Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

127 години от рождението на Аспарух Лешников - Ари

Къща-музей "Кирково училище" в Хасково посреща дарен гипсов портрет на певеца

Аспарух Лешников
Снимка: Уикипедия

"Пях 40 години. Знам, че не съм живял напразно. Всеки човек трябва да обича работата си. Да пееш е прекрасно и затова аз обичах моята работа. За мен беше чест, нали? Защото оставих нещо на хората, без значение дали са германци, англичани, българи, французи, американци или други."

Аспарух Лешников, 1975 г.

Днес къща-музей "Кирково училище" в Хасково отбелязва 127 години от рождението на Аспарух Лешников - Ари. Има много спорове за точната рождена дата, но самият Аспарух Лешников посочва 16 юли. 

Към скромната експозиция с оцелели вещи на знаменития певец ще бъде добавена негов релефен портрет в профил, изпълнен в гипс, изработен от Йордан Гаврилов и дарена от Ясен Сливенски

Д-р Веселина Узунова, която подготвя биографична книга за Лешников, разказва в "Нашият ден" за днешното честване, както и за обгърнатия в митове живот на музиканта.

Новопристигналото дарение е важно, тъй като няма почти никакви  материални следи от живота на Лешников. Неговият дом е бомбардиран през 1944 година и всичките му вещи биват унищожени, разказва д-р Узунова. В музея "Кирково училище" могат да бъдат видени сакото и очилата за астигматизъм на Ари. Днешното събитие, което включва музика, изпълнена от Ари, както и документален филм, е организирано от Регионалния исторически музей. 

По думите на изследователя съществуват твърде много митове за певеца и образът му е нереалистичен. Не е бил любимец на Хитлер, най-малкото защото жена му е била англичанка, изтъква д-р Узунова. Аспарух Лешников е носител на новото време, на джазовата музика, на модерния танц, който се появява 20-те и 30-те години на ХХ век. Със страхотния си глас и артистично поведение е бил любимец на публиката и тук, и в Европа, а жените са го преследвали.

Тази блестяща кариера приключва през 1939 година, когато Аспарух Лешников се прибира в България с надеждата след войната да се завърне в Германия, разказва д-р Узунова. За съжаление негов недоброжелателен колега го предава на комисията по денацификация и това клеймо белязва съдбата му. 

Д-р Узунова споделя, че работата върху биографичната книга е трудна заради множеството съмнителни факти, които битуват в обществената представа за Аспарух Лешников - Ари. За щастие внучката на певеца е осигурила на авторката достъп до архивния фонд на семейството.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Програма "Христо Ботев" празнува културата в реално време

На 1 ноември – празникът на програма "Христо Ботев", в предаването "Мрежата" разговаряме с директора на програмата Кин Стоянов . "Културата в реално време" – това е мотото, което програма "Христо Ботев" следва през цялата година, участвайки активно и на живо в културните събития в страната чрез изнесени предавания извън ефирните студия,..

публикувано на 01.11.24 в 16:55
Германски полицаи откриха във Волуяк крадени германски авточасти за 8 милиона евро

Актуални и паметливи

В редакция "Хумор и сатира" винаги сме много актуални дори и когато си спомняме за ярки личности от миналия век и в това можете да се уверите в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Кирил Варийски, чийто 70-и рожден ден..

публикувано на 01.11.24 в 15:53

Националната литературна награда "Йордан Радичков" се връчва днес

В Деня на народните будители гост в студиото на "Артефир" е Йордан Радичков , автор, издател и внук на големия български писател Радичков.   Младите хора винаги са обичали творчеството на Йордан Радичков, което е изконно свързано с новото, с това, което предстои, с идеи, които още са непрочетени и неразбрани, по думите на госта. Радичков..

публикувано на 01.11.24 в 15:42

Сърцето пътува

На софийския площад "Вацлав Хавел" беше открита скулптурата "Сърцето пътува" на чешкия артист Курт Гебауер, автор на проекта "Сърце" в памет на Хавел в Прага. "Курт Гебауер е един от известните чешки скулптори "със своята универсалност и способност да работи с околната среда. Негови скулптури са сред езера, паркове или архитектурни ансамбли."..

обновено на 01.11.24 в 15:41
премиера на балета

Класика и публика

Има една отдаденост, която е повече от изпълнение на задълженията, една енергия – особено в ден като днешния, по-голяма всеотдайност, с която един мениджър (или един оперен режисьор) изпълнява задълженията си. "Опера на площада", "Музи над водата", "Опера в парка", "Опера на върховете"... Как нещата се превръщат в мисия?  Акад. Пламен Карталов ,..

публикувано на 01.11.24 в 15:40