Трифон Попов е студент 5-и курс в Медицинския университет в София. Той е носител на тазгодишната награда "Студент на годината – 2023", която му беше връчена през месец март. Но също така Трифон Попов се занимава с научни изследвания, с доброволчество, член е и на Асоциацията на студентите по медицина в София. Казва, че медицината е необятна наука, която дава много възможности за професионално развитие – и в полето на практиката, но и в научната област, където непрекъснато се случват нови неща и се правят открития.
Не мога да не попитам Трифон как изглежда системата на нашето здравеопазване през неговите очи – през очите на един млад човек, който скоро ще бъде част от нея. Разбира се, когато говорим за здравеопазване, мненията обикновено са много полярни, но от друга страна, искам да разбера дали има малки неща, които си струва да се променят и които според Трифон биха помогнали и на лекарите да работят по-спокойно, и на пациентите да бъдат по-сигурни. Според думите на Трифон Попов, има недостиг на специалисти в сферата на здравеопазването – конкретно липсват достатъчно медицински сестри, но също така има недостиг и на лекари. Друг проблем е ниското заплащане на специалистите.
Въпреки това Трифон Попов казва, че категорично е решил да остане и да практикува в България. След десет години се надява да работи в болница, все още не е решил в коя точно, но се надява това да бъде новата Национална детска болница.
И на финала, Трифон споделя един от най-важните уроци, които е научил още в трети курс: "Наша преподавателка ни даде изключително ценен урок, че независимо на колко изпити сме се явили и колко отлични оценки сме изкарали, най-важният изпит е този до леглото на болния. И на него нямаме право нито на поправка, нито на повишителен, на нищо. На този изпит трябва да бъдем безупречни. Така че се надявам, че университетът ще ни подготви, за да можем този изпит да го вземем."
Чуйте разговора на Оля Стоянова с Трифон Попов.
Снимка – личен архив
Фондация "Пейнт и Куортър хорс България" се посвещава на тези две американски породи коне, наследници на мустангите, на тяхното отглеждане и разпространяване. С времето прозрението, че конете могат да бъдат в услуга на обществото, разширява мащабите на мисията. Днес Екипът провежда терапевтична езда, рехабилитация за деца и хора с физически и умствени..
Думата полимери, произлиза от гръцките думи – "много" и "част", т.е. полимерите са нещо, което съдържа много части. Самата структура е една дълга молекула. Германецът Хермант Щаузингер, който е лауреат на Нобелова награда, за първи път обяснява, че може би има вещества, които са с огромна молекула, която нарича макромолекула. Години наред..
Риторичен въпрос към специалистите и към всеки от нас. Защото в основата му са поставени огромното недоверие и "анатемосване" на ваксините. Въпреки напредъка на медицинската наука, "изчезнали" уж болести отново се появяват, страдат децата, преживяват го родителите. Какви са причините, как да се справим със съмненията към ваксините? – въпроси към..
В периода 16–20 май 2025 г. в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), София ще се проведе международна среща под надслов Heritage in Action: Revive&Thrive2BG насочена към студенти и преподаватели, с акцент върху културното наследство и спорта като взаимосвързани елементи на съвременното образование. "Основната цел е на..
Даниел Симеонов завършва кинорежисура в Нов български университет. Следвал е също философия в Софийския университет и световно кино в Биркбекския университет в Лондон. През 2018 г. завършва лидерската програма за учители на фондация "Заедно в час", както и педагогика в Пловдивския университет. През 2022 г. е стипендиант по медийна грамотност на..
Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14..
Студовете през февруари и през април се оказаха помитащи за вече напъпилите и разцъфтели трайни насаждения, но пострадаха и едногодишни култури...
След новия доклад на "Репортери без граници", защо "в България свободата на словото не е никаква ценност", коментира в "Мрежата" по програма "Христо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg