Защитени ли са в България правата на хората с увреждания? Има ли достатъчно достъпни автобуси на Централна автогара за лица с увреждания? Какво е становището на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" чрез Министерство на транспорта и съобщенията. Казусът на Тодор Църев от София е казус на хиляди хора с увреждания и намалена подвижност.
Юридическото предаване на БНР "Законът и Темида" отправя апел към държавата и институциите да има достъпни автобуси за лица с увреждания на Централна автогара София.
Тодор Църев разказа своя случай в предаването "Законът и Темида":
"Миналата година след гостуване на мой приятел реших да го изпратя от Централна автогара София за Луковит. След като го изпратих, реших да вляза вътре в Автогарата, да мина през няколко каси на транспортните фирми и да попитам, ако пътувам с техните автобуси, дали има достъп на хората с увреждания. Оказа се, че тези автобуси, които пътуват от София до Бургас, не са достъпни за хората с увреждания. Оказа се, че това важи не само за за Бургас, а и за Пловдив и други градове. Няма как да стане – автобусите не са достъпни за хора с увреждания. Има автобуси с такъв достъп само в рамките на Столична община и град София.
Поисках да разговарям с управителите на транспортните фирми, но касиерките казаха, че няма с кого да разговарям..."
Тодор Църев е сигнализирал, като е написал писмо до някои институции (Министерство на транспорта и съобщенията). Има отговор от ИА "Автомобилна администрация" – 30% от автобусите на тези транспортни фирми трябва да бъдат пригодени за хората с увреждания. Само че те не спазват това изискване.
"Директорът на Автогара София г-н Иван Мирославов беше много отзивчив, беше готов да ми помогне. Само че аз казах, че не съм чувал с картофи и не съм съгласен. Аз самият чувствам неудобство, че трябва тези хора да ме качват в автобуса. Аз му благодаря, но г-н Мирославов не може да има влияние на автобусите, които се намират на Централна автогара София."
Тодор Църев беше категоричен: "Институциите трябва да работят за хората с увреждания. Институциите трябва да натиснат тези фирми и да се обърне внимание на този сериозен проблем. Да се закупят по-скоро автобуси, които отговарят на изискванията за достъп на хора с увреждания, или да се отнемат лицензи на тези фирми, които не отговарят на изискванията."
Чуйте подробности в звуковия файл.
Снимка – Pixabay
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg