Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фестивалът на дивите цветя в Родопите с 11-о издание

| обновено на 24.06.24 в 11:07
Снимка: БГНЕС (архив)

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" представяме единадесетото издание на Фестивала на дивите цветя в Родопите. Тази година фестивалът поставя акцент върху изложението на местни производители, предлагащи екологично чисти продукти от планинския район.

Илия Годев, организатор на фестивала, разказва за събитията и акцентите на тазгодишното издание:

"Два са традиционните ни акценти тази година. Единият е фолклорният събор "Изворен глас" и "Еньовденска магия". Снощи в поляните на Горна Арда се събраха над 150 жени, които заедно направиха големия Еньовски венец. С него тази сутрин посрещнаха изгрева на слънцето и свиха своите китки, които прорицателката им наричаше. На площада в село Горна Арда ще ги посрещнат местните хора. Това е последното българско селце преди границата. Домакините ще ги посрещнат с традиционни български ястия и базар на пресни и сушени билки, тъй като темата днес е Еньовден."

Фондация "По-диви Родопи" представя втора поредна сесия от образователния си модул, като прави връзка между едрите тревопасни животни и тяхното значение за опазването на местообитанията на дивите растения. Годев обяснява:

"За първи път тази година правим връзка между едрите тревопасни животни и тяхното значение за опазване и поддържане на местообитанието на дивите растения. В четвъртък имаме организиран тур за доброволци, които да направят преброяване на едно от последните регистрирани находища на Родопски крем през 2019. Родопският крем е вид лилиум с красиви жълти цветове и особена форма на чашката.“

За децата са подготвени разнообразни ателиета. Вчера беше ателието "Рисуваме диви цветя" с различни материали – рисунки върху асфалт, камък, хартия и декупаж. Утре пък ще им предложат възможност да направят свое ястие от бобови, като го апликират върху специално приготвени чинии с диви подправки.

Ритуалът започва още снощи, когато жените се събраха и набраха дивите цветя. Жената, която пренощува сама и мълчаливо в стаята със смълчаната вода, събра вода от три извора в района на Горна Арда, докато другите участници се веселиха и играха хоро.

Фестивалът на дивите цветя в Родопите продължава да привлича вниманието на посетителите със своите традиционни обичаи, екологични инициативи и културни събития, които поддържат жив духа на региона и неговите природни богатства.

Чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илияна Маринкова

Илияна Маринкова: Това видях в Украйна – желанието за живот

Илияна Маринкова, журналистка от "Фрогнюз", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" изкуството и културата по време на война. Илияна се завърна от Украйна преди дни и присъства международния кинофестивал "ОКО", който се проведе в Болград, Украйна. Украйна през фестивала "ОКО" "Фестивалът е етнографски и това, което си говорехме с Татяна..

публикувано на 28.09.24 в 08:50

Село Флорентин – някъде там, накрай България

Село Флорентин се намира в община Ново село и в него живеят около 300 човека. Разположено е на брега на река Дунав. На 18 км е от областния град Видин и на 6 км от общинския си център. През римско време възниква крепостта Флорентиана. Тя се е намирала на около 1 км източно от селото в местността "Валя Турчилор:, върху невисок хълм, надвесен над брега..

публикувано на 28.09.24 в 08:25
Катерина Рашевска

Катерина Рашевска: Отвличането на украински деца е геноцид

Защо Русия отвлича украински деца по време на войната и как могат да бъдат върнати те в страната, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Рашевска , адвокат в Центъра за човешки права в Киев, Украйна. "Нашата организация е създадена през 2013 г. от първите дни на руската агресия, след окупацията на Кримския полуостров. Още тогава..

публикувано на 27.09.24 в 17:45
Андрей Несмачни

Андрей Несмачни: Никоя страна в Европа не е застрахована от руска агресия

Андрей Несмачни е ветеран от войната на Русия в Украйна. Ранен е при Херсон през 2023 г. Когато се завръща в Ирпин, решават с негов приятел да създадат място, в което други ранени войници да могат да работят. Кръщават фабриката са стъклени сувенири Bat Art . Андрей разказва за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо е важно за възстановяването на..

публикувано на 27.09.24 в 16:20

Андрей: Тази война трябва да стане война на дронове

Андрей и Олга имат лаборатория за изработка на дронове в Украйна. Този август при срещата ми с тях те разказаха за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо дроновете са важни за тази война, как са започнали да правят дронове и защо те спасяват човешки животи на фронта. "Това е нашата лаборатория. Тук проектираме и произвеждаме всички наши..

публикувано на 27.09.24 в 16:15