Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

127 години от рождението на Аспарух Лешников - Ари

Къща-музей "Кирково училище" в Хасково посреща дарен гипсов портрет на певеца

Аспарух Лешников
Снимка: Уикипедия

"Пях 40 години. Знам, че не съм живял напразно. Всеки човек трябва да обича работата си. Да пееш е прекрасно и затова аз обичах моята работа. За мен беше чест, нали? Защото оставих нещо на хората, без значение дали са германци, англичани, българи, французи, американци или други."

Аспарух Лешников, 1975 г.

Днес къща-музей "Кирково училище" в Хасково отбелязва 127 години от рождението на Аспарух Лешников - Ари. Има много спорове за точната рождена дата, но самият Аспарух Лешников посочва 16 юли. 

Към скромната експозиция с оцелели вещи на знаменития певец ще бъде добавена негов релефен портрет в профил, изпълнен в гипс, изработен от Йордан Гаврилов и дарена от Ясен Сливенски

Д-р Веселина Узунова, която подготвя биографична книга за Лешников, разказва в "Нашият ден" за днешното честване, както и за обгърнатия в митове живот на музиканта.

Новопристигналото дарение е важно, тъй като няма почти никакви  материални следи от живота на Лешников. Неговият дом е бомбардиран през 1944 година и всичките му вещи биват унищожени, разказва д-р Узунова. В музея "Кирково училище" могат да бъдат видени сакото и очилата за астигматизъм на Ари. Днешното събитие, което включва музика, изпълнена от Ари, както и документален филм, е организирано от Регионалния исторически музей. 

По думите на изследователя съществуват твърде много митове за певеца и образът му е нереалистичен. Не е бил любимец на Хитлер, най-малкото защото жена му е била англичанка, изтъква д-р Узунова. Аспарух Лешников е носител на новото време, на джазовата музика, на модерния танц, който се появява 20-те и 30-те години на ХХ век. Със страхотния си глас и артистично поведение е бил любимец на публиката и тук, и в Европа, а жените са го преследвали.

Тази блестяща кариера приключва през 1939 година, когато Аспарух Лешников се прибира в България с надеждата след войната да се завърне в Германия, разказва д-р Узунова. За съжаление негов недоброжелателен колега го предава на комисията по денацификация и това клеймо белязва съдбата му. 

Д-р Узунова споделя, че работата върху биографичната книга е трудна заради множеството съмнителни факти, които битуват в обществената представа за Аспарух Лешников - Ари. За щастие внучката на певеца е осигурила на авторката достъп до архивния фонд на семейството.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Държавна опера Варна кани децата зад кулисите с "Оперни тайни"

Обиколката ни завършва в морската столица, където Държавна опера Варна представя най-новия си проект – "Оперни тайни". Инициативата стартира утре, 22 февруари, и е разработена за срок от една година . Проектът е насочен към най-младата публика на възраст от 6 до 14 години . Операта ще отвори вратите си за малките зрители, като ги поведе зад..

публикувано на 21.02.25 в 10:03

Как старите велосипеди ще оживеят в спектакъла "Коса"?

Пловдивската опера отправя необичайна покана към жителите на града – "Дари стария си велосипед, за да стане част от сценографията на мюзикъла "Коса"!". Идеята идва от постановъчния екип на премиерния спектакъл – режисьорът Веселка Кунчева и сценографът Мариета Голомехова. Двете творци работят върху визия, която да улови духа на свободата и..

обновено на 21.02.25 в 09:16

Праисторическите тайни на Стара Загора – събитие с акад. Николов

На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на събитието е "За корените на европейската цивилизация. Стара Загора – град на 8000 години". Участниците ще имат възможност да се докоснат до дълбините на миналото и да разберат повече за..

обновено на 21.02.25 в 09:02
Яница Радева

Яница Радева е разказвач на месец февруари в Столична библиотека

В Литературния клуб на Столична библиотека в поредицата "Разказвач на месеца" на 24 февруари 2025 г. от 18:30 ч. ще гостува Яница Радева. Водеща на вечерта ще бъде гл. ас. д-р Кристина Йорданова от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Двете ще разговарят с публиката за белетристичното творчество на писателката.  Впрочем тя пише проза, но и..

публикувано на 21.02.25 в 09:00

Нова книга с разкази на Пламен Антов

Пламен Антов е писател, пътешественик, литературен теоретик и историк, който следи отблизо процесите в съвременната българска литература. Като писател, той работи в различни жанрове – проза, поезия, пътеписи.  Новият му сборник с разкази се нарича "Нагоре по реката назад " .  В рецензията си за книгата Антония Апостолова я определя така:..

публикувано на 20.02.25 в 18:00