Ежегодният фестивал "Топлофест" на РЦСИ "Топлоцентрала" на 13 и 14 юли (събота и неделя) ще представи богата програма с творчески работилници за изработване и управление на хвърчила, които ще разкрият тайните на летенето за малки и големи. В събитието със специалното участие на Международния фестивал на хвърчилата Via Pontika Kite Fest ще вземат участие едни от най-добрите пилоти на хвърчила в България.
На 13 юли програмата ще започне в 10.00 ч. с работилница за деца "Да летиш!", в която ще бъде представена забавната част от преживяването, придружено от ценна информация за полета с хвърчила. В зала 1 на "Топлоцентрала" ще бъде проведена и демонстрация на живо, а на голям екран посетителите ще могат да видят изпълнения на най-популярните пилоти на хвърчила в света. На финала присъстващите ще могат да опитат да летят и да усетят преживяването. Работилницата ще се проведе със съдействието на д-р Мартин Кърнолски (Revolution Kite) – пилот на спортни хвърчила.
На 14 юли от 10.00 ч. Юри и Нина Георгиеви ще продължат опитите за летене с работилница, в която ще научат малките и пораснали децата сами да конструират и управляват хвърчила по индивидуален дизайн, които после ще пуснат да летят и ще управляват сами.
Via Pontika Kite fest гостува за първи път в София именно на "Топлофест" като пилотите им ще наситят пространствата в парка около "Топлоцентрала" с впечатляващи разноцветни хвърчила от всякакви видове и размери.
Летният фестивал "Топлофест" се организира за трета поредна година в разгара на лятото от РЦСИ "Топлоцентрала". Фестивалътпредлага богата програма от разнообразни културни събития за посетители от различна възраст с вход свободен.
Водещ акцент на събитието тази година е темата "Високо във въздуха". "Всяка година преоткриваме изкуството и забавлението през различно преживяване – този път решихме фестивалът да носи онази лекота, за която всички мечтаем", споделя екипът на "Топлоцентрала".
Пилотът на спортни хвърчила д-р Мартин Кърнолски, част от Международния фестивал на хвърчилата Via Pontika Kite fest гостува в "Артефир". Чуйте неговия разказ за древната история на хвърчилата и управлението на съвременното хвърчило - американска разработка Revolution Kite с четири линии на управление, което може да се движи във всички посоки и позволява изпълнението на феерични съчетания във въздуха.
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg