В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" редакторът Светла Тодорова споделя интересна случка от пътуването си в Гърция. Тя разказва за преживяване в автобус, който свързва пристанището Пирея с летището на Атина.
Рано сутринта в началото на седмицата Светла и семейството ѝ се отправят към летището, за да хванат полет за София. Влизайки в автобуса, тя отива при шофьора, който също така продава билети, за да купи три билета. Шофьорът я пита колко е голямо детето им, и когато Светла отговаря, че детето е достатъчно голямо, за да пътува с пълен билет, той проявява интерес към тяхното пътуване - къде ще летят, колко време са прекарали в Гърция и кога ще се върнат. След този разговор, шофьорът ѝ дава два билета вместо три и казва да купи на детето лимонада на летището от негово име.
Светла забелязва, че всеки пътник, който влиза в кабинката на шофьора, излиза усмихнат. Шофьорът е мил, говори непринудено с всички и често черпи лимонада. Този жест изглежда симпатичен, но всъщност лимонадите се заплащат от организацията за градски транспорт в Атина. Светла размишлява, че тази ситуация е позната от реалността в България и че подобни случки говорят за отношението на гърците и българите към техните държави. Според нея е вероятно шофьорът да не е съгласен с политиката на гръцката държава към семействата с деца и чрез този личен жест се опитва да се бори с несправедливостта. В същото време, тя отбелязва, че подобни епизоди са малко вероятни в северните или западните държави, където хората са по-лоялни към своите страни и политиката на правителството.
Чуйте разгвора в звуковия файл.
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg