Обичаната фондация "Бистра и Галина" в Русе отбелязва своята 20 годишнината през 2024 година с издаването на юбилейна книга, която разказва за многобройните благотворителни инициативи и успехите на възпитаниците на организацията през годините.
Луксозното издание от 128 страници, с над 300 фотоси, е съставено от доц. Соня Алексиева, ПР експерт по културен туризъм, съучредител на Асоциацията за реклама и комуникации в туризма и дългогодишен преподавател в Лятната академия "Бистра и Галина" в Русе. Академия, която се грижи за образованието и духовното развитие на хиляди български деца.
Здравка Бърдарова (на снимката) получи наградата на община Русе от кмета Пенчо Милков - статуетка на Паметника на свободата за приноса на фондация „Бистра и Галина“ за благоденствието на обществото. Фондацията е една от първите в града в най-новото време, които развиват развиват благотворителна дейност, подпомагайки талантливи и социално слаби деца.
Книгата е финансирана от Здравка Бърдарова, основател на фондацията заедно с нейния вече покоен съпруг – предприемачът Страшимир Бърдаров. Книгата е подарък и жест към всички спомоществователи, съмишленици, хилядите стипендианти, преподаватели, интелектуалци и участници в дейния живот на фондацията.
"От тази книга ще научите как фондация "Бистра и Галина" инвестира в бъдещето развитие на русенските деца с подкрепата на уникални културни, издателски и дарителски проекти, как подпомага десетки международни и национални лауреати и шампиони, как променя силата на думата "дарител". Когато в тази книга откриете уникалната история и дейност на хотел-фондация "Бистра и Галина", ще повярвате в красивите послания на благотворителността, с която хиляди деца, ученици и студенти стават истински победители на фондацията. С подкрепата и обичта на двете червени сърца.", споделя доц. Алексиева.
"В България има толкова много талантливи деца, но за съжаление, и толкова бедни и болни деца. Искани се на всички да подадем ръка, стига да можем.", казва през 1998 година Здравка Бърдарова и думите ѝ тогава обобщават най-точно голямата мечта на семейството – да посветят живота си на благотворителността.
Дългогодишните преподаватели в Лятната детска академия "Бистра и Галина" в Русе – доц. Соня Алексиева и Гергана Илиева гостуваха в "Артефир".
Фондация "Бистра и Галина" е учредена и регистрирана на 10 юли 1998 година в Русе в памет на двете починали деца на семейство Здравка и Страшимир Бърдарови. През месец април 1999 години в града отваря врати и най-новият хотелски комплекс "Бистра и Галина", собственост на семейство Бърдарови, който става член на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА). Завещан на фондацията, хотел "Бистра и Галина" в Русе е единственият в страната, създаден, за да набира средства за благотворителни цели.
Фондацията подпомага образованието и творческото развитие на талантливите, но и здравето и лечението на болните и социално слабите деца от Русе и региона. Стипендиите и спонсорираните в програмите на фондацията талантливи деца, даренията, социалните помощи и организирането на многобройните събития цели 20 години са част от живота на семейство Бърдарови. Само 18-годишната история на Лятна детска академия "Бистра и Галина" доказва добротата и милосърдието на това българко семейство, за което няма прегради и умора, когато става дума за успехите на фондацията и помощта, която тя оказва.
Снимки: Личен архив на фондация "Бистра и Галина"
Шумен е домакин на едно от най-значимите културни събития в България – Международния фестивал "Друмеви театрални празници". Неговото 34-то издание включва 18 представления. Фестивалът ще предложи на шуменската публика и гостите на града богата и разнообразна програма от спектакли на водещи български и международни театрални трупи. Зрителите ще..
За седма поредна година, в навечерието на Международния ден на танца, излиза новият брой на годишното издание за балет, съвременен танц, пърформанс и танцова култура "Списание за танц". На фокус в 120-те печатни страници на изданието е темата за "Нови поколения в танца". В броя намират място интервюта с водещи български и международни хореографи и..
Ние хомо сапиенс ли сме или хомо Цапиенс? Кога и как потребителската култура излезе от рамките на "културното" и се превърнахме в едни машини за боклук? Вероятно тези и други въпроси ще си зададат родителите и учителите, които ще заведат децата на поредицата родена от фантазията на Магдалена Митева (режисьор, сценограф и актьор в спектакъла) и..
На 6 май в галерия "Йосип Рачич", част от Националния музей за модерно изкуство в Загреб, се откри самостоятелната изложба "Жорж Папазов. 90 години по-късно". Тя включва живописни творби от колекцията на Георги Василев и е част от проекта му за възраждане на името на големия художник на световната сцена. Куратор е Мария Василева. Папазов има..
Георги Гочев е класически филолог, преводач, културолог, университетски преподаватели публицист. Завършва с отличие класическа филология в СУ "Св. Кл. Охридски". Редовен докторант към департамент "Средиземноморски и източни изследвания" към Нов български университет в София, където защитава и докторската си дисертация на тема "Щастие и промяна...
Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14..
"Terra Култура" пренася своите слушатели в света на наивизма с цвят, аромат и вкус от детството. За опита да върнем изгубеното чудо обратно в живота..
Студовете през февруари и през април се оказаха помитащи за вече напъпилите и разцъфтели трайни насаждения, но пострадаха и едногодишни култури...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg