Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Идоменей" на Моцарт от Мюнхен

Магдалена Кожена, Саймън Ратъл, Андрю Стейпълс и Симфоничния оркестър на Баварското радио
Снимка: @BRSO

"Имам неописуемо желание отново да напиша опера." Мечтата на Моцарт, изразена през 1777 г., най-накрая е изпълнена през есента на 1780 г., когато той получава поръчка от Мюнхен да напише голяма опера серия за предстоящия карнавален сезон. Превъзходството на Мюнхенския оркестър и темата, включваща конфликта между божествения закон и човешката страст, между дълга и любовта, вдъхновяват Моцарт да създаде едно от своите най-сложни и новаторски сценични произведения. "Идоменей" отдавна е една от любимите творби на диригента Саймън Ратъл. Както при "Сътворението" от Хайдн, първият оперен шедьовър на Моцарт дава на Ратъл възможност да работи интензивно с хора и да задълбочи допълнително участието си в историческата изпълнителска практика в Мюнхен. Към него се присъединява превъзходен певчески състав: Андрю Стейпълс във взискателната главна роля, Сабин Девиел и Магдалена Кожена като трогателните, страстни любовници Илия и Идаманте и Елза Драйсиг като ревнивата, отчаяна Електра.

Бъдете с нас тази събота, 29 юни от 20.00 часа, когато ще излъчим концертното изпълнение на операта "Идоменей" от В. А. Моцарт, състояло се в зала "Херкулес" в Мюнхен на 16 декември 2023 г.

Действащи лица и изпълнители:
• Идоменей, цар на Крит (тенор) – Андрю Стейпълс
• Идаманте, негов син (мецосопран) – Магдалена Кожена
• Електра, дъщеря на Агамемнон (сопран) – Елза Драйзиг
• Илиа, дъщеря на троянския цар Приам (сопран) – Сабин Девиел
• Арбаче, приятел на Идоменей (баритон) – Линард Фрилинк
• Върховен жрец на Посейдон, в либретото е Нептун, (бас) – Тарек Назми

Хор и Симфоничен оркестър на Баварското радио.
Диригент Саймън Ратъл.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пътеводно звезда в операта на певицата Леонора Илиева

В южния град Катания в китната Сицилия българската оперната певица Леонора Илиева покорява своите лични върхове. Тя се занимава с музика от дете, докато накрая не стига до висшето изкуство операта. Родена в град София, завършва   Националната музикална академия "проф. Панчо Владигеров" със специалност оперно пеене при проф. Мила Дюлгерова. От 7..

публикувано на 01.10.24 в 08:50

Музика от Брамс в бутиков концерт с история в София

Поредицата "Концерти с история" ще отбележи Международния ден на музиката – 1 октомври с романтична програма под наслов "Сърцето на Брамс" в къщата-музей "Борис Христов" в София. В концерта създателката на инициативата – пианистката Венета Нейнска, ще си партнира на сцената с младия виолончелист Сион Найман. Талантливият музикант е студент..

публикувано на 01.10.24 в 08:00
Консорт „Беншоа“

Възстановената Missa Scaramella

Излезе най-новият компактдиск на консорт "Беншоа" с ръководител Андрю Къркман. Това е премиерният запис на Missa Scaramella от Якоб Обрехт в новореконструираната ѝ версия, създадена от музиколога и композитор Фабрис Фич заедно с Филип Уелър и Пол Колб. Месата на Обрехт върху италианската популярна мелодия Scaramella е достигнала до нас в непълен..

публикувано на 30.09.24 в 14:59

Самочувствие на сцената с оперния певец Окан Сипахиолу

Оперният певец от турски произход Окан Сипахиолу, който живее в Италия, град Катания, се установява в оперния хор на града. Макар да завършва магистратурата си в Турция неговия живот е в Сицилия. Той ни въвежда не само в света на операта и нейния дом Италия, но и в специфичната техника "Александър", с която се занимава. Разказ за това какво..

публикувано на 30.09.24 в 13:05

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 октомври 2024 г.

1 октомври Свири Германският симфоничен оркестър с диригент Андрис Пога. 3.00 часа – Лили Буланже (1893-1918), "В една тъжа вечер" (D'un soir triste). 3.12часа – Анри Дютийо (1916-2013), Концерт за виолончело "Tout un monde lointain" (Цял един далечен свят). Солист: Анастасия Кобекина (виолончело). 3.40 часа – Владимир Кобекин (р.1947), Gaillarda..

публикувано на 30.09.24 в 09:24