньорства в рамките на едни огромни конференции и проекти, като в тях влизат световни организации: Федерация на жените с юридическа професия; Миланската асоциация на жените юристи Италия – имаме подписан протокол за сътрудничество; Софийски адвокатски съвет; Висш адвокатски съвет Миланска колегия; Израелска адвокатура; българските институции на най-високо ниво – Народно събрание, правна комисия на НС, омбудсман на РБългария, неправителствени организации, Национално бюро за правна помощ, университети... Наистина успяхме да създадем една мрежа от контакти, които, вярвам, са ползотворни за всички."
Целите на Асоциацията за жените адвокати
"Работили сме в няколко основни насоки – Защита срещу насилието (в частност срещу домашното насилие); Електронно правосъдие, за което още 2015-2016 г. проведохме две конференции и обучения, срещнахме се, заедно с колега от Италия, с председателя на правната комисия на НС тогава; професионално и духовно развитие на нашите членове.
Ако трябва да обобщя с една дума, това е "Защита". Ако трябва да добавя, това е "Развитие".
Целите ни са най-разнородни, но могат лесно да се трансформират в едно основно нещо – Помощ и Защита на нашите съграждани.
Адв. Елка Пороминска изказа огромни благодарности на съдия Марияна Кънчева от Съда на Европейския съюз за безрезервната подкрепа, на генералния директор на БНР Милен Митев, специално на водещата на юридическото предаване "Законът и Темида" Анелия Торошанова за трибуната, която дава за събития и каузи, и за тази съпричастност към темите.
Още за номинацията на Българската православна църква за Нобелова награда за мир, както и за други инициативи на Асоциацията, можете да чуете от звуковия файл.
Снимка – БНР
На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..
Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..
Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня? Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
Темата за литературата в учебната програма на децата ни тлее и периодично припламва в публичното пространство, подета от различни говорители, водени от..
Изложбата "Атон в рисунки и фотографии" на известния художник Андрей Янев и проф. Мирослав Дачев , която бе представена, под патронажа на президента..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg