Регионалният център за съвременни изкуства "Топлоцентрала" отново е домакин на поредното трето издание на творческата лаборатория за млади хореографи "Хелиос". Проектът има за цел да представи новото поколение съвременни български хореографи и да насърчи тяхното творческо и иновативно мислене в сферата на съвременния танц.
До момента в танцовата платформа са участвали 14 хореографи и близо 50 танцьори. Водещ на творческата лаборатория е българският хореограф Владимир Ангелов, който от години живее и работи в САЩ. Той е сред създателите и главен директор на първата в света Международна организация и професионална мрежа за хореографи, базирана във Вашингтон. През годините Владимир Ангелов е създал множество съвременни балетни постановки с балетни трупи от САЩ, Канада, Филипините, Мексико, Финландия, Япония и др. В края на миналата година той издаде книгата "Ти, хореографът", която е синтез от история, теория, философски и творчески практики в различните жанрове на сценичната танцова хореография, и се радва на голям успех в цял свят.
"Ние не казваме на хореографите какво да правят, а ги оставяме да действат. Ние не им натрапваме, ние ги напътстваме. Всеки хореограф, независимо от фазата, в която се намира неговата кариера, има различни подходи към движението, към концепцията. Няма грешно, няма правилно, има различно" – разказва Владимир Ангелов.
Защо са важни проекти като "Хелиос" за младите творци в сферата на съвременния танц в България?
"Смисълът на нашата творческа лаборатория е да експериментираме с различни форми и процеси. Има два начина за творческо експериментиране: първият е да имаме цел и всичко да е свързано само с нейното постигане, а вторият е насочен по-скоро към проучване, към откривателство, към изразяване без преследване на конкретна цел и тогава можем да открием неща, които не сме очаквали. Искаме нашите хореографи да експериментират и с двата метода, което според нас ще обогати техните артистични и творчески практики", каза Владимир Ангелов.
"Всеки млад артист има нужда от общност, менторство и среда, в която може да създава смело и да бъде подкрепен. Платформата "Хелиос" осигурява всичко това и е една наистина страхотна възможност за млади хореографи, които искат да направят първите стъпки в професионалния си път със замах. Лекциите в рамките на проекта развиват и теоретичните, и практическите умения на участниците, дават им нужната база и обща култура в сферата на хореографията, за да могат да творят с ясната идея как тяхната работа се вписва в световната сцена", споделя Коста Каракашян.
На 27 юни 2024 г. в зала 1 на РЦСИ "Топлоцентрала" ще бъдат представени кратките експериментални творби, създадени по време на творческата лаборатория.
Третото издание на проекта е финансиран от Национален фонд "Култура" по програма "Създаване", а партньори в организацията са сдружение "Хелиос – София", Международната организация и професионална мрежа за хореографи "Dance ICONS" – Вашингтон, РЦСИ "Топлоцентрала" и Асоциацията за развитие на София.
"Чорлав Петър" от Хайнрих Хофман излиза за първи път на български език в превод на Любомир Илиев. Детската класика се ражда като идея малко преди Рождество на 1844 година, когато германският психиатър търси да купи книга, която да подари на тригодишния си син. И като не намира подходяща, залавя се да напише и илюстрира своя книга, като изрично..
Ателиетата по керамика в Нов български университет представят отново годишната си изложба в галерия "Сан Стефано". Студенти и преподаватели представят свои творби под ироничното заглавие "Една сериозна изложба". Участват 22 студенти на бакалавърско и магистърско ниво, като за първа година има толкова голям брой участници дипломанти. "В последните 10..
В епизод 596 "Трамвай по желание" среща своята публика с театралния, филмов, телевизионен и озвучаващ актьор и певец Симеон Владов. Симеон Владов е единственият до момента наш актьор, който е двукратен носител на престижната награда на Съюза на артистите в България "Икар" – "Златен глас", присъждана за дублаж. Озвучил е стотици филмови герои...
"Аполон спи" се нарича втората изложба на Алисия Санча в галерия "Астри". Рефлексията на художничката е върху картината на Лоренцо Лото "Спящият Аполон с разпръсващи се музи и бягаща Фама". Както пише в текста си към изложбата галеристката Вихра Пешева, "Поредицата картини на Санча се ражда като допълване на изгубените фрагменти от оригинала на Лото, но..
В редакция "Хумор и сатира" правим предимно смешки, това ни е работата, но когато нещата са сериозни и ние сме на висота. Поредните ужасяващи опасности ще разкрием в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Николай Бинев, Мирон Иванов и Пламен..
До 28 юли да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните заведения..
На 2 юли 2025 г. (сряда) от 18:00 ч. в галерия "Риволи" ще бъде открита изложбата "Италиански художници, изкуство на настоящето". Експозицията ще бъде..
В галерия "33" във Варна тази вечер от 18:00 часа се открива изложба акварели, озаглавена "Морето и ние", на артистичното семейство Селма и Краси Тодорови..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg