Ден преди откриването на IV Международен документален "Родопи филм фест" (RIFE) в Смолян (11-14 юли) в "Нашият ден" разговаряме с Илина Перянова, режисьор и програматор на фестивала.
Тазгодишното издание на "Родопи филм фест" поставя на фокус музиката в нейните вълнуващи кинопроявления под мотото "Слушай музиката!".
"Светът е размирно място и имаме нужда от повече вдъхновение и повече ритъм", заявява Перянова и допълва, че повечето избрани филми засягат различни социални теми – например екология и права на жените. Тъй като фестивалът се намира географски между Гърция и Турция, традиционно двете страни имат ярко присъствие във филмовата програма. Тази година зрителите ще имат възможността да видят едни от най-добрите нови документални филми от Германия, Полша, САЩ, изтъква Перянова.
Ново явление в програмата на фестивала са филмите във виртуална реалност, които ще бъдат достъпни благодарение на новия фестивален партньор в лицето на Американското посолство, споделя Перянова.
Състезателната програма на фестивала е в категориите късометражен, среднометражен и пълнометражен филм. Любопитни секции са "Българска панорама – музика в киното" и "Фокус ново българско кино".
Перянова откроява някои от акцентите във фестивалната програма. "Родопи филм фест" ще бъде открит с прожекция на филма "Раят може да почака" на Свен Халфар. Специално внимание заслужава американският филм "32 звука" на номинирания за "Оскар" Сам Грийн. "Флотация", "Да летиш с плавници", "Оловният войник" , "Балканска черна кутия", в "Търсене на семейство Родаки", "Имало едно време в Париж" са сред ярките заглавия в селекцията на фестивала. Филмът "Мали 70" на режисьора Маркус Шмит ще бъде представен на закриващата прожекция.
Освен прожекции на открито и закрито в програмата са предвидени множество дискусии със създатели и участници от прожектираните филмите, разказва Перянова.
Зрителите от цялата страна, които не могат да присъстват на фестивала в Смолян, могат да гледат филмите онлайн от 11 юли до 31 юли на платформата Netterra+.
Програмата на "Родопи филм фест" можете да намерите тук.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
Пламен Антов е писател, пътешественик, литературен теоретик и историк, който следи отблизо процесите в съвременната българска литература. Като писател, той работи в различни жанрове – проза, поезия, пътеписи. Новият му сборник с разкази се нарича "Нагоре по реката назад " . В рецензията си за книгата Антония Апостолова я определя така:..
"Писма до… Документален разказ за едно все още неразкрито престъпление" със сценарист и режисьор Николай Поляков ще се играе на сцената на галерия "Прегърни ме" в петък (21 февруари) и на следващия ден в събота (22 февруари) от 19 ч. Такъв е форматът на проекта "Осем театрални етюда", който се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура". В..
Румен Денев представя тази вечер (20 февруари) романа си "Бреговете на Бохемия" в клуб "Писмена", НБКМ. Редакторът на книгата Деян Енев определя книгата като шпионски роман, макар тя да се движи по-скоро формално по правилата на жанра, тъй като историческите събития и герои, свързани с сюжета, са съвсем реални, дори са с истинските си имена, като..
Изложбата "Академията в Княжество и Царство България", с куратор Милена Балчева-Божкова, представя ранната история на Художествената академия, изтъквайки ролята на българските владетели в нея. Тази роля - може би по инерция - дълго оставаше в сянка, затъмнена от приноса на общественици, художници и първи преподаватели в Рисувалното училище. И тях ги..
Kicked a building lately?* ("Архитектурна критика след дигиталната революция") се нарича книгата на доц. д-р арх. Анета Василева, събрала текстове писани за различни издания, включително и за блога на WhATA асоциацията. Заглавието е цитат – така се нарича и книгата на Ада Луис Хъстабъл, една от най-влиятелните архитектурни критички на 20в. В Книгата..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
"Небе, голямо колкото земята. С перо и четка за Добруджа" – така е озаглавена антологията, която наскоро излезе от печат и предстои да бъде представена..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg