Международният ден за борба с диабета се отбелязва всяка година на 27 юни. Този важен ден е създаден за първи път през 1991 г. от Международната федерация за борба с диабета и Световната здравна организация (СЗО). Основната цел на деня е да се повиши общественото осведомяване за рисковете и усложненията, свързани с това социално значимо заболяване.
Днешният ден е подходящ повод да си спомним за Фредерик Бантинг, откривателят на инсулина. Сър Фредерик Грант Бантинг е канадски физиолог и лекар, професор в Торонто, който е един от основните откриватели на инсулина. Неговото откритие е едно от най-важните в историята на медицината и е спасило милиони животи.
През 20-те години на XX век се случва нещо невероятно и щастливо в историята на научния прогрес. Младият лекар Фредерик Бантинг, след като прочел статия за панкреаса в медицинско списание, получил вдъхновение и идея. Въпреки че знаел малко за диабета и дори го изписвал грешно в бележките си, той се посветил на изследването на този проблем. По това време ролята на инсулина била известна, но учените не знаели как да го изолират от храносмилателните секрети.
Бантинг вярвал, че ако затвори главния канал и спре изтичането на храносмилателни сокове към червата, панкреасът ще спре да ги произвежда. Той убедил един професор да му предостави малко лабораторно пространство, помощник и няколко кучета за експерименти. Благодарение на тези усилия, през 1923 г. Фредерик Бантинг е удостоен с Нобелова награда за откриването на инсулина. Той разделя паричната награда със своя колега д-р Чарлз Бест, с когото работили заедно по изследванията.
Чуйте в звуковия файл.
Снимки: Уикипедия, pixabay
"Грийнпийс" – България* заедно с "Energy cities"** организират "енергийно еспресо" – специализирано обучение за създаване на енергийни общности – онлайн курс, насочен към общински специалисти от цялата страна, ангажирани в сферите: градско планиране, зелен политики, енергетика и енергийна ефективност, както и в инвестиции и социална политика. За..
Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..
В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..
В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...
В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg