Гост в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" е д-р Ема Константинова, преподавател в специалността "Филмово и телевизионно продуцентство" в НАТФИЗ. В ефира на предаването тя сподели повече за своя житейски и професионален път, разказа за проектите, върху които работи, и разкри своите виждания за преподаването, режисирането на живота и работата със студенти. Д-р Константинова има участие в десетки филмови и телевизионни продукции, като документалното кино е нейна стихия.
"По този кариерен път тръгнах неочаквано", споделя д-р Константинова. "Като дете имах страст към изкуството, най-вече изобразителното. Мечтаех да се занимавам с археология, скулптура или дизайн, но по-трезвомислещото ядро на моето семейство ме насочваше към по-обозрим и ясен път – кандидатствания, свързани с история и литература, журналистика и право. Аз изпълних тази повеля, кандидатствах, но резултатът беше катастрофален."
След този неуспех, нейната леля я записва в училище по дизайн. Това води до работа в галерии, модни ателиета и рекламна агенция. Въпреки разнообразието от дейности, тя усеща, че не е намерила своето призвание.
"В един момент си дадох сметка, че цялото това разнообразие от дейности ми е помогнало да натрупам някакъв житейски опит и ми е показало различни професионални възможности, но всъщност не съм стъпила на нищо сериозно. Бях изпуснала изпитните сесии в другите университети, а тази в НАТФИЗ беше през есента. Това беше една много щастлива случайност, защото в НАТФИЗ намерих онези неща, които ме вълнуват и ми дават усещане за удовлетворение в работата."
За д-р Константинова, киното е синтетично изкуство, което съчетава логика, рационалност, предварително обмисляне и планиране, както и артистичност. "Така че двете половини на моята личност - рационалната и артистичната, се помириха идеално в това", добавя тя.
Д-р Константинова вярва, че има голямо участие в режисурата на своя живот. "Когато трябва да взимам избори, те са мои, лични, не бягам от тази отговорност. Може би най-важните неща при професионалното осъществяване са – свободата на действие и уважението в колектива, в който функционирам."
Чуйте разговора в звуковия файл.
Книгата "50 забравени места в България" от Слави Панайотов повежда читателите на мистично пътешествие в страната ни Шестата поред творба на един от най-успешните създатели на онлайн съдържание идва след двугодишен труд. В 400 страници са събрани малко известни и дори забравени места, съхраняващи тайнствената красота на родината ни. Книгата обхваща..
Визуалният артист Тодор Рабаджийски излага свои творби под името "Сурови перспективи" (Raw Perspectives). Изложбата е от 3 части – керамика, инсталация и живопис. Пространство на галерия +359 ("Водната кула") е подходящо за цялостния изглед на произведенията. Откроява се инсталацията, която се простира от върха на кулата до основата. Авторът..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански актьор е в София по покана на телевизия bTV Comedy, която отбелязва 15-ия си рожден ден. Освен представители на медиите, на срещата с испанския актьор в петък присъстваха и посланикът на..
В програмата на тазгодишната Киномания е включен филмът "И това е за тази Коледа" на режисьора Петър Вълчев, В него се разказва за възрастен мъж, който разбира, че ще посрещне Коледа сам. В навечерието на семейния празник той разбира, че с дъщеря си и нейното семейство няма да прекарат заедно. И решава да прекара деня на гроба на починалата..
В редакция "Хумор и сатира" обичаме да пътуваме и затова често пъти поглеждаме към далечни страни, та да знаем какво ни чака, ако вземем, та най-сетне хванем самолета нанякъде. Тази седмица погледнахме и към Япония, а какво видяхме можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg