По повод 100-годишнината от освещаването на храм-паметник "Св. Александър Невски" на 26, 27 и 18 юли пред Патриаршеската катедралата ще бъде представен концерт-спектакълът "Рилският пустинник".
За духовната музикална поема и необходимостта от духовен компас в едно смутно време в "Нашият ден" говори отец Кирил Попов – композитор, диригент, протойерей от столичния храм "Св. Неделя".
Всичко е Божий промисъл, вярва отец Кирил и изразява своята благодарност към проф. Пламен Карталов, директор на Софийската опера и балет, чиято инициатива е поставянето на представленията пред храм "Св. Александър Невски".
"Този храм е сърцето на София, както сърцето на България се намира в Рилската света обител, където се покоят мощите на всебългарския светец, наш покровител, преподобни св. Йоан Рилски Чудотворец – великан на духа. Ние днес се вдъхновяваме от неговия духовен подвиг и нека имаме това спокойствие, тази надежда, че св. Йоан бди и се моли пред Бога за всички нас.", казва отец Кирил.
Композирането на музикалната поема наистина се случва чрез Божия промисъл. Отец Кирил случайно намира в архива си малка книжка, озаглавена "Рилският пустинник". В нея прочита поетични, боговдъхновени текстове, написани през 1937 година от писателя, поет, публицист и общественик Тихомир Павлов.
"Адресът е преди всичко нагоре, към Бога. Тези текстове са в прослава на Бога и на неговия угодник Йоан.", заявява отец Кирил.
"България е държава на духа. Ние сме наследници на великани на духа – това са всички наши народни будители, които основно са духовни лица. Човек е двусъставно същество – има плът, но има и душа. Когато нямаме духовен живот, нямаме религиозно-нравствено възпитание и се грижим само за плътта си, се превръщаме в едни животински видове и груби консуматори, без да мислим за своето издигане. Затова Христос идва на Земята, за да ни остави своето учение за праведен живот. Чрез своите кръстни страдания е изкупил първородния грях на човешкия род, а чрез акта на възкресението е обезсилил злото в света.", казва отецът и допълва, че изкушенията и изпитанията не бива да ни отчайват, а да засилват упованието ни в Бога.
В спектакъла участват и деца, а ключов момент е появата на детето св. Лука, племенник на св. Йоан Рилски, разказва свещеникът. "Много е важно още от млада възраст едно дете да разбере, че трябва не само да се храним здравословно, но и да приемаме спасителна, духовна храна.", казва отец Кирил.
А посланията в "Рилският пустинник" са особено актуални и валидни за нашето съвремие – това доказва отец Кирил, като прочита откъс от поемата.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Този въпрос и отговорът му са в основата на експеримента на режисьора Марий Росен и формата "Текстът говори на Автора". Вече трета година и авторът, и екипът на представленията, и публиката участват в него с интерес. Тази вечер (22 май) от 19 часа в галерия "Прегърни ме" ще се състои срещата на писателката Яна Борисова с един от разказите в..
На 22 май 2025 г. (четвъртък), от 17:00 ч., Регионалният исторически музей – Враца ще представи първия том на сборника "Известия на Регионалния исторически музей – Враца". Събитието ще отбележи едно ново начало в дългогодишната традиция на научни публикации, свързани с културно-историческото наследство на Северозападна България. Сборникът е..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе – митология и наука ". Изложбата представлява вълнуващо пътуване в света на звездите – от границите на митичното и сетивното до отвъд хоризонта. Събитието събира под един покрив културно и научно..
Преди празничния 24 май в "Нашият ден" разговаряме с Диана Андреева , директор на Обсерваторията за изследване на културата. Повод за срещата е докладът за развитието на креативните индустрии през 2024 година , както и организираната от Обсерваторията, Българската музикална асоциация и Съюза на артистите дискусия в Народното събрание за устойчивостта..
Салонът на изкуствата в НДК продължава до началото на юни с богата програма , обединяваща разнообразни артистични прояви. В "Нашият ден" гостува Любка Георгиева , ръководител отдел "ПР и реклама" на НДК, за да представи някои от акцентите в програмата. Днес (22 май) от 18 ч. във фоайето на трети етаж на НДК от 18 ч. художникът Греди..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
Сила, власт, война, опозиция, подигравки и сексуалност – всичко това се смесва във войнствената природа на човешкото състояние. Там, където се ражда и..
За трети път спектакълът "Елементарните частици" на Народния театър – интерпретация на режисьора Крис Шарков по едноименния роман на Мишел Уелбек – излиза..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg