Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Полет високо във въздуха с "Топло фест"

Веселин Димов: Приемането на различни общности не вреди, а по-скоро задава един нов тон, който в България липсва от много години

Снимка: "Топлоцентрала"

Пространството за изкуство, култура и диалог "Топлоцентрала" закрива своя голям сезон (януари-юли) с петото издание на "Топло фест". За равносметката от изминалия сезон и събитията в рамките на фестивала разговаряме в "Нашият ден" с Веселин Димов – директор на "Топлоцентрала" и Стефани Стоева от комуникационния екип на Регионалния център за съвременни изкуства.

Пъстри хвърчила ще полетят над "Топлоцентрала" на 13 юли (събота), когато се открива фестивалът под мотото "Високо във въздуха" – иронично намигване към онези, които смятат, че съвременното изкуство е занимание за "въздухари".

През изминалия интензивен артсезон в "Топлоцентрала" са се случвали около 100 събития на месец, 20 от които чуждестранни, и цели 15 фестивала са преминали през пространството за съвременни изкуства.

Международната срещата на най-голямата мрежа за изпълнителски изкуства IETM, чийто домакин бе "Топлоцентрала" през юни, е може би най-мащабното събитие за българската изпълнителска сцена и акцент в изминалия сезон, разказва Димов. Около 400 гости от цял свят пристигат в София за срещата, която преди десет години поставя основите на активната кампания за създаването на "Топлоцентрала", като културно пространство.

Следващата година Регионалният център за съвременни изкуства ще бъде домакин на друга мащабна среща между 170-те културни центъра в Европа, създадени по сходен модел в изоставени градски пространства, съобщава Димов.

"Топлоцентрала" е уникално по рода си място – пресечна точка за всички представители на независимата артистична сцена, място за театър, музика, образование, цирк, социални, корпоративни и лични събития и звездно наблюдение. Градски активисти и екологични организации също припознават пространството като място за дискусии, споделя директорът на "Топлоцентрала".

"Приемането на различни общности не вреди, а по-скоро задава един нов тон, който в България липсва от много години. Ние сме място, което е трудно да се дефинира, защото е място на много хора", заявява Веселин Димов.

Стефани Стоева запознава слушателите с някои от акцентите в наситената програма на петия "Топло фест" – подарък към пъстрата и различна публика на пространството за култура. Работилници, кино, йога, базари, събития за деца, музика, наблюдение с телескоп, театър и експериментално изкуство очакват посетителите на "Топлоцентрала" на 13 и 14 юни целодневно (10 ч. до 24 ч.) с вход свободен. 

Френският цирков артист Джабар ще проведе работилница и ще изнесе представление.

Любителите на съвременното изкуство могат да видят пърформанса "Звук 6" – френско-българска колаборация, в която се преплитат музика, светлина и образ.

В музикалната програма ще се включат цели пет банди, сред които Hayes&Y, No more many more, The Lefties, Kutso.

Подробна информация за програмата на петото издание на "Топло фест" може да бъде намерена в социалните мрежи на "Топлоцентрала" и тук.

Стоева съветва посетителите на "Топлоцентрала" да се отпуснат и доверят на своята интуиция, водени от стремежа към наслада и познание.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Художничката Гергана Попова разкрива "Мощта на линиите" в Добрич

Изложбата "Мощта на линиите" на художничката Гергана Попова може да бъде видяна в Регионалната библиотека в гр. Добрич от 20 май. Живописните платна ще бъдат показани за първи път пред българска публика, в съпровод с авторската музика на австрийското дуо "Цвилихт". Гергана Попова е родена в България, но от 1996 г. живее във Виена. Започва да рисува..

публикувано на 21.05.25 в 15:00
Доц. Мирослав Цветанов

Куклите и сцените

Кукленият театър – това магнетично и много старо изкуство, което ти позволява да управляваш пространството и да рисуваш картини в него, да вдъхваш живот на неживата материя и да създаваш нови светове, всъщност много наподобява истинския живот и взаимоотношенията, които изграждаме в него. В това ни убеждава една много интересна книга –..

публикувано на 21.05.25 в 13:57
Проф. д-р Лидия Върбанова

Творчески "лаборатории" в извънградските райони на Европа

В рубриката "Културен компас", посветена на културни събития от страната и извън нея, гостува проф. Лидия Върбанова – преподавател в НАТФИЗ и експерт по културна политика. Повод за разговора е нейното участие в международен проект, посветен на развитието на театралното и творческо изкуство в извънградските райони на Европа. Проектът обединява..

обновено на 21.05.25 в 11:24
Плакат на проф. Божидар Йонов от 1970 г.

Плакат за България

Търсим положителния образ на България като туристическа дестинация през художествената форма на плаката. Международното триенале на сценичния плакат, съвместно с Министерството на туризма, обяви конкурс за български и чужди художници. В студиото на "Какво се случва" проф. Божидар Йонов и Албена Спасова, създатели на триеналето и преподаватели в..

публикувано на 21.05.25 в 08:50

Актьорът Мартин Димитров: Човек не може без друг човек

За трети път спектакълът "Елементарните частици" на Народния театър – интерпретация на режисьора Крис Шарков по едноименния роман на Мишел Уелбек – излиза извън пределите на България. След завоюваните две награди – за сценографско постижение на Никола Тороманов и за най-добър млад актьор на Мартин Димитров – от Балканския театрален фестивал "Театър на..

публикувано на 20.05.25 в 18:30