Световноизвестният българо-американски оперен бас, дългогодишен солист в Метрополитън опера в Ню Йорк и вокален педагог – маестро Валентин Пейчинов е в България по повод новите Майсторски класове, които организира в родината. Тази година събитието е част от програмата на 55-ия Международен фестивал "Софийски музикални седмици".
Маестро Валентин Пейчинов организира своите Майсторски класове у нас от 2013 година с участието на млади таланти от цял свят. Те са част от образователната програма към вокалната школа в Ню Йорк, финансирана от оперната звезда в помощ на дарования от различни страни, които получават безценно професионално обучение и подкрепа за първите си изяви на сцена.
В течение на своята богата певческа кариера роденият в България бас Валентин Пейчинов гастролира активно в цял свят. Установява се в Ню Йорк. Има участия в родната България на оперни и концертни сцени, както и многобройни рецитали в САЩ, Италия, Германия, Австрия, Мексико, Канада, Ирландия, Полша и Китай.
Сред неговите учители и ментори се отличават имената на Джан Карло Меноти, Гена Димитрова, Николай Гяуров, Петър Гугалов,Енрико ди Джузепе, Райна Михайлова, Алберта Мазиело, Джейн Клавитер, Ирина Щиглич, Златина Мишакова, Даян Ричардсън, Нико Кастел, Корадина Капорело, Томас Граб, Хауърд Лубин, Катрин ла Боф и Джина Левинсън.
През 2000 година Валентин Пейчинов е обявен заартист за главни роли на Метрополитън опера в Ню Йоркиима редовни изявина сцените на Нюйоркската опера (New York State Opera), "Карнеги хол" и "Линкълн център".
В Ню Йорк певецът дебютира в "Алис Толи хол" през 1988 година със Симфония №14 на Шостакович, а дебютът му в САЩ е със Симфоничния оркестър на Санта Фе с Деветата симфония на Бетовен. Получава признание от критиката за своите изпълнения в ролите на Атила, Банко, Базилио, Хенри VIII, Фиеско, Летящият холандец, Мефистофел, Мустафа, Пагано, Филип II, Прочида, Рамфис, крал Рене, Роже и Закария и много други.
Основните му изяви в САЩ включват и съвместни изпълнения със симфоничния оркестър "Калъмбъс", оперния оркестър "Джулиард", оркестъра на операта в Нашвил, New European Strings, оркестъра "Св. Лука", оркестъра на фестивала "Сполето", Симфоничните оркестри на Пасадена и Санта Фе, оркестъра на операта в Монреал и др.
Валентин Пейчинов преминава обучение и като пианист и композитор. Удостоен е със Златен медал от Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в София за изключителни постижения във вокалното изкуство, както и с Наградата за вокално майсторство на името на Михаил Попов.
По препоръка на Джан Карло Меноти талантливият бас получава пълна стипендия за Оперния център на "Джулиард скуул", където учи пеене при Енрико ди Джузепе. През 1990 година певецът е победител в Американските оперни прослушвания, а през 1992 година е сред басите-финалисти в конкурса "Лучано Павароти". Носител е на награди, присъждани от фондациите "Съливан" и "Олга Форай".
Откакто емигрира в САЩ през 1988 година, Валентин Пейчинов поддържа международна кариера с участия на музикални фестивали, рецитали и концерти. В Сиатъл пее (заедно с New European Strings) на два концерта, посветени изцяло на Шостакович, които са част от Международен музикален фестивал, излъчван по Националното обществено радио на САЩ. Гастролира като солист-бас в получилата високо признание от критиката в САЩ, а впоследствие и в международен план, световна премиера в Ню Йорк на версията за две пиана на Симфония № 13 "Баби Яр" на Шостакович. В това изпълнение участват пианистите Миша и Сипа Дихтер, а поетът Евгений Евтушенко чете известния си текст. Определен от "Ню Йорк таймс" като "изпълнение, което носи просветление", концертът отбелязва 65-ата годишнина от клането при Баби Яр.
Валентин Пейчинов е председател на Световната конференция на жените на Фестивала на изкуствата и културата в София, 2010 и член на Централния международен съвет на инициативата. Членува в Консултативния комитет на фондация "Олга Форай", която подкрепя певци с драматични гласове, а също така се изявява и като жури на различни конкурси и кастинги.
Валентин Пейчинов е основател и артистичен директор на Vocal Productions NYC, Vocal Productions Bulgaria и Vocal Productions Asia, където развива младите таланти, като редовно провежда Майсторски класове и курсове за всички вокални жанрове. Някои от изявите на неговата школа включват концертни турнета и постановки на опери в пълните им версии и на оригиналните езици: "Дон Жуан", "Севилският бръснар", "Ернани", "Бал с маски", "Летящият холандец", "Палячо", "Хофманови разкази", "Дон Карлос", "Лучия ди Ламермур", "Немски реквием" на Брамс, "Стабат матер" на Росини, "Реквием" на Моцарт и др.
В момента в София е една от талантливите ученички на маестро Пейчинов – американското сопрано на 23-годишна възраст Елизабет Поуп, която през месец май 2024 година има честта да бъде сред водещите изпълнители на Международния женски форум в "Линкълн център". През 2023 година изключителното ѝ изпълнение на "Водна птица" от Ричард Хъндли стана повод за прецедент – въвеждането на изцяло нова категория награди в конкурса Civic Morning Musicals в Ню Йорк.
Валентин Пейчинов гостува в "Артефир". Чуйте какво сподели за своя професионален път, топлата му връзка с България и неговите световноизвестни ученици, които се гордее.
Днес поздравяваме Тони Димитрова с рождения ѝ ден – обичаната българска певица, която продължава да вълнува сърцата на своите почитатели. В навечерието на своя концерт в зала 1 на НДК, тя сподели мислите си в ефира на "Нашият ден". На въпроса какво я прави толкова обичана от хората, Тони Димитрова отговори искрено и с усмивка: "Не знам на какво..
Едно от изданията на предаването "Портрети" посветихме на един, бих казала, истински будител на народната музика в Граово. Това е Станчо Стоилов – стилен певец с оригинален авторски репертоар, педагог, прочут майстор на традиционни инструменти и акордьор. Името му свързваме и с първото музикално училище за фолклор у нас. През октомври 2024 г. се..
В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен спектакъл от Коледа през 1982 г. Едно възхитителното ретро предаване от Ню Йорк ви поднасяме и ние на 4 януари от 20 часа : "Хензел и Гретел" от Енгелберт Хумпердинк . В любимата приказка,..
Музика: Енгелберт Хумпердинк Либрето: Аделхайд Ветте по приказката на братята Якоб Лудвиг Грим и Вилхелм Карл Грим Първо изпълнение: Ваймар, 23 декември 1893 г. Действащи лица: • Петер, майстор на метли – баритон • Гертруд, негова съпруга – мецосопран • Хензел, техен син – мецосопран • Гретел, тяхна дъщеря – сопран • Вещицата – тенор или..
В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис на разговора ни минути след саундчека:
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg