Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дългогодишна благотворителна кауза в подкрепа на българските деца и културния туризъм

Добрите сърца на фондация "Бистра и Галина"

Юбилейна книга за добрите сърца на благотворителната фондация "Бистра и Галина" в Русе

Обичаната фондация "Бистра и Галина" в Русе отбелязва своята 20 годишнината през 2024 година с издаването на юбилейна книга, която разказва за многобройните благотворителни инициативи и успехите на възпитаниците на организацията през годините.

Луксозното издание от 128 страници, с над 300 фотоси, е съставено от доц. Соня Алексиева, ПР експерт по културен туризъм, съучредител на Асоциацията за реклама и комуникации в туризма и дългогодишен преподавател в Лятната академия "Бистра и Галина" в Русе. Академия, която се грижи за образованието и духовното развитие на хиляди български деца.



Здравка Бърдарова (на снимката) получи наградата на община Русе от кмета Пенчо Милков - статуетка на Паметника на свободата за приноса на фондация „Бистра и Галина“ за благоденствието на обществото. Фондацията е една от първите в града в най-новото време, които развиват развиват благотворителна дейност, подпомагайки талантливи и социално слаби деца.

Книгата е финансирана от Здравка Бърдарова, основател на фондацията заедно с нейния вече покоен съпруг – предприемачът Страшимир Бърдаров. Книгата е подарък и жест към всички спомоществователи, съмишленици, хилядите стипендианти, преподаватели, интелектуалци и участници в дейния живот на фондацията.

"От тази книга ще научите как фондация "Бистра и Галина" инвестира в бъдещето развитие на русенските деца с подкрепата на уникални културни, издателски и дарителски проекти, как подпомага десетки международни и национални лауреати и шампиони, как променя силата на думата "дарител". Когато в тази книга откриете уникалната история и дейност на хотел-фондация "Бистра и Галина", ще повярвате в красивите послания на благотворителността, с която хиляди деца, ученици и студенти стават истински победители на фондацията. С подкрепата и обичта на двете червени сърца.", споделя доц. Алексиева.


"В България има толкова много талантливи деца, но за съжаление, и толкова бедни и болни деца. Искани се на всички да подадем ръка, стига да можем.", казва през 1998 година Здравка Бърдарова и думите ѝ тогава обобщават най-точно голямата мечта на семейството – да посветят живота си на благотворителността.

Дългогодишните преподаватели в Лятната детска академия "Бистра и Галина" в Русе – доц. Соня Алексиева и Гергана Илиева гостуваха в "Артефир".

Фондация "Бистра и Галина" е учредена и регистрирана на 10 юли 1998 година в Русе в памет на двете починали деца на семейство Здравка и Страшимир Бърдарови. През месец април 1999 години в града отваря врати и най-новият хотелски комплекс "Бистра и Галина", собственост на семейство Бърдарови, който става член на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА). Завещан на фондацията, хотел "Бистра и Галина" в Русе е единственият в страната, създаден, за да набира средства за благотворителни цели.

Фондацията подпомага образованието и творческото развитие на талантливите, но и здравето и лечението на болните и социално слабите деца от Русе и региона. Стипендиите и спонсорираните в програмите на фондацията талантливи деца, даренията, социалните помощи и организирането на многобройните събития цели 20 години са част от живота на семейство Бърдарови. Само 18-годишната история на Лятна детска академия "Бистра и Галина" доказва добротата и милосърдието на това българко семейство, за което няма прегради и умора, когато става дума за успехите на фондацията и помощта, която тя оказва.

Снимки: Личен архив на фондация "Бистра и Галина"

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова книга с разкази на Пламен Антов

Пламен Антов е писател, пътешественик, литературен теоретик и историк, който следи отблизо процесите в съвременната българска литература. Като писател, той работи в различни жанрове – проза, поезия, пътеписи.  Новият му сборник с разкази се нарича "Нагоре по реката назад " .  В рецензията си за книгата Антония Апостолова я определя така:..

публикувано на 20.02.25 в 18:00

Николай Поляков със спектакъл за Георги Марков

"Писма до… Документален разказ за едно все още неразкрито престъпление" със сценарист и режисьор Николай Поляков ще се играе на сцената на галерия "Прегърни ме" в петък (21 февруари) и на следващия ден в събота (22 февруари) от 19 ч.  Такъв е форматът на проекта "Осем театрални етюда", който се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура". В..

публикувано на 20.02.25 в 16:12

Румен Денев с премиера на романа "Бреговете на Бохемия"

Румен Денев представя тази вечер (20 февруари) романа си "Бреговете на Бохемия" в клуб "Писмена", НБКМ. Редакторът на книгата Деян Енев определя книгата като шпионски роман, макар тя да се движи по-скоро формално по правилата на жанра, тъй като историческите събития и герои, свързани с сюжета, са съвсем реални, дори са с истинските си имена, като..

публикувано на 20.02.25 в 16:09
„Магическият фенер“ на Антон Митов

Художествената академия – в началото и днес

Изложбата "Академията в Княжество и Царство България", с куратор Милена Балчева-Божкова, представя ранната история на Художествената академия, изтъквайки ролята на българските владетели в нея. Тази роля - може би по инерция - дълго оставаше в сянка, затъмнена от приноса на общественици, художници и първи преподаватели в Рисувалното училище. И тях ги..

публикувано на 20.02.25 в 16:05

Три дискусии и една книга, посветени на литературната критика

Kicked a building lately?* ("Архитектурна критика след дигиталната революция") се нарича книгата на доц. д-р арх. Анета Василева, събрала текстове писани за различни издания, включително и за блога на WhATA асоциацията. Заглавието е цитат – така се нарича и книгата на Ада Луис Хъстабъл, една от най-влиятелните архитектурни критички на 20в. В Книгата..

публикувано на 20.02.25 в 15:56