През 1934 година група млади ентусиасти основава дружество на глухите в столичното училище "Йосиф Ковачев". Постепенно такива организации се появяват из цялата страна и се обединяват в Съюза на глухите в България, който днес чества своя 90 годишен юбилей.
Умеем ли, като общество, да превеждаме тишината и да чуваме нечуващите – разговор в "Нашият ден" с Йорданка Начкова, главен редактор на в. "Тишина".
В началото на разговора Начкова изразява своята гордост от дълголетието на организацията: "Днес е голям празник, който носи много чест за нашия съюз."
Самият вестник "Тишина" има 67-годишна история, като винаги се е стремял да информира глухата общност, относно съюзната дейност и това, което се случва в световните организации, разказва Начкова.
Много са чувствителните теми, свързани с живота на глухите в България, споделя Начкова. През 2021 година беше приет Закон за жестовия език – огромно постижение за глухата общност. Жестовият език вече е официален, може да бъде използван в институции и изучаван в училище, пояснява Начкова, но добавя, че за съжаление законът не се прилага изцяло. Липсват ресурсни учители за глухите ученици, а студентите в университетите не разполагат с преводач.
"Държавните органи просто трябва да ни обърнат повече внимание. В последните години с много усилия е повишена групата на инвалидност – от втора група е станала първа. Съюзът на глухите, заедно с други организации извоюва повече средства за купуване и ремонт на слухови апарати. Когато обаче става въпрос за по-човешка подкрепа, държавата не чува.", казва Начкова.
Съюзът на глухите в България ще отпразнува своята 90-годишнина в Приморско между 8 и 14 септември, съобщава гостът. Официалното честване ще се състои на 13 септември в местното читалище. Организиран е и юбилеен младежки лагер, допълва Начкова.
На 14 септември ще бъде проведен и Националният фестивал на художествената самодейност на Съюза на глухите в България. Начкова кани слушателите да се присъединят към този интересен празник, изпълнен с песни, танци, пантомима и жестове.
В заключение Начкова казва: "Глухите хора са като всички други в обществото. Те творят, четат, пътуват. Единственото, което не могат да правят, е да чуват. Обществото понякога не ги разбира. Глухите хора се вълнуват и живеят пълноценно – вижте ги."
Целия разговор чуйте в зувковия файл:Семейството на Професионалната техническа гимназия "Васил Левски" в Горна Оряховица – най-старото професионално училище в област Велико Търново, гостува в "Семейно радио" в лицето на директорката инж. Габриела Данаилова. Поканата е отправена от ученици от випуск 1979 година – част от училищната рок банда "Андромеда". Какви професии усвояват и как се..
В последните дни българската образователна система отново се оказа в центъра на общественото внимание – този път поводът е предложението да бъде намален броят на дните, в които родителите могат да извиняват отсъствията на децата си по домашни причини. Само преди година Министерството на образованието и науката (МОН) увеличи този лимит от 10 на 15..
В рубриката "Разговорът" се срещаме с Александра Велинова-Морган, правнучка на една от най-значимите фигури в българската история – Иван Евстратиев Гешов . Той е български министър-председател, основател на Българското книжовно дружество и директор на Българската народна банка, като подписът му стои под първата емисия български левове...
Способността да избираме кои искаме да бъдем е свързана с представата за храната като съзнателен избор. Във "Време за наука" проф. Стоян Ставру размишлява върху темата "Храна и етика" , запознава слушателите с понятието "гастрософия" и коментира популярните риалити формати, базирани на готвенето и храненето като индивидуални и социални практики...
В рубриката "Темата на деня" бе повдигнат въпрос от изключителна важност: как можем ефективно да използваме изкуствения интелект (ИИ) в обучението по финансови и икономически дисциплини? Този актуален проблем беше в центъра на дискусията по време на кръглата маса "Търсещи знание", проведена под патронажа на ректора на УНСС. Представители на..
Една от гостоприемните и атрактивни точки в маршрута на "Семейно радио" застава в актуалния ефир с пожара в Националната гимназия по приложни изкуства..
Изложбата "На тяхно място" е социално изследване на Владимир Карамазов за свободата като човешко право, което движи света. В основата на идеята е..
Под името "Тънки намеци – късо кино с подтекст" ще бъдат прожектирани късометражни филми. Премиерно ще бъде представен българският филм "Божоле" на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg