Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пътуване с усмивка и лимонада. Какво ни казва един шофьор в Атина?

| обновено на 05.07.24 в 09:18 | Коментар
Снимка: Pixabay

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" редакторът Светла Тодорова споделя интересна случка от пътуването си в Гърция. Тя разказва за преживяване в автобус, който свързва пристанището Пирея с летището на Атина.

Рано сутринта в началото на седмицата Светла и семейството ѝ се отправят към летището, за да хванат полет за София. Влизайки в автобуса, тя отива при шофьора, който също така продава билети, за да купи три билета. Шофьорът я пита колко е голямо детето им, и когато Светла отговаря, че детето е достатъчно голямо, за да пътува с пълен билет, той проявява интерес към тяхното пътуване - къде ще летят, колко време са прекарали в Гърция и кога ще се върнат. След този разговор, шофьорът ѝ дава два билета вместо три и казва да купи на детето лимонада на летището от негово име.

Светла забелязва, че всеки пътник, който влиза в кабинката на шофьора, излиза усмихнат. Шофьорът е мил, говори непринудено с всички и често черпи лимонада. Този жест изглежда симпатичен, но всъщност лимонадите се заплащат от организацията за градски транспорт в Атина. Светла размишлява, че тази ситуация е позната от реалността в България и че подобни случки говорят за отношението на гърците и българите към техните държави. Според нея е вероятно шофьорът да не е съгласен с политиката на гръцката държава към семействата с деца и чрез този личен жест се опитва да се бори с несправедливостта. В същото време, тя отбелязва, че подобни епизоди са малко вероятни в северните или западните държави, където хората са по-лоялни към своите страни и политиката на правителството. 

Чуйте разгвора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Тодор Тагарев

Най-главният ключ във войната все още е в Украинската армия

Защо САЩ спират оръжейните доставки за Украйна и как това ще се отрази на войната там, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" проф. Тодор Тагарев , ръководител на Център по мениджмънт на сигурността и отбраната към БАН. "Аз мисля, че украинското ръководство е напълно ясно, че не може да разчита на САЩ по начина, по който разчиташе до..

публикувано на 05.07.25 в 08:55

Терапевтичната комуникация – нова ера в детското здравеопазване

Фондация "За Доброто", Нов български университет и специализирана болница за активно лечение по детски болести "Проф. д-р Иван Митев" поставят началото на нова ера в детското здравеопазване с първата по рода си следдипломна квалификация по терапевтична комуникация в педиатрията. Едно дете никога не забравя престоя си в болница. В болничната..

публикувано на 04.07.25 в 17:25

Дял от земеделска земя – производство по делба

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Стоянка Стайнова, гр. Свети Влас:  Наследница съм на малко земеделска земя от моя дядо, но не мога да получа дяла си поради следните пречки:  Дядо ми имаше пет деца. Единият от синовете му е емигрирал в Русия преди 85 години, през..

публикувано на 04.07.25 в 14:45
адв. Йорданка Бекирска

Споделеното родителство и правата на децата

Защо са необходими промени в Семейния кодекс?  Съвместно упражняване на родителските права – равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота на детето. Защо е важно за детето? Какви са положителните и дали има отрицателни страни? Споделеното родителство и правата на децата е темата на предаването "Законът и Темида". Йорданка Бекирска –..

публикувано на 04.07.25 в 12:50

Любов, кожени изделия и индийска табла: Афганистанецът, който намери дом в България

В "Мигранти с таланти" днес ви срещаме с Мохамад Шариф Хемат от Кабул, Афганистан.  Той идва в България през вече далечната 1982 г. като студент, след като печели стипендия за отличен успех в Кабул. Тук Шариф завършва днешния Технически университет, специалност "Медицинска апаратура и електроника", и работи по специалността около две години след..

публикувано на 04.07.25 в 10:10