През 1934 година група млади ентусиасти основава дружество на глухите в столичното училище "Йосиф Ковачев". Постепенно такива организации се появяват из цялата страна и се обединяват в Съюза на глухите в България, който днес чества своя 90 годишен юбилей.
Умеем ли, като общество, да превеждаме тишината и да чуваме нечуващите – разговор в "Нашият ден" с Йорданка Начкова, главен редактор на в. "Тишина".
В началото на разговора Начкова изразява своята гордост от дълголетието на организацията: "Днес е голям празник, който носи много чест за нашия съюз."
Самият вестник "Тишина" има 67-годишна история, като винаги се е стремял да информира глухата общност, относно съюзната дейност и това, което се случва в световните организации, разказва Начкова.
Много са чувствителните теми, свързани с живота на глухите в България, споделя Начкова. През 2021 година беше приет Закон за жестовия език – огромно постижение за глухата общност. Жестовият език вече е официален, може да бъде използван в институции и изучаван в училище, пояснява Начкова, но добавя, че за съжаление законът не се прилага изцяло. Липсват ресурсни учители за глухите ученици, а студентите в университетите не разполагат с преводач.
"Държавните органи просто трябва да ни обърнат повече внимание. В последните години с много усилия е повишена групата на инвалидност – от втора група е станала първа. Съюзът на глухите, заедно с други организации извоюва повече средства за купуване и ремонт на слухови апарати. Когато обаче става въпрос за по-човешка подкрепа, държавата не чува.", казва Начкова.
Съюзът на глухите в България ще отпразнува своята 90-годишнина в Приморско между 8 и 14 септември, съобщава гостът. Официалното честване ще се състои на 13 септември в местното читалище. Организиран е и юбилеен младежки лагер, допълва Начкова.
На 14 септември ще бъде проведен и Националният фестивал на художествената самодейност на Съюза на глухите в България. Начкова кани слушателите да се присъединят към този интересен празник, изпълнен с песни, танци, пантомима и жестове.
В заключение Начкова казва: "Глухите хора са като всички други в обществото. Те творят, четат, пътуват. Единственото, което не могат да правят, е да чуват. Обществото понякога не ги разбира. Глухите хора се вълнуват и живеят пълноценно – вижте ги."
Целия разговор чуйте в зувковия файл:В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg