Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нов дом, нов живот: Трудностите при адаптацията в България

| обновено на 03.07.24 в 12:34

Разговорът е посветен на хората, които решават да променят света си и напълно да променят живота си, премествайки се в друга страна или в рамките на собствената държава. Разглеждаме всички аспекти, които едно преместване изисква – от битови, административни до социални предизвикателства. Гости на рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" са Ивета Иванова и Калина Иванова, представители на фирма за релокация.

Ивета и Калина споделят за своя опит и мотивация да започнат този вид услуги: "Имахме колеги, които пристигаха в България с цел работа от различни части на света. Ние участвахме в тяхното приобщаване в страната и видяхме, че именно това е нещо, което ни доставя удоволствие да правим. В началото го правехме чисто приятелски, но впоследствие осъзнахме колко голяма е нуждата от професионална помощ за чужденците, които идват в България. Имат нужда чисто приятелски да разчитат на някой да им помага в преместването им. Така се роди идеята да започнем да се занимаваме с тези услуги."

Не само чужденците имат нужда от подкрепа. Българите, които се завръщат от чужбина, също се сблъскват с предизвикателства, свързани с новите навици и промени в живота им. "Българите, които се завръщат от чужбина, също имат нужда от помощ, защото те идват на познато място, но с други навици. Приятелите и роднините ни могат да ни посъветват как е най-добре да постъпим приятелски, но не и професионално."

Особено предизвикателство са случаите с държави извън ЕС, където процесът на присъединяване е по-сложен и включва интервю за доказване на истинността на брака, например. Чужденците, първо, се сблъскват с културните различия, а един от големите проблеми са битовите сблъсъци. За получаване на виза е необходимо осигурено жилище в България. Хората най-често идват в нашата държава заради работа или заради любов. Има и случаи на чужденци пенсионери, които обикалят света и се влюбват в България, избирайки природата и малките села. Най-често предпочитаният начин за пребиваване от работодателите е чрез Синя карта на ЕС. Макар че има определени срокове за всяка стъпка, понякога тези срокове не могат да бъдат спазени.

Чуйте разговора в звуквоия файл. 

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ученици показват на съучениците си вредите от вейпове, снус и райски газ

На 8 май в Гимназия за дигитални науки "СофтУни БУДИТЕЛ" се проведе СТЕМ ден, посветен на темата "Как това, което консумираме, влияе на поведението и здравето ни". В рамките на събитието десетокласници представиха пред своите по-малки съученици – осмокласници – различни аспекти на вредите от модерни субстанции като вейпове, снус и райски газ...

обновено на 23.05.25 в 08:00
Аркади Шарков

Аркади Шарков: Държавата не покрива напълно своя дял в здравното осигуряване

"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), напомни преди дни в ефира на БНР за един от първоначалните ангажименти в..

публикувано на 21.05.25 в 13:42

Четирима души умират от хепатит всеки ден заради ненавременно лечение

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..

публикувано на 21.05.25 в 13:13

128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишен юбилей

128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..

публикувано на 21.05.25 в 12:46

По-високи доходи в здравеопазването – неотложна необходимост

В ефира на предаването Lege Artis  Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени, които да осигурят устойчивост и по-високо качество на услугите. От Българския лекарски съюз настояват..

публикувано на 21.05.25 в 12:28