Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нов дом, нов живот: Трудностите при адаптацията в България

| обновено на 03.07.24 в 12:34

Разговорът е посветен на хората, които решават да променят света си и напълно да променят живота си, премествайки се в друга страна или в рамките на собствената държава. Разглеждаме всички аспекти, които едно преместване изисква – от битови, административни до социални предизвикателства. Гости на рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" са Ивета Иванова и Калина Иванова, представители на фирма за релокация.

Ивета и Калина споделят за своя опит и мотивация да започнат този вид услуги: "Имахме колеги, които пристигаха в България с цел работа от различни части на света. Ние участвахме в тяхното приобщаване в страната и видяхме, че именно това е нещо, което ни доставя удоволствие да правим. В началото го правехме чисто приятелски, но впоследствие осъзнахме колко голяма е нуждата от професионална помощ за чужденците, които идват в България. Имат нужда чисто приятелски да разчитат на някой да им помага в преместването им. Така се роди идеята да започнем да се занимаваме с тези услуги."

Не само чужденците имат нужда от подкрепа. Българите, които се завръщат от чужбина, също се сблъскват с предизвикателства, свързани с новите навици и промени в живота им. "Българите, които се завръщат от чужбина, също имат нужда от помощ, защото те идват на познато място, но с други навици. Приятелите и роднините ни могат да ни посъветват как е най-добре да постъпим приятелски, но не и професионално."

Особено предизвикателство са случаите с държави извън ЕС, където процесът на присъединяване е по-сложен и включва интервю за доказване на истинността на брака, например. Чужденците, първо, се сблъскват с културните различия, а един от големите проблеми са битовите сблъсъци. За получаване на виза е необходимо осигурено жилище в България. Хората най-често идват в нашата държава заради работа или заради любов. Има и случаи на чужденци пенсионери, които обикалят света и се влюбват в България, избирайки природата и малките села. Най-често предпочитаният начин за пребиваване от работодателите е чрез Синя карта на ЕС. Макар че има определени срокове за всяка стъпка, понякога тези срокове не могат да бъдат спазени.

Чуйте разговора в звуквоия файл. 

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10