Никола Вандов е първият носител на наградата за цялостен принос към българския театър на Обществото на независимите театрални критици, което е член на Международната организация на театралните критици.
Обществото присъди Годишната си награда на уважавания театровед за неговата неизменна преданост и рицарско служене на българския театър, за упорития му труд по опазване на театралната памет и за дългогодишното отразяване на развитието на театралния процес у нас в авторски статии и рецензии.
Никола Вандов (1949, София) завършва физическия факултет на Софийския университет (1973) и театрознание във ВИТИЗ "Кръстьо Сарафов" (1982). Работил е в редица театри в България, бил е дългогодишен редактор и отговорен секретар във в. "Култура". Заемал е длъжността завеждащ отдел "Театър" и след това директор на Националния център за театър при Министерство на културата. Постоянен член на редколегиите на изданието на САБ "Театрален бюлетин" и неговото продължение сп. "Гестус". Работил е и като главен редактор на сп. "КуклАрт" от неговото създаване до 2019 г. Многократно е бил селекционер и член на журита на театрални фестивали у нас и в чужбина. В течение на повече от три десетилетия е отразявал развитието на театралния процес у нас в авторски статии и рецензии, публикувани в специализирания печат. Автор е на театралните летописи на повечето театри в България, сред които Народният театър, Сатиричният театър, ТР "Сфумато", Театър 199, Младежки театър, ДТ - Сливен и мн. др. Има изключителен принос към историята на българския театър, театралната библиография и театрознанието. Благодарение на неговата неуморна битка със забравата и времето театралната памет е съхранена за бъдещите поколения.
Никола Вандов е член е на Обществото на независимите театрални критици от неговото създаване.
Обществото на независимите театрални критици е основано през февруари 2006 г. Негови членове са Аве Иванова, Аглика Стефанова-Олтеан, Анелия Янева (председател), Елена Пенева, Елица Матеева, Ирина Гигова, проф. д-р Калина Стефанова, Никола Вандов, доц. д-р Светлана Байчинска и д-р Светлана Панчева.
Наградата на Обществото на независимите театрални критици се връчва за девети път. Досега с нея са отличавани едни от най-значимите личности и събития, определили облика на българския театър през съответната година.
За първи път отличието се присъжда за цялостен принос към театралното дело. Наградите не са предварително определени в отделни категории. Техният брой и дефинирането им се различават през годините.
Отличието е символично – грамота, изработена от сценографа Антония Попова.
Сред останалите наградени са:
2006 г. – Актрисата Снежина Петрова и режисьорът Явор Гърдев;
2007 г. – Целият екип на спектакъла "Малка пиеса за детска стая" (Театър 199) в лицето на автора Яна Борисова, режисьора Галин Стоев, сценографа Юлиян Табаков и актьорите Радена Вълканова, Снежина Петрова, Стефан Вълдобрев, Вежен Велчовски и Стилиян Стоянов;
2008 г. – Пазарджишкият театър и актрисата Мимоза Базова;
2009 г. – Целият екип на спектакъла "Козата, или коя е Силвия" (Народен театър) в лицето на режисьора Явор Гърдев, сценографа Никола Тороманов, композитора Калин Николов и актьорите Бойка Велкова, Михаил Билалов, Юлиан Вергов и Иво Аръков;
2010 г. – Режисьорът Стефан Москов;
2011 г. – Актрисата Мая Новоселска и режисьорката Маргарита Младенова;
2012 г. – Актрисата Светлана Янчева;
2013 г. – Целият екип на спектакъла "Глас" (ДТ - Пловдив) в лицето на автора Елена Алексиева, режисьора Калин Ангелов и актрисата Ивана Папазова.
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите творби на адрес nkyanaki_petrov3@abv.bg . В категория "Поезия" могат да бъдат изпратени до три стихотворения, а в раздел "Проза" – произведения с дължина до три стандартни страници...
Историкът Петър Николов-Зиков разказваза съдбата на престолонаследника от Шишмановата династия Иван Стефан в книгата "Людовико – императорът на България". Трудът разкрива съдбата на царя в изгнание. В изданието авторът продължава да изследва родната история от XIII и XIV век след неговите трудове "Истинската история на Видинското княжество" и "Домът..
Старозагорският драматичен театър ще представи тази вечер най-новата си премиера – спектакъла "Многострадалната Геновева или летопис на едно въстание". Първата среща с публиката ще се състои на сцената на Античния форумен комплекс "Августа Траяна" в Стара Загора . Постановката е резултат от съвместната работа на утвърден екип: драматизацията е дело..
Предстоят три дни приключенско кино под звездите в "Лятна филмомания " . Фестивалът в Банско ще предложи избрани филми от миналогодишното издание на Банско филм фест. Селекцията включва най-добрите планинарски, приключенски и екстремни филми през последната година. Жителите и гостите на Банско ще се насладят на 9 филма от България, Полша, Италия,..
Габровската художничка Пепа Църова представя в Троян, в "Серяковата къща", от 18:00 часа своята самостоятелна изложба "Разговор за градини и поляни". Изложбата е съвместен проект на галерия "Серякова къща" – Троян, и галерия "Орловска 10" – Габрово, и поставя начало на бъдещо сътрудничество между двете експозиционни пространства. С авторката Пепа..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg